• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Rakipsiz Başkan Yorgancılar

07 Nisan 2018 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Rakipsiz Başkan Yorgancılar

   ► Ender Yorgancılar, 3. kez EBSO yönetim kurulu başkan adayı olduğunu resmen açıkladı.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarihinde uzun bir süredir alışılmamış bir şekilde, seçime rakibi olmadan tek liste girerek güven tazeleyen Ender Yorgancılar, ilk kez üç dönem görev yapmaya talip olarak, en fazla süreyle oda başkanlığını yürütme yolunda  komite seçimlerinin ardından, 3. kez yönetim kurulu başkan adayı olduğunu resmen açıkladı.

     İl Seçim Kurulu’na sonuçların teslim edilmesiyle seçimlerin kesinleştiğini açıklayan Yorgancılar, 11 Nisan Çarşamba yönetim kurulu üyeleri, odalar birliği delegeleri ve disiplin kurulu üyelerinin yasal olarak seçileceğini ifade etti. Aynı gün yönetim kurulu seçimini yapacaklarını ve yeni oluşan meclisimizle birlikte ilk yeni meclis toplantısını gerçekleştirip bu dönemin çalışmalarına, faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Başkan Ender Yorgancılar, “Bugüne kadar başkanlık konusuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştım. Meclise seçildikten sonra bu açıklamayı yapmayı uygun gördüm.

     Ben önümüzdeki dönemde bir dönem daha görev almak için yönetim kurulu listesini hazırlayıp meclis üyesi arkadaşlarımın onayına sunacağım. İnşallah tekrardan seçilirsek bundan sonraki süreçte gerek İzmir’de gerek Ankara’da bundan önceki 9 yılda yaptığım gibi sanayicinin sorunlarını çözmeye çalışacağım. İzmir’in kalkınması ve sanayileşmesi için çaba göstereceğim. İnşallah bundan önce olduğu gibi uyumlu bir meclis olur. İzmir’e şimdiye kadar önemli bir katkı koyduk, bundan sonra da çalışmalara devam edeceğiz.” diye konuştu.

     Gerçekleşen seçimlerde, yönetim kurulundaki Cemal Altıntaş dışında meclise girmeye hak kazanan üye sayısında herhangi bir değişiklik olmayacağını dile getiren Yorgancılar, “Biri kazanacak biri kaybedecek. Kazanan EBSO’dur. Arkadaşların hepsi hizmet etmek için aday oluyor. Bu bir bayrak yarışıdır. Yeni yönetim kuruluyla ilgili bugünden bir şey söylemek doğru değil. Ben tüm arkadaşlarımı kucaklayıcı bir tavırda olurum. Benim için huzur her şeyin önünde gelir. Şimdiye kadar kavga ve münakaşanın olmadığı, tamamen ortak akılla, doğruyu bulmaya çalışan bir meclisimiz vardı.” şeklinde konuştu.

“Kadınlara öncelik tanıyan bir anlayış içindeyim”
     EBSO’daki kadın üye sayısının daha önceki 4 yılda arttığını ifade eden Yorgancılar, meclisteki kadın üye sayısının 5’ten 1’e düşmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:
     “Daha önceki dönemlerde meclisteki kadın üye sayısı 8’e kadar çıkmıştı. Bu dönemde Işın Yılmaz seçildi, üyemiz Mustafa Dirin’in kızı da gelirse meclisimizde iki kadın üye olacak. EBSO çatısı altında yerleri her zaman hazır. Toplumumuzda kadın nüfus oranı yüzde 50.5 iken gerek iş dünyasında gerek sivil toplumun içinde erkekler kadar kadınların da yer alması gerektiğini düşünüyorum. Ama bunun için aday olmaları gerekiyor. 11 Nisan’a kadar meclis başkan vekilimiz kadın. Onlara öncelik tanıyan bir anlayış içindeyim. Ama aday olup meclise gelmezlerse yapacak bir şey yok. Şirketleri kimi bildirirse o gelecek.”

“Yerli otomobilde etüt safhasındayız”
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Başkan Yardımcısı olan Ender Yorgancılar,  tüm oda ve borsaların seçimi tamamlandıktan sonra TOBB’da da mayıs ayında genel kurul yapılacağını ifade ederek yeni dönemde görev verilmesi halinde TOBB çatısı altında Ege Bölgesi’ni temsil etmek istediğini açıkladı. Yerli otomobil üretimine tüm illerin aday olmasının normal olduğunu belirten Yorgancılar, İzmir’in de aday olduğunu ifade ederek “Arabayı üretecek olan konsorsiyum CEO seçti ve fizibilite çalışması yapıyor. Bu çalışma bittikten sonra arabanın nerede yapılacağına karar verilecek. Yani etüt safhasındayız. Bunlar için en az 1 yıla ihtiyaç var.” dedi.

“Savaş ihracatımızı engelliyor”
     İzmir’in kalkınması ve sanayileşmesinin yanı sıra yeni dönemde de sanayicilerin sorunlarını çözmek için çalışacağına işaret eden Başkan Ender Yorgancılar, Türkiye’nin hammadde konusunda dışa bağımlı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
     “Elektrik ve doğalgazda dışa bağımlıyız. Akkuyu’daki enerji santrali Türkiye ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Bizim rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir elektrik kaynaklarını arttırmamız gerekir. Enerji maliyetlerimizi böylece aşağı çekebiliriz. Türkiye bugün dünyanın en büyük demir çelik ihracatçısıyken aynı zamanda dünyanın en büyük hurda ithalatçısıdır. Hurdayı ithal edip demir çelik haline getirerek ihraç ediyoruz. Bu açıdan cevherden hurda üretecek sistemin yapılması lazım. Biz çok karışık bir coğrafyada yaşıyoruz. Sürekli komşularımız değişiyor. Güneydoğu sınırlarımız farklı grupların eline geçti. Savaş ihracatımızı engelliyor. Komşu ülkelere ihracatı arttırabilsek nakliye açısından avantajımız olacak.”

“EBSO Başkanıyım, önceliğim sanayicinin sorunlarını çözmek”
     Ender Yorgancılar’ın zaman zaman İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla adının anılması ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kendinden sonraki dönem için Yorgancılar ismine sıcak baktığının kulislerde dile getirildiğinin hatırlatılması üzerine konuya açıklık getiren Yorgancılar, “Ben şu anda EBSO başkanıyım. Önümüzdeki dönem için de başkanlığa adaylığımı koydum. Birinci derecedeki önceliğim sanayicinin sorunlarını çözmektir.” dedi.

“Dolar, eskisi gibi 3.90 seviyesine düşmez”
     Terörün küresel boyutuyla ve doların yükselişiyle ilgili değerlendirme yapan Yorgancılar, konuyla ilgili açıklamalar yaptı.
     Yorgancılar, “Sanayicinin dışa bağımlı olduğu konular var. Afrin çıkarması doğrudur. Burada Türkiye üzerinde oynanan oyunlar ve sınır kenarımızda terör örgütü vardı. Türkiye’nin hiçbir zaman için o topraklarda gözü yok. Tek arzu ettiğimiz şey askerlerimizin bir an evvel kışlalarına geri dönmesi. Türkiye’nin terörden kurtulması lazım. Dünya terörle 2001’de Amerika’daki uçakların saldırısıyla tanıştı. Terör aslında sadece Türkiye’de yok, tamamen küresel bir olay. Terör, Türkiye’nin tek taraflı çözeceği bir olay değil. Dünya olarak buna sahip çıkmak gerekiyor. Bunu engellemek gerekiyor. Her ölen insan bizim yakınımız olabilir.” dedi.

     Doların 4 seviyelerine çıkmasının sebebinin altında Amerika ve Çin arasındaki ticaret ilişkilerinde gümrük vergileri yer aldığını belirten Yorgancılar, “Amerika önce can sonra canan dedi. Amerika’ya en çok ithal ürünler Çin’den geliyor. Çin hükümeti, Dünya Ticaret Örgütü’ne Amerika’yı şikayet etti. Bunlar bir süreç. Karşılıklı ticari restleşmemin sonucunda dolarda artış söz konusu. Dövizle borçlanan kim olursa olsun ihracat geliri yoksa kaybeder. Döviz geliriniz yoksa yabancı paranın yakınından dahi geçmesin 2 kere 2 dört eder, budur. Dolar artık eskisi gibi 3.80 ve 3.90’lara düşmez. Bakılacak olan rakam 4 liradır. 10 kuruş iner ya da çıkar.” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» MARBLE İzmir’i heyecanla bekliyoruz
» “Otomotiv ‘de 2. Eldeki KDV uyuşmazlığını çözdük”
» Petlim artık SOCAR Terminal adıyla hizmet verecek
» Pet sektörü 3. kez İzmir’de buluştu
» KDV ve ÖTV indirimleri uzatıldı
» Tüketici güven endeksi 59,4 oldu
» İnşaat maliyet endeksi aylık %6,49 arttı
» KDV ve ÖTV’de bahar müjdesi
» Soyer: “İzmir’de raylı sistemi iki kat artıracağız”
» NISSAN, uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerini sıfır faizle destekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni