• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Potansiyeli olanları yetiştiren bir fabrikayız”

14 Kasım 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Potansiyeli olanları yetiştiren bir fabrikayız”

           DUYGU GÖKSU / KÜBRA TOPAL     
     Ege Ekonomik Forum’un son gününde de bir dizi oturum gerçekleştirildi. ‘Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü’ başlığı altında ve Forum İstanbul Başkan Yardımcısı Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakır, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmacı olarak katıldı. İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, “Ülkemizin sahip olduğu toprakları ya da nüfusun anlamını yitirmeye başladığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu süreçte İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak bölgemizin ekonomik ve sosyal kültürel ve her anlamda kalkınmasına öncülük ediyoruz” dedi.

“Teknoloji yaşam kalitemizi direkt etkiliyor”
     Türkiye’nin sosyal ve kültürel ve her anlamda kalkınmasına öncülük ettiklerini ifade eden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, “Üniversitelerimizde potansiyel sahibi insanları bir lider bir takım oyuncusu aynı zamanda akademik anlamda iyi yetişmiş birilerine dönüştürmeyi hedefleyen bir fabrikayız. Bilgi ve beraberindeki teknoloji yaşam kalitemizi direkt etkileyen unsurlar. Değişimi ve dönüşümü çok iyi görmemiz ve yönlendirmemiz gerekiyor.

     Ülkemizin sahip olduğu toprakları ya da nüfusun anlamını yitirmeye başladığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu süreçte İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak bölgemizin ekonomik ve sosyal kültürel ve her anlamda kalkınmasına öncülük ediyoruz” diye konuştu.
     İYTE olarak yaptıkları çalışmaları aktaran Baran, “Dünyada ilk defa az su isteyen pamukta üretimi artırdık. Şu an Türkiye’deki pamuk üretiminin yüzde 10u bizim verdiğimiz tohum işle yetişmektedir. Dirençli domates yetiştiriyoruz. Ege bölgesinin önemli gelir kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının genetik şifrelerini çözdük. 2 milyon ton atık pamuktan selüloz elde ettik. İlk defa İYTE de fındık atıklarından ambalaj elde ettik” dedi.

“Kooperatiflere ağırlık verdik”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kalkınmayla ilgili tarımla ilgili yakından ilgilenen bir kardeşinizim. Türkiye’nin ekonomisi sürekli krizlere giriyor. İzmir’i kalkındırarak ülkemizi kalkındıracak konumlamaya oturttum. Tarım, Ege Bölgesi’nin tarih boyunca en önemli geçim kaynağı oldu. Pamuk, üzüm ticareti ile Ege Bölgesi her zaman önemli olmuştur” diye konuştu.

     Görevi boyunca kooperatiflere verdiği önemi anlatan Kocaoğlu, “Arazi yollarını asfaltlayarak işe başladık ve şu anda kırsal alanların en az yüzde 90’ı asfaltlandı. Kooperatiflerle çalıştık, üreticilerin birleştirilmesi gerekir diye düşündük. Tire süt, Ödemiş Bademli Fidancılık Kooperatifi, Bayındır Çiçekçilik Kooperatifi, Bademler Kooperatifi, Kiraz’da peynir üzerine çalışmaya başladık. Okul sütü projesi ile 5 yaş grubu çocuklara haftada 8 lt süt dağıttık şu anda 133 bin çocuğumuzun kapısını çalarak süt dağıtımını sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Üreticiyi kaliteli ürünle doğrudan buluşturuyoruz”
     Kente tarımla ilgili bulundukları katkılar ile ilgili konuşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakır, “Elbette tarımın önemi malum. Üretici Pazar yerleri oluşturulması belediyemizin rutin hizmetleri arasında. Tüketicinin doğrudan kaliteli ürüne erişmesi için biz de elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Şehirlerin nüfusunun artması ile tarım alanlarının küçüldüğünü ifade eden Çakır, tarımın gelişmesi anlamında imar uygulamalarının sağlıklı şekilde yürütülmesi tarımın gelişmesinde son derece önemlidir. Ülkemizin geleceği açısından herhangi bir alanda üretim yapılmasının ne kadar önemli olduğu tartışılmamalıdır” dedi.


+ Benzer Haberler
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak
» İş dünyasından otoyol çağrısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni