• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Piyasa denetimi için yeni yasa tasarısı yolda

19 Mayıs 2017 Cuma 08:00
12
14
16
18

Piyasa denetimi için yeni yasa tasarısı yolda

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Bakanlık olarak piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri ile ilgili bir çalışma yürüttüklerini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu çalışmayı yasa tasarısı haline getirip Ekim ayında TBMM'ye göndermeyi planladıklarını söyledi. Özlü, bu çalışmanın TSE’nin ilgi alanlarını da içerdiğini kaydetti. Türk Standardları Enstitüsü(TSE)'nin 56. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Özlü, TSE’nin yapısal ve yürüttüğü hizmetler açısından dönüşüme ihtiyacı olduğunu kaydetti. 4. Sanayi Devrimi ile üretim sürecinde dijitalleşmenin ön plana çıktığına dikkat çeken Özlü, standardizasyon süreçlerinin de değişim yaşadığını ifade etti.

     Bu dönemde üretici- TSE’nin daha fazla işbirliği yapması gerektiğine vurgu yapan Özlü, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu: "TSE, sanayicimizin refakatçisi. Ancak, TSE'nin hem yapısal hem de yürüttüğü hizmetler anlamında bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hem TSE'nin ilgi alanına giren konularda hem de Bakanlığımızın piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmayı yasa tasarısı halinde Ekim ayında TBMM'ye göndermeyi hedefliyoruz.”
     Türkiye'nin Avrupa Birliği standartlarında Patent Kanunu olduğuna değinen Özlü, Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji üretimi yeteneklerini artırmaya yönelik kanun tasarısı hazırladıklarını ve en kısa zamanda bunu yasalaştıracaklarını bildirdi.

     Düzenleme ile teknoloji üreten bir ülke olma yolunda önemli bir mesafe alınacağının altını çizen Özlü, "Süreçleri kısaltıyoruz. Karar mekanizmalarını sadeleştiriyoruz. Türkiye'nin güçlerini birleştiriyoruz. Türkiye'nin hem bütçesel hem de insan kaynağı yönünden sınırlı kaynaklarını bir araya getiriyoruz, güç birliği yapıyoruz. Belli alanlarda Türkiye'nin potansiyelini ortaya koymaya çalışacağız” dedi. C Öte yandan Üretim Reform Paketi hazırlanırken sanayi kesiminin görüşlerini aldıklarını anlatan Özlü, bu paketin yasalaşması halinde sanayinin ciddi bir sıçrama yapacağını söyledi. Özlü, “Sanayicilerin gaza basacağını düşünüyorum" dedi.

     Türkiye'nin büyük hedefleri olduğunu da hatırlatan Özlü, “Büyük ve güçlü bir Türkiye'yi inşa etmek için her bireyin ve kurumun kendi işgal ettiği pozisyonun hakkını vermesi gerekiyor” dedi. Bu süreçte TSE'nin sorumlu olduğu alanın söz konusu hedeflere ulaşmak için kritik öneme sahip bulunduğunu vurgulayan Özlü, "Sanayicimizin standartlara uygun üretim yapması ihracat potansiyelimizi de önemli ölçüde artıracak. Çünkü Türkiye ekonomisinin önünü açacak olan en önemli mesele yüksek katma değerli ürünler üretmektir.

     Bunun için neler yapmalıyız? Rekabet gücünü artırmak için uluslararası standartlarda, rekabetçi ve inovatif bir üretim yapmalıyız. Sanayimizin bu yöndeki değişimi yakalamasında en önemli konulardan biri standartlardır. Standartlar ve buna bağlı olarak oluşturulan belgeler, ürün ve hizmetlerin belgeleri bir anlamda pasaportudur. Bu pasaportlar üretici ve sanayiciyi uluslararası pazarlara girişine imkan sağlıyor. Standartlar rekabet gücünün temel bileşenleri olan markalaşmanın, kurumsallaşmanın ve yenilikçi üretimin anahtarlarıdır” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze ihracatçıları Dubai’den mutlu döndü
» Temassız Mastercard’la ödemelerde %145 artış gerçekleşti
» Palandöken, “Vergi bilinci tabana yayılmalı”
» İZİKAD’dan Ticaret Gazetesi’ne ziyaret
» Daha yolun başındayız
» Yurtdışından ne getirebilirim? Cevabı artık bir tık uzakta
» Apple, Çin’de ikinci veri merkezi kuruyor
» Koç Üniversitesi Denizcilik Formu (KÜDENFOR)’un “Türk Boğazlar Sistemi” çalıştayı
» İş sağlığı ve güvenliğini yarışarak öğrenecekler
» ERA Türkiye’ye ABD’den 2 ödül birden


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2018
  Ticaret 24.02.2018
  Ticaret 23.02.2018
  Ticaret 22.02.2018
  Ticaret 21.02.2018
  Ticaret 20.02.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni