• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"Tiroid hormonları bir orkestra şefidir"

28 Ekim 2017 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

"Tiroid hormonları bir orkestra şefidir"

           TUĞÇE OTUK     
     İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman ülkemizde son derece sık rastlanan tiroid hastalığına dikkat çekerek her 3 kişiden biri tiroid hastası olduğunu belirtti. Tiroid bezinin boynumuzun ön ve orta kısmında bulunan papyon şeklinde bir hormon olduğunu aktaran Harman, "Ağırlığı yaklaşık 20-30 gr ağırlığındadır. Bu kadar küçük bir organın çok büyük işler başardığını söyleyebiliriz. Tiroid hormonları bir orkestra şefidir. Tüm hayati fonksiyonlarımızın çalışmasında tiroid hormonları en önemli rolü üstlenmektedir" dedi.

     Türkiye'de her 3 kişiden biri tiroid hastası olduğunu belirten Ece Harman, "Son derece sık rastlanan bir hastalık çünkü ülkemizde iyot eksikliği var. Sağlık Bakanlığı Türkiye'de iyot eksikliği olduğu için  ve guatr çok sık göründüğü için tuzlara iyot eklediler. Tiroid hastalıklarını azaltmak adına çalışmalar yapıldı ve olumlu gelişmeler oldu. Aynı zamanda iyot fazlalıkları da bu hastalığa yol açabiliyor. Ailede tiroid hastalığı varsa genetik geçiş gösterebiliyor. Hem hayatımızı hem geleceğimizi etkileyen ciddi bir sağlık sorunu" şeklinde konuştu.

     Tiroid hastalığının belirtileri hakkında konuşan Harman "Tiroid bezi az çalışan hastalarda genellikle halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo artışı, uykuya eğilim, depresif hal ve duygu durum değişiklikleri gözlemlenebiliyor. Hipertiroidi olan bireylerde metabolizma hızı artacağı için kilo kaybı, çarpıntı, titreme, terleme, ateş basmaları, saç dökülmeleri ve ani öfke patlamaları gözlemlenmekte. Yani tiroid bezlerinin saçlarımızın diplerinden ayak tırnaklarına kadar her yeri etkilediğini söylemek mümkün" dedi.

"Tedavisi farklılık gösteriyor"
     Tiroidin çeşitlerine değinen Ece Harman, "Hormon sentezinde bir eksiklik varsa bu hormonların kandaki seviyeleri düşmektedir. Bu tabloya hipotiroidi tablosu diyoruz. Haşimoto hastalığı kronik bir iltihaptır. Kronik iltihabik süreçte tiroid hücreleri hasarlanmakta ve tiroid hormonu sentezi engellenmektedir. Haşimoto dediğimiz bu iltihabik durum hayat boyu kronik olarak devam etmekte ilaç takviyesiyle hekim kontrolünde tedavi gerçekleşmektedir.

     Tiroid hormonlarının azlığında yaşam kalitesi çok düşmekte, kilo artışları, depresif durumlar söz konusu olmaktadır. Hipertiroidi ise tiroid hormonu sentezinin fazla olması durumunda ortaya çıkıyor. Hasta kendini halsiz ve yorgun hisseder, çarpıntı olur, kilo kaybeder, metabolizması hızlanır, psikolojisi bozulur ve saç dökülmesi görülür. Yani benzer belirtiler gösterir, bunlar bize uyarıcı olmalı. Ancak hepsinin tedavisi farklılık göstermekte. O nedenle kimse kulaktan dolma yöntemlerle kendi tedavisini yapmaya çalışmamalı, hekim tarafından incelenip, teşhisin konulması ve tedavi sürecine girilmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.  

Gebelikte tiroid
     Gebelikte tiroid hastalığına dikkat çeken Harman, "Gebe kalmayı planlayan herkes tiroid fonksiyon testi yapmalı. Gebe kaldıktan sonra bazı hastaların tiroidlerinde problemler saptanabiliyor. Bebeğin sağlını etkileyen durumlar, düşükler, ölü doğumlar, sakatlıklar gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. O nedenle gebe kalmadan önce bu olayı aydınlatmakta fayda var. Bir problem varsa ona yönelik tedaviden sonra gebe kalınmasını tavsiye ediyorum.

     Hasta gebe kaldıysa ve gebelik esnasında bir tiroid saptanmışsa her vakalarda olmasa da bazı durumlarda gebeliğin sonlandırılması gerekebiliyor. Çok ileri seviyede olmayan vakalarda hastamız hekimin kontrolünde ilaçların ayarlanması suretiyle gebeliğin devamı ve sağlıklı doğumlar gerçekleşebilmekte. Genetik olarak da taşındığı için aile büyüklerimiz ve anne babalarımızda tiroid hastalığı varsa bunun bilincinde olmalı ve kendimizle ilgili testleri yaptırmalıyız. Kandan alınan örneklerle tiroid fonksiyon testleri çok basit bir şekilde gerçekleşmektedir" diye konuştu.

     Tedavi yöntemlerine değinen Harman, "Hipotiroidide ilaç tedavisi hayat boyu sürebiliyor. Çünkü biz o eksik hormonu yerine koyuyoruz. Hipertiroid vakalarda çok farklı alternatifler var. İlk önce hastalarımıza ilaç tedavisi öneriyoruz ve takibe alıyoruz. Hormonlar kontrol altına alındıktan sonra cerrahi yönteme yönlendiriyoruz ve ameliyatla tiroid bezini aldırıyoruz.

     Nodüller büyükse ve nodülde yapılan biyopsi tümör çıktıysa bu hastalar cerrahi yöntemle tedavi gerektiren hastalardır. Yaşı ilerleyen hastalara ameliyatı önermiyoruz. Onları atom tedavisine yönlendiriyoruz. Ancak kanseri tetikleyebildiği için genç hastalara önermiyoruz. Yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmanın büyük önem taşıdığını aktaran Harman, "Adet düzeninden, kiloya, psikolojiye kadar A'dan Z'ye tüm yaşamı etkileyen bir hastalık ama hiç bir şey çözümsüz değil. Yeter ki istekli ve istikrarlı olalım" diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni