• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Plastik ambalajda tehditler ve fırsatlar’ masaya yatırılacak

07 Ekim 2019 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

‘Plastik ambalajda tehditler ve fırsatlar’ masaya yatırılacak

           HABER MERKEZİ     
     Yarattığı katma değer ve sağladığı istihdam ile sanayinin en hızlı büyüyen sektörlerinden plastik, büyük bir tehdit altında. Tüm dünyada plastik karşıtlığı çığ gibi büyüyor. Bir yandan ekstra vergiler diğer yandan yasaklama kararları derken sektör çıkış yolunu arıyor. Türkiye plastik sektörünün birleştirici gücü PAGEV, 22 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Swissotel The Bosphorus’da “Plastik Ambalajda Güncel Tehditler ve Fırsatlar” ana teması ile düzenleyeceği 6. PAGEV Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi sektörün geleceğine ışık tutmaya hazırlanıyor.

     Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV), bu yıl altıncısını düzenleyeceği “Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi”ne sayılı günler kaldı. Ambalaj sektörünün en önemli organizasyonlarından biri haline dönüşen Kongre, 22 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Swissotel TheBosphorus’da gerçekleştirilecek. Her yıl çıtayı daha da yukarıya taşıyan organizasyonda Türkiye ve yurtdışından uzmanlar, sektör temsilcileri ve akademisyenler sektörün geleceğini mercek altına alacak.

Ambalaj, Türkiye plastik sanayinin yüzde 40’ını, ihracatının ise yüzde 70’ini oluşturuyor…
     Ekstra vergiler ve yasaklamaların kıskacına takılan ambalaj sektöründeki gelişmeler; üreticiden hammaddeciye, makineciden distribütöre herkesi olumsuz etkiliyor. Plastik ambalajların sektördeki ağırlığı ve önemi bu alandaki gelişmelerin yakından izlenmesini gerekli hale getiriyor. Sektörel bir dönüşümü ve kendini doğru anlatmayı gerekli kılan bu tehditler; geri dönüşüm, geri dönüştürülmüş hammaddelerin gıdaya teması, kimyasal geri dönüşüm ve daha birçok konuda yeni fırsatları da doğuruyor. Tehdit fırsata nasıl çevrilir? Sanayici için çıkış yolu ne? İşte bu soruların yanıtları, 22 Ekim’de “Plastik ambalajda güncel tehditler ve fırsatlar” ana teması ile düzenlenecek 6. PAGEV Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi’nde aranacak.

     PAGEV’in ev sahipliğinde düzenlenecek 6. PAGEV Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi’ne sektörün dev firmalarının üst düzey yöneticileri, uluslararası STK’ların yöneticileri, akademisyenler ve uzman konuşmacılar damga vuracak. Kongre katılımcıları, Avrupa Birliği Komisyonu Politika Görevlisi Werner Bosmans’dan Avrupa’da plastiğe nasıl yaklaşıldığı, hangi ürünlerde kısıtlamaya gidileceği ve bir sonraki adımın ne olacağı, plastik ambalajların bu uygulamalardan nasıl etkileneceği gibi merak edilen soruların cevaplarını birinci ağızdan dinleyecek. İtalyan Sert Plastik Ambalaj Üreticileri Birliği (ProFood) Başkanı Marco Omboni ise AB’nin tek kullanımlık ambalaj kısıtlamasının plastik sektörüne olan etkisini değerlendirecek.

     Sektörde yeni fırsatlar denildiğinde öne çıkan “akıllı ambalaj pazarı” ise İngiltere merkezli Deloitte Direktörü Tim Paridaens tarafından ele alınacak. Kongrenin bir diğer flaş ismi dijital ambalaj trendinin dünyadaki en iyi uygulamalarından biri olan IoT Akıllı Ambalajın yaratıcısı  Water.IO Başkan Yardımcısı Yoav Hoshen olacak.
     Sabah oturumunda PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenecek “Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık” panelinde EuPC Genel Müdürü Alexander Dangis, PlasticsEurope Bölgesel Direktörü Giuseppe Riva ve INEOS Styrolution Küresel Strateji Direktörü Johannes Musseleck plastik ambalajda döngüsel ekonomi uygulamaları ile bu konuda sektörü bekleyen fırsatları ve tehditleri mercek altına alacak.

     Öğleden sonraki oturumda ise KlöcknerPentaplast Başkan Yardımcısı Kurt Kuruç moderatörlüğünde “PAGÇEV’le Büyük Markalar için Ambalajda Sürdürülebilirlik” paneli düzenlenecek. Panelde, Unilever Ar-Ge Ambalaj Müdürü Atahan Özgünay, Coca-Cola İçecek Halkla İlişkiler Direktörü Burcu Coşkun ve Danone Regülasyon Müdürü Özlem Baykul, dev markaların ambalajda sürdürülebilirlik çalışmalarını tartışacak.

     Kongrenin bir diğer dikkat çeken ismi ise “Son Buzul Erimeden” kitabıyla son günlerde adından sıkça söz ettiren Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz olacak. Kurnaz konuşmasında “Küresel Isınma ve Plastikler” ilişkisini irdeleyecek.
     Bu dev organizasyon Ambalaj Atıklarının Yetkilendirilmiş Kuruluşu PAGÇEV organizasyonu ve TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit Sanayi Meclisi işbirliği ile düzenlenecek. Ambalaj sektörünün bu yıl en çok konuşulacak etkinliği olarak dikkat çeken Kongrenin sponsorları ise;  Akay Stand, Işık Plastik, Sem Plastik, Tesla Plastik, TSP Makine, Üner Plastik ve Recycling Industry Dergisi olacak.


+ Benzer Haberler
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira
» Buca Kent Konseyi’nden “kadın kooperatifçi” atağı
» Web Tapu Sistemi güncellendi
» Akbank, nakit yönetimi ve ödemelerde en iyi banka
» Başkan Selvitopu’ndan ‘Gelir Artışı’ çağrısı
» İzmir’in ilk Bisiklet Festivali Karşıyaka’da
» Narlıdereli kadınlar gezide buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni