• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Piyasalar istikrar istiyor

23 Ekim 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Piyasalar istikrar istiyor


   ► TÜGİAD tarafından düzenlenen ‘Dünya ve Türkiye Ekonomisi 2022 Yılı Beklentileri’ konulu toplantıda küreselde ve yerelde ekonominin durumu, 2022 yılı için beklentiler değerlendirildi.

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ege Ekonomi Sohbet Toplantıları kapsamında düzenlenen ‘Dünya ve Türkiye Ekonomisi 2022 Yılı Beklentileri’ konulu toplantı İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nda gerçekleştirildi. Toplantıda hem küresel hem de yerel ekonomi değerlendirilirken, 2022 yılı için beklentiler de paylaşıldı. Konuşmasında Türk ekonomisinin mevcut durumunu anlatan ve krizden çıkış için yapılması gerekenleri vurgulayan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar “Rusya 0,75 puan faiz artırdı ama biz indiriyoruz. Türkiye’de en büyük kayıp 2 ileri 1 geri gitmekten kaynaklanıyor. Yüzde 6’nın altında büyüme olmadan işsizlik rakamını indirmemiz mümkün değil. İhracatta dünyada binde 85 payımız var. Kilo bazında 1 kg ihracatımız 0, 85 dolar. Ancak eğitim sistemimiz yanlış. Bu şekilde katma değerli üretim yapmamız mümkün değil.  Uzun vadeli eğitim stratejimizin olması lazım. Ben ekonomide istikrar istiyorum. İstikrarın olduğu ortamda yatırımcı gelir” diye ifade etti.

SAĞMAN: EKONOMİDE ALINAN KARARLAR RASYONEL DEĞİL
     Ekonomide alınan kararların rasyonel olmadığını belirten TÜGİAD Ekonomi Danışmanı Ekonomist Murat Sağman, “Türk ekonomisinde son dönemde 2 önemli kırılma noktası oldu. 19 Mart tarihinde Naci Ağbal’ın görevden alınması ve dün alınan faiz indirim kararı. Bir önceki ay faiz indirimi yapıldı hiçbir sonuç alınmadı ama yine faiz indirimi yapıldı.  Bilime ya da mevcut konjonktüre değil başka şeylere bakılarak karar alınırsa bu çok daha yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı olacak. İhracatı artırıp, döviz girdisi sağlayarak cari açığı kapatmayacak. Bunun pek faydasını görmeyeceğiz. 2022 yılı bir seçim yılı olacaktır” dedi.

ATABAY: GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DE ENFLASYON YÜKSELECEK
     Pandeminin başlangıcından beri ekonomik dengelerin değiştiğini söyleyen Ekonomist Güldem Atabay, “Merkez bankaları faizleri sıfırlayarak ya da sadece indirerek bir yere varamıyorlar.  Merkez Bankası’nın aldığı karar ile enflasyonun kalıcı olmaya başladığı bir döneme girdik. Gelişmiş ülkelerde de enflasyon yükselecek. Doğru olmayan para politikaları ile yüksek enflasyonu yakaladık. Gelişmiş merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak isterken faiz artışı yapmamız gerekiyordu. Bu kararla büyümede başarılı olamayacağız. İhracattaki artış Avrupa’dan gelen ertelenen ihracat talebi nedeniyle oldu. Pandemiden sonra ihracat bu şekilde artmayacak. Yeniden bir 100 baz puan daha indirim olacak gibi gözüküyor. Bu politika devam ettiği sürece TL yönünden karamsarım” ifadelerini kullandı.

UYSAL: ÖNÜMÜZDEKİ 2 YILIN ÇOK ZOR GEÇECEĞİNİ GÖRÜYORUM
     Türkiye’nin küresel dönüşümü okuyamadığını belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, “Bu nedenle Bugüne kadar hep yanlış zamanda yanlış işler yapıldı.  Faiz indirimi enflasyon artışını getirirken ciddi bir fakirleşme yaratacak. Önümüzdeki 2 yılın çok zor geçeceğini görüyorum. İki faiz indirimi daha yapılırsa 1994 kriz dönemine girebiliriz. Türkiye’nin seçimi geride bırakmadan bu sorunları aşabilecek hamleleri yapması mümkün değil” dedi.


+ Benzer Haberler
» Haftanın son iş gününde 24.002 vak’a ve 201 vefat
» “Türkiye tarımsal üretimde avantajlı”
» Gıda Etiketleme Mevzuatı’nda düzenleme
» MB: Ticari kredi büyümesinde toparlanma var
» “Enflasyonda kalıcı düşüşe kadar elimizdeki araçları kullanacağız”
» Hisarcıklıoğlu: Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artırılmalı
» Krea ve 48 bayisinin soruşturma toplantısı 4 Ocak’ta
» Doğalgazda kapasite rezervasyonu 10 Aralık’a uzatıldı
» Linyit üretimi Eylül ayında 6 milyon 516 bin 119 ton oldu
» İBB Meclisinden gazetelere büyük destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni