• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"En iyi ticaret komşuyla yapılır"

11 Nisan 2017 Salı 16:00
12
14
16
18

"En iyi ticaret komşuyla yapılır"

   ► İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası ‘İskeçe İşadamları Heyeti’, İzmir Ticaret Odası yönetimini ziyaret etti

           NURETTİN BAKİ     
     İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası ‘İskeçe İşadamları Heyeti’, İzmir Ticaret Odası yönetimini ziyaret etti. Ziyarette; İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Gülaç, İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Serkan Hatip, İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene hazır bulundu.
     Ziyaretin açılış konuşmasını yapan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Gülaç İskeçe’den en son 2009 yılında bir heyet ağırladıklarını ve bugünkü heyetin ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. Gülaç, “Yunanistan’dan bugüne kadar pek çok heyeti ağırladıklarını ama bugünkü heyetin farklı bir anlamı var. Çünkü Yunanlı dostlarımız ve İskeçe’de yaşayan soydaşlarımız birlikte ziyaretimize geldi. Sonrasında karşılıklı ziyaretlerde bulunmuştuk, ancak işadamlarımızı uzun zamandır buluşturamamıştık. Bugün iyi bir fırsat oldu” dedi.

     “Ekonomik zirveler sembol haline geldi”
     2008 yılında İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası’nın da öncülüğünde bir İşbirliği Platformu oluşturduklarını dile getiren Gülaç, “Platformda Romanya, Bulgaristan Bosna Hersek ve ülkemizden Odamız ile Tekirdağ Ticaret Odası yer alıyor. Bir işbirliği anlaşması da imzalamıştık. Zaten biz Oda olarak Türk – Yunan ilişkilerinin gelişimine katkı yapmayı en önemli görevlerimizden biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü en iyi ticaretin en yakındaki komşuyla yapıldığına inanıyoruz. Hem ticaretimizi arttırmak hem de Ege’de dostluğu güçlendirmek için sayısız toplantı, karşılıklı ziyaret yaptık. Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvelerini düzenledik. Bu Zirveler iki ülke ilişkilerinde bir sembol haline geldi” ifadelerini kullandı.

     Gülaç son olarak İskeçe’nin sahip olduğu zenginlikleri anlatarak, “İskeçe, Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesinde. Dağları, geniş arazileri ve sahilleriyle ekolojik açıdan oldukça zengin. Bölgenin başlıca sektörü tarım. Sanayi, endüstri ve tabii ki turizm de öne çıkan sektörler.  Bugünkü heyette tekstil, mobilya, ticaret ve gıda sektöründen işadamları aramızda.  Toplantıdan sonra ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecekler” diye konuştu.

    İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Serkan Hatip ise İskeçe Sanayi ve Ticaret Odası’nın kendilerinden 8 yıl önce İzmir’i ve İTO’yu ziyaret etme amaçlarıyla bugünkü ziyaretlerinin amaçlarının aynı olduğunu belirti. Hatip, “Son zamanlarda ekonomimizin krize girmesiyle oda üye sayımız düştü ayrıca üyelerimizin yüzde 40’ı azınlık mensubu. İzmir, ticaretini yakın adalarla yapıyor ve bu adalardan çok sayıda ziyaretçi İzmir’e geliyor. Biz de İzmir’e çok uzakta değiliz. İki kent arasındaki gemi seferlerinin başlamasıyla hem İzmir hem de İskeçe birbirlerine daha da yakınlaşacak ve ticaretimiz daha da artacaktır. Özellikle iki ülke arasında ekonomik işbirliği anlaşmaları ve toplantılar yapılmaktadır. Ayrıca 2015 verilerine göre 3 milyar 250 bin Euro’luk ticaret hacmimiz 1 milyar 750 bin Euro’ya gerilemiştir” dedi.

     “Umarım ticarette köprü görevi görürüz”
     Türkiye’nin Yunanistan’a en fazla petrol ihracatı yaptığını söyleyen Hatip, “İki ülke arasında turizm çok önemli bir sektör, bu sektör son yıllarda olumlu bir seyirde devam ediyor. Karşılıklı turist sayısı her gün artmaktadır. 2012 yılında başlayan uygulama son olarak 2016 yılında kapsamı genişletilerek devam etmiştir, 2017’de de bu anlaşmada devam etme kararı alınmıştır. Umarım bu ziyaretimiz iki kentin ve iki ülke arasındaki ticarette bir köprü görevi görür” değerlendirmesinde bulundu.

     Hacıgene: “Ticaretimiz yıkılmak üzere”
     Son olarak söz alan İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene, Yunanistan ekonomisinin özellikle bu dönemde ağır ilerlediğini, ticaretlerinin yıkılmak üzere olduğunu söyleyerek İTO’dan destek beklediklerini söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir Gündoğdu meydanında milyonlar ‘İnce’ dedi
» Patates ve soğan zammında amaç; ‘İthalat’
» Petkim’den sermaye işlemleri bildirimi
» Otokoç Otomotiv 90. yaşında
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» Arkas Trio’dan “Romantik Triolar” albümü raflarda
» “Hayvanlara hakları mücadelemiz devam edecek”
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018
» İmar Barışı dolandırıcılarına dikkat!
» Egelilerden, üniversite- sanayi iş birliğinde yeni adımlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2018
  Ticaret 21.06.2018
  Ticaret 20.06.2018
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni