• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Piyasalarda ‘faiz’ yangını

21 Ekim 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Piyasalarda ‘faiz’ yangını


   ► Merkez Bankası’nın faiz kararı ile dolar/TL 9,46 seviyesini bulunurken, euro/TL’de 11,03 seviyesinde gerçekleşti.

           HABER MERKEZİ      
     Yurtiçi piyasalarında beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin Para Politikası Kurulu toplantısı sona erdi. TCMB’nin 200 baz puanlık faiz indirimi ardından piyasalarda sert tepkiler görüldü. Geçen haftayı rekor kırarak tamamlayan Dolar/TL, hafta başında tarihi zirvesini 9,34’e kadar taşımıştı. Günün ilk saatlerinde 9,21 TL seviyesinde olan Dolar kuru, Merkez Bankası’nın politika faizi kararı sonrasında 9,50 TL’ye ulaştı. Euro ise ilk tepkinin ardından 11,06 ulaştı. Dolar/TL saat 17:00 itibariyle 9,46 seviyesinde bulunurken, Euro/TL’de aynı dakikalarda 11,03 seviyesinde gerçekleşti.

GRAM ALTIN 542 TL’YE ULAŞTI
     Gram altın, saat 17:00 itibariyle 542 TL’ye ulaştı. Gram altın 2020’nin Kasım ayında 540 TL’yi görmüştü. Çeyrek altın, saat 17:00 itibariyle 875 TL olurken, yarım altın ise bin 753 TL’ye ulaştı. Tam altın fiyatları ise aynı saatlerde 3 bin 500 TL oldu.

“FAİZ İNDİRİMİ SONRASINDA TL DEĞER KAYBETTİ”
     TCMB Politika Faizini 200 baz puan aşağı çekerek yüzde 18,00’den yüzde 16,00’ya indirilmesinin ardından yazılı açıklamada bulunan İnfo Yatırım,  “Politika faizi, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun daha önce vurguladığı yüzde 16,98 olan çekirdek enflasyonun altına geriledi. TCMB, karar metninde 23 Eylül’deki mesajlara paralel mesajlar verdi. Karar metninde, ‘geçici enflasyon’ vurgusu yapıldı. Metinde, ‘Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları enflasyondaki yükselişin talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte büyük ölçüde geçici nitelikte olacağını değerlendirdi.’

     Para politikasının ana hedeflerinde bir değişikliğe yol açmadan sürdürülebilir finans uygulamalarını uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı alınarak 200 baz puan indirime gidildi. Karar metnine , ‘Arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı değerlendirildi’ ifadesi eklendi. Bu ifade önden yüklemeli faiz indimi olarak algılanabilir. Kasım ve Aralık aylarında TCMB’nin politikası yakından takip edilecek. TCMB’nin beklentilerin üstünde faiz indirimi sonrasında TL varlıklar değer kaybetti. Dolar/TL 9,49’u seviyesini test etti” ifadesinde bulundu.

“KARARI, GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AÇISINDAN OLUMLU BULUYORUZ”
     Faiz indirim kararını değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan ise  “Kararı sektörümüz açısından olumlu buluyoruz. Kamu bankaları nezdinde, mortgage faizlerinin 1,40’lardan 1,30’lar civarına çekilmesini bekliyoruz. Hem mortgage, hem mevduat faizlerini düşürmesi açısından karar, gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacak. Konut almayı düşünenlerin kararını hızlandıracak. Ancak konut alıcılarının uygun fiyat ve düşük faizden faydalanmak için ellerini hızlı tutmalarında fayda var. Zira son dönemdeki kur atışı önce maliyete, sonra da konut fiyatlarına yansıyacak” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» İzmir sevdalıları Konak’ta anıldı
» Karşıyakalı minikler ‘Şubadap Çocuk’ ile buluştu
» İzmir’de kadınlar “temsilde eşitlik” için yürüyecek
» Güveli Barajı tamamlandı
» Elektrik üretiminde en büyük pay rüzgar enerjisinin
» Çiftçinin kuraklık kaybı 20 bin TL
» İzmir’in bisikletli ulaşım projeleri ödül kazandı
» Pamukkale Belediyesi A0 tarayıcı satın alacak
» Türk Telekom ile engelsiz yaşam
» Pamukkale Belediyesi çiçek satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni