• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere ceza talebi

28 Ekim 2021 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere ceza talebi


           HABER MERKEZİ      
     Rekabet Kurumu, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile yapan zincir marketler ve bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesi için açtığı soruşturma kapsamında sözlü savunmalar gerçekleştirdi. Soruşturma kapsamında Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, A101, BİM, Carrefoursa, Migros, Şok, Savola ve Procter & Gamble hakkında idari para cezası talep edildi. Kanuna aykırı eylemlerin 2018 yılına kadar uzandığını ileri süren raportörler, A101, BİM, Carrefoursa, Migros, Şok ve Savola bakımından ihlalin bir yıldan uzun, beş yıldan kısa sürdüğünü bu sebeple temel para cezasının, Ceza Yönetmeliğinin ilgili hükümlerince yarısı oranında artırılarak uygulanması gerektiğini belirtti. A101, BİM, Carrefoursa, Migros, Şok, Savola ve Procter & Gamble’ın soruşturma sonrasında da kartele devam ettiği ileri sürülerek para cezasında artırım istendi.

“PİYASA ORGANİZE EDİLİYOR”
     Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamada, “A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok olarak anılan soruşturma tarafı ulusal zincir marketler arasında, doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla, satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde “piyasanın organize edildiği” ileri sürüldü. Artırılan fiyatların “rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı” yönünde ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunurken, zincir marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiği belirtildi. Yine doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel kampanyalar ve indirimler gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı öne sürüldü.

     Açılamada A101, BİM, Carrefoursa, Migros ve Şok’un satışa sundukları pek çok ürünün satış fiyatlarının tespiti amacına sahip, topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri belirtildi. Soruşturma tarafı tedarikçilerden Savola ve Procter & Gamble’ın da kendi ürünleri bakımından yukarıda adı geçen zincir marketler arasında satış fiyatlarına ve fiyat artışlarına yönelik olarak gerçekleşen koordinasyonun sağlanmasında ve sürdürülmesinde rol oynadıkları savunuldu. Yine bu çerçevede Savola ve Procter & Gamble’ın, zincir marketlerin geleceğe dönük satış fiyatları ve fiyat artış tarihleri gibi rekabete hassas bilgilerinin paylaşımına aracılık ettikleri, bu nedenlerle Savola ve Procter & Gamble’ın zincir marketlerin satış fiyatlarının tespiti amacına sahip topla-dağıt karteli görünümünde ortaya çıkan anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri ve bu ihlal nedeniyle zincir marketler ile birlikte ve eşit derecede sorumlu oldukları belirtildi.


+ Benzer Haberler
» “İnanç coğrafyamızdaki ülkelere destek olacağız”
» Konak’ta “Kadın Öyküleri” Ödülleri sahiplerini buldu
» Kadınların sesi Bornova’dan yükseldi
» Buca kadına şiddete karşı tek ses
» Buca’da açılan kurslara vatandaşlardan yoğun ilgi
» Vergi ödemelerinde son gün 30 Kasım
» Depremzedeler Başkan Sandal’ı bağrına bastı
» Buca’da “burs hasadı” başladı
» Başkan Sandal: Bayraklı’yı barışla yeniden inşa ediyoruz
» Türk sineması 107 yaşında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni