• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Plastik sektörü 2016’da yüzde 4 büyüdü

17 Nisan 2017 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Plastik sektörü 2016’da yüzde 4 büyüdü

           ANKARA TİCARET     
     Birçok sektör 2016 yılını düşüş ile kapatırken plastik sektörü yükseliş ivmesini bozmadı ve global pazarlardaki etkinliğini artırmaya devam etti. Sektör, 2016 yılında miktarda geçen yıla göre yüzde 3,5’lik artışla 8,9 milyon ton, değerde ise yüzde 3 artışla 33,8 milyar dolarlık plastik mamul üretimine ulaştı. 8,9 milyon tonluk plastik üretiminin 7,9 milyon tonu iç pazara yönelik gerçekleşirken bunun da yaklaşık 4 milyon tonu otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalıyla dış pazarlara satıldı.

     Yurtiçi talebin etkisiyle plastik sektörü geçtiğimiz yıl yüzde 4 büyüme kaydetti. Sektörün 2016 yılı plastik mamul ihracatı ise miktar bazında 1,55 milyon ton, değer bazında 4,10 milyar dolar oldu.
     Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün 2016 yılındaki performansını değerlendiren bir rapor hazırladı. Rapora göre; çoğu küçük ve orta ölçekli firmalar olmak üzere 6 bin 500 civarında üretici firmanın faaliyet gösterdiği plastik sektörü, 2016 yılında ülke ekonomisine 13 milyar dolarlık katkı sağladı. Türkiye plastik sektörü, geçtiğimiz yıl yakaladığı başarılı üretim grafiği ile Avrupa’daki ikinciliğini, dünyadaki altıncılığını korudu.

     Plastik mamul üretimi 8,9 milyon tona ulaştı…
     Plastik sektörü 2016 yılında üretimdeki büyümeyi sürdürdü. Sektörün 2016 yılında mamul üretimi bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 3,5 artış ile 8,9 milyon tona yükseldi. Değer bazında ise yüzde 3 artış ile 33,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     2016 yılındaki 8,9 milyon tonluk toplam plastik mamul üretimi içinde 3,5 milyon tonla plastik ambalaj malzemeleri ilk sırada yer alırken; bu ürün grubunu 1,9 milyon tonla yapı ve plastik inşaat malzemeleri takip etti.

     Türk plastik sektörünün 2016’taki performansını değerlendiren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Dünya ve Türkiye ekonomisindeki olumsuz gelişmeler tüm sektörlere olduğu gibi plastik sektörüne de negatif yansıdı. Özellikle küresel ticaretteki daralma, emtia fiyatlarındaki düşüş ve en önemli ihracat pazarlarımızdaki savaş ortamı ticari faaliyetlerimizi olumsuz etkiledi. Ancak tüm bu sorunlara rağmen sektörümüz üretim, ihracat ve tüketimde artışı yakaladı. 2016 yılında plastik mamullerde üretim artışı, iç pazar tüketimi ve dolaylı ihracattan kaynaklandı. Böylece geçtiğimiz yıl plastik mamul ve hammadde üretimimiz toplamda 9 milyon tonu geçti. Geride bıraktığımız yıl iç pazardaki plastik tüketimi miktar bazında yüzde 4 oranında artarak 7,9 milyon tona yükseldi. İhracatımız ise mamul ve hammadde dâhil 5 milyar doların üzerine çıktı” dedi.

     “Plastik sektörü 2017’de en az yüzde 4 büyüme hedefliyor. Siyasi istikrarla büyümemizi artırarak sürdüreceğiz”
     Yavuz Eroğlu, “Plastik sektöründe yerinde sayan hatta gerileyen satış fiyatları rekabet etmeyi zorlaştırıyor ve kâr marjlarımızı daraltıyor. Söz konusu risklerden etkilenmemizin başında yeterli katma değer sağlayamamamız geliyor. Bu nedenle artık sektörde katma değer sağlamayan geleneksel üretim modelinin ileri plastiklerin üretimine dönüştürülmesi sağlanmalı.

     Değişime uyum sağlamak için Ar-Ge ve Ür-Ge’ye önem vermeli, müşteri memnuniyeti odaklı bir değer zinciri oluşturmalıyız. Bu doğrultuda sektöre yönelik teşvik olanaklarının da revize edilmesi gerekiyor. Sektörün katma değerini arttırmak için PAGEV Mükemmeliyet Merkezi kurulması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sektörümüz Türkiye büyümesinin sürekli üzerinde büyüyen bir trend izliyor. Özellikle siyasi istikrarla; ekonomik konularda alınacak rasyonel ve kararlı adımlar sektörümüzün büyümesinin en az yüzde 4 seviyelerinde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Artık Türkiye gündemi ekonomi olacağı içinde son derece mutluyuz” diyerek sözlerine son verdi.

 


+ Benzer Haberler
» VakıfBank’a uluslararası çevre ve kalite sertifikaları
» Türkiye dış ticaret fırsatları için Doğu’ya yöneliyor
» Silestone Tribal Kitchen çağlar ötesi bir yolculuğa çıkarıyor
» Akıllı altyapı projeleri dünyayı birbirine bağlayacak
» ‘Tüketici kalite ödülü’ Doğa Sigorta’nın
» MOPAK doğa dostu çalışmalarına devam ediyor
» “AVM servisleri taşımacı esnafını mağdur ediyor”
» Türkiye’de 2018 Şubat ayında 95 953 konut satıldı
» Hackerlar yöntemlerini değiştiriyor
» Casper’dan önde çift kameralı cep telefonu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
  Ticaret 17.03.2018
  Ticaret 16.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni