• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Reis Gıda Dünya Tüketici Günü’ne dikkat çekiyor

15 Mart 2019 Cuma 16:00
12
14
16
18

Reis Gıda Dünya Tüketici Günü’ne dikkat çekiyor

           HABER MERKEZİ     
     1981 yılından bugüne bakliyat sektöründe faaliyet gösteren Reis Gıda; 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nde; gıda israfının önüne geçmek için duyarlı olmanın ve aşırı tüketim alışkanlıklarından vazgeçmenin önemini vurguluyor.
     Bugün dünyadaki gıdaların yaklaşık üçte biri israf ediliyor. Çöpe giden gıda miktarı yıllık 1,6 milyar tona ve 1,2 trilyon dolara karşılık geliyor. Denklemin diğer tarafında ise açlık çeken yaklaşık 870 milyon insan yer alıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) paylaştığı verilere göre, çöpe atılan gıdalar küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8’inden sorumlu. Reis Gıda, sosyal, ekonomik ve çevresel boyutlarıyla günümüzün en önemli sorunlarından biri olarak öne çıkan gıda israfı konusunda herkesi duyarlılığa davet ediyor. 

“Çocuklarımıza gıda israfına karşı durmayı öğretmeliyiz.”
     Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Hem kurumlar hem de bireysel olarak yapacağımız şeyler var. Gıda ve tarım sektörüne bilinçli bir yön vermemiz gerekiyor. Biz Reis Gıda olarak; 38 yıldır sektördeki bilgi birikimimizle tarım ve gıda üretiminden tüketimine, kaynakların sürdürülebilirliğine ve verimli kullanılmasına, israfın önlenmesine yönelik konuları topluma güvenilir ve doğru bir şekilde sunuyoruz. Üreticiden tüketiciye yani tarladan sofraya israfın en aza indirilmesi, atık ve geri dönüşüm ile ilgili çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Mehmet Reis, “15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nde çocuklarımıza gıda israfına karşı durmayı öğretmeliyiz. Bu sayede gıdaya saygılı bir nesil yetiştirmiş oluruz” dedi.

“Kilitli ambalajlar ile gıda israfının önüne geçeceğiz.”
     Reis Gıda olarak; Sosyal sorumluluğu, şirket politikamıza yansıtmış ve marka kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Hayata geçirdiğimiz projeler ile topluma faydalı çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Değerlerimize ve gelecek nesillere sahip çıkarak daha bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Yeni ürün grubumuz Royal Serisi’nin ambalajı tasarlanırken ağzı kilitli ambalaj tercih ettik. Kilitli ambalajlar ile gıda israfının önüne geçmeyi planlıyoruz” dedi.

“Tarım alanlarımıza sahip çıkmalıyız.”
     Mehmet Reis, “Doğal varlıklarımızın birçoğu sürdürülebilir düzeylerin çok üzerinde tüketiliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), artan toprak bozulması sonucunda bitkisel üretimde verimliliğinin düştüğünü ve bu durumun, dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan 1,5 milyar insanın gıda güvenliğini tehdit edebileceğini açıkladı. Yalnızca son 50 yıl içinde bile dünya genelindeki içme suyu tüketimi üç kat, fosil yakıt tüketimi beş kat arttı. Verimli tarım alanlarımız amacı dışında kullanılarak yok ediliyor. Tarım alanlarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

Sınırsız tüketim toplumsal bir sorundur
     15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nde, Reis Gıda; sınırsız tüketimin toplumsal bir sorun olduğuna ve sadece tüketim peşinde koşmanın hem tüketici toplumlardaki yaşamın kalitesini azaltacağına hem de gelecek nesillere temel ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden olacağına dikkat çekiyor.  Mehmet Reis, “Bu sorunun çözümü; yaşamımızı sürdürecek kadar tüketip bundan mutlu olabileceğimiz bir toplum düzeni yaratmaktan ve herkesin bu hedefe ulaşmak için birlikte hareket ederek katkı sağlamasından geçiyor. Böylece bizden sonra gelecek tüm canlılara sürdürülebilir bir dünya bırakmış olacağız. İsraf etmeyelim yaşamı eşitleyelim, gıdada israfı önleyemezsek geleceğimizi kurtaramayız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 


+ Benzer Haberler
» Uludağ Ekonomi Zirvesi sona erdi
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni