• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor

03 Mayıs 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor

   ► Sektör temsilcileri, çek düzenlemesinde olası hukuki sorunlarının önüne geçilmesi gerektiği mesajını verdi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Torba Yasası’nın Mayıs ayı boyunca çeklerin bankalara ibraz edilemeyeceğine ilişkin hükmü geçtiğimiz cuma günü bankacılık sistemini tıkadı. Ticaret Bakanlığı iş dünyasından gelen yoğun talep üzerine, 30 Nisan-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında karşılığı olan çeklerin banka tarafından ödenebileceğini belirtti ve bu konuyla ilgili taraflara bildirim yapıldığını açıkladı. Sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri, Mayıs sonuna kadar vadesi olan çeklerin ibraz süresinin ertelenmesi düzenlemesinin bankacılık sektöründe kaosa sebep olurken, olası hukuki sorunlarının önüne geçilmesi gerektiği mesajını verdi. 1 Haziran 2021’e kadar çeklere karşılıksız ibaresi vurulmayacağını değerlendiren sektörün kanaat önderleri Ticaret Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, erteleme süresi dolduktan çeklerin firma tarafından ödenmediği durumda daha büyük bir kaosla karşı karşıya kalınacağını belirtti.

Hocaoğlu: Çekler ertelemeden sonra ödenmezse kaos çıkar
     İbraz süresinin ertelenmesi kararından sektörün olumlu etkilenmeyeceğini ifade eden Bumerang Denetim Kurucu Ortağı Bülent Hocaoğlu, “Ertelenmeyi her firma farklı değerlendiriyor. Her şeye rağmen olsun ben hazırlığımı yapmıştım diyen firmalar da var, kenarda para vardı zaten ödeyecektim böyle bir şey çıktı bekleyeyim diye ödemesini yapmaktan imtina eden esnaf tüccar da var” dedi.
     Karşılıksız damgasının 1 Haziran’a kadar vurulmayacak olmasını değerlendiren Hocaoğlu, “Karşılıksız ibaresi vurulmayacak kendileri finanse etmek durumunda kalacak. Ama ilgili çekler erteleme süresi dolduktan sonra dönemi geldiğinde ilgili firma tarafından ödenmezse daha büyük bir kaosla karşı karşıya kalacaklar” diye konuştu.

Doğrusöz: İbraz edilemeyen bir çeki banka ödeyemez
     Yasa hükmünün açık olduğunu, bankaların ibrazı yasak olan çeki ödeyemeyeceğini belirten Prof.Dr. Bumin Doğrusöz, “Gerekçenin esas alınabilmesi için kanunun muğlak veya yoruma açık olması gerekir. Ancak burada kanun doğrudan ibraz yasaktır demek suretiyle, net bir ifade kullanmıştır. Dolayısıyla lafzın açık olduğu yerde, yargı kararlarında belirtildiği gibi yorum yapılamaz” dedi.
     Yasadaki ibraz yasağına rağmen ödeme yapacak bankanın çek borçlusuna karşı sorumlu olacağının altını çizen Doğrusöz, “Ödeme yapılan tarih ile 1 Haziran arasındaki süre için faiz kadar bir tazmin yükümlülüğü altına girebilir. İbrazı kanun ile yasak olan ve ibraz edilemeyen bir çeki banka ödeyemez” diye konuştu.

Gülsün: İbraz edilemeyen çeklerin sürelerini uzatacak düzenleme gerekebilir
     Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Tüm ülke ekonomisi için büyük sorunlara sebep olabilecek bu düzenlemeden geri adım atılmış olması sevindirici olmakla birlikte Mayıs ayı içerisinde vadesi dolan ve ibraz edilemeyen çeklerin ibraz sürelerinde de uzatmaya gidilmeli ve olası hukuki sorunların önüne geçilmelidir” diye konuştu. Yasal düzenlemelerin hazırlık sürecinde ilgili paydaşlarla fikir teatisinde bulunulmasının ve etki analizi yapılmasının bir ilke olarak benimsenmesi gerektiğini belirten Gülsün, “Tüm dünyayı derinden etkileyen salgın sebebiyle işletmelerimiz zor günler geçirirken bir de etki analizi yapılmamış yasal düzenlemelerle uğraşıyor olmak sanayicimizin enerjisini tüketiyor. Ben yaptım oldu yaklaşımıyla konunun ilgili paydaşlarına danışılmadan hayata geçirilen yasal düzenlemeler sağlıklı bir ekonomik sistem için en önemli kıstas olan öngörülebilirliği asgari düzeye indirmektedir. Her ne kadar hayata geçirilen düzenlemelerde bizlerin tepkisi sonrası güncellemeye gidiliyor olsa da bu durum söz konusu düzenlemelerin tabiri caizse yamalı bohçaya dönüşmesine sebep olmaktadır” ifadelerinde bulundu.
     Çek düzenlemesi konusunda da aynı tehlikenin olduğuna dikkat çeken Gülsün, “Malum çeklerin ibraz süresi keşide yeri ile ödeme yerinin aynı şehir olması durumunda 10 gündür. Bu sürenin sonrasında çek adi senet hükmünü almaktadır. Son yayınlanan tebliğ Mayıs ayı vadeli çeklerin yasal süresi içerisinde ibraz edilememe durumunu düzenlememektedir. Bu ise suistimale açık bir durum ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple olası hukuki sorunların önüne geçmek için süresi içerisinde ibraz edilemeyen çeklerin ibraz sürelerini uzatacak bir yasal düzenlemeye de ihtiyaç duyulabilecektir” dedi.

Bahçıvan: Çek tahsili ve icrası kararı piyasalarda belirsizliğe yol açtı
     İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, covid-19 salgını ile mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan kısıtlamalar dikkate alınarak hak kayıplarının önlenmesi amacıyla tam kapanma dönemi için çek tahsili ve icra süreçleri ile ilgili düzenlemelerin, piyasada çok ciddi bir belirsizlik yaratarak ödeme kaosuna yol açtığını söyledi. Düzenleme yapılırken bazı alanların eksik bırakılmasından dolayı kaos yaşandığını, bunun sektörde ciddi bir belirsizliğin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Bahçıvan, “Her ne kadar saatler içinde bu konuda düzeltmeler yapılsa da, bu tür kararların gerçeklerle ve piyasaya yansıyacak olumsuzlukların önceden hesaplanarak yapılması önemlidir. Çünkü alınan bu kararlar, böylesine önemli bir süreci suistimal ederek kendi çıkarı için kullanmaya çalışan insanlara fırsatlar verirken, diğer yandan sanayicinin kendi finansal sorumluluklarını da aksatabilmektedir. Bugün birçok işletmenin kamuya, personeline, dış ticaretteki iş ortaklarına karşı olan finansal sorumlulukları devam ederken, çek ayağının tartışmalı ve tek taraflı olarak kesilmesi; en ciddi firmalarımızda dahi yaratacağı belirsizlikle, çok önemli bir açmaza neden olabilmektedir. Finans gibi bir dakikanın bile çok önemli olduğu biri konuda, bu tür uygulamaların sektör gerçekleri ve piyasa gerçekleri değerlendirilerek, sektörlerle istişare edilerek ve bu hassasiyetler içerisinde ele alınarak bir karara bağlanması gerekmektedir” diye konuştu.

Çek takas işlemleri ve karşılığı olan çeklerin tahsilatına tekrar başlandı
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Türk iş dünyasının talebi olarak ilettiği, karşılığı olan çeklerin ödenmemesindeki soruna Ticaret Bakanlığı Genelgesi ile çözüm getirildi. ​Hisarcıklıoğlu bu sorun nedeniyle bütün sistemin kilitlediğini belirterek, “Bu sorunun acilen çözülmesini, tüm iş dünyamız adına talep ediyoruz” ifadesini kullanmıştı. Hisarcıklıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada çeklere ilişkin ödeme sorunlarına dikkati çekerek, “Çek düzenlemesi ile ilgili karşılığı olan çeklerin de tahsil edilemediği şikayetleri geliyor. Karşılığı olan çeklerin ödenmemesi bütün sistemi kilitliyor. Bu sorunun acilen çözülmesini, tüm iş dünyamız adına talep ediyoruz” demişti. Ticaret Bakanlığı tarafından genelge kapsamında çek takas işlemleri ve karşılığı olan çeklerin tahsilatına tekrar başlandığı duyuruldu.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda
» Pandemi baharata talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni