• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Robot eczacı işbaşında

25 Haziran 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

Robot eczacı işbaşında

           ANKARA TİCARET     
     Kanser tanı ve tedavi hizmetlerinin tümünün tek çatı altında verildiği, ileri teknoloji donanıma sahip İzmir Kent Onkoloji Merkezi’nde kemoterapi ilaçları insan eli değmeden, “robot eczacı” tarafından hazırlanıyor. Bu sayede hastalara kemoterapi ilaçlarının en doğru dozda hazırlanıp uygulandığını belirten Prof. Dr. Rüçhan Uslu, “’Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi’ ile hastaların tedavi süreci güven altına alınıyor, sağlık çalışanlarımız da kanserojen etkili bu ilaçlara maruz kalmıyor” dedi.  

     Kent Onkoloji Merkezi’nde tedavide “multidisipliner”, hasta bakımında “bütüncül” yaklaşım modeliyle hizmet verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Uslu, kemoterapi ilaçlarının robot tarafından hazırlanmasının hayati önemine dikkat çekti. Medikal Onkolog Uslu “Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Sistemi” ile hazırlanan ilaçların güvenliğinden ve uygulama şeklinden emin olarak hareket ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
     “Kanser yaklaşık 200 farklı türü olan bir hastalık. Bunun dışında her insan birbirinden farklı, cinsiyet, boy, kilo, vücut yapısı, organ fonksiyonları farklı. Kiminin şeker, tansiyon gibi yandaş hastalıkları var. Bu farklılıklarla birlikte genetik, teknolojik ya da ilaç vs. alanındaki gelişmeler de göz önüne alındığında hastaların standart yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün değil.

     Kişiye özel yani bireyselleştirilmiş tedaviler gündeme geldi ve bu gelişmeler tedaviye tek bir hekimin değil mültidisipliner bir yaklaşımla çeşitli branşlardan hekimlerin oluşturduğu tümör konseylerince karar verilmesi gerekliliğini de ortaya koydu. Ve tıp global bir bilgi olarak sadece kurum, ülke içi değil uluslar arası paylaşılan, işbirliği gerektiren bir alan oldu. Nitekim Kent Onkoloji Merkezi olarak ABD’deki kanser alanında ün yapmış Houston Methodist Hospital ile işbirliği anlaşması yaparak, hastalarımıza yararlanabilecekleri yeni olanaklar yarattık.

     Yine hastalarımıza bu süreçte beslenmeden egzersize destek hizmetler sunarken, tedavide de ileri teknolojiden yararlanıyoruz. Kemoterapi ilaçları eskiden elle hazırlanmak zorundaydı, artık merkezimizde olduğu gibi robotik sistemle hazırlanıyor. Bu sistemle ilaç hazırlanması hasta açısından çok önemli, çünkü büyük bir hassasiyetle doğru dozda, el değmeden, steril kapalı ortamda hatasız hazırlanıyor. Robot, kemoterapi ilaçlarını, gelişmiş sensörleri ve elektronik terazisi sayesinde gravimetrik olarak (karışımlardaki maddeleri ayırıp ölçerek) hazırlıyor.”

     Yani hastaya ne bir gram eksik ne bir gram fazla ilaç veriliyor. Sağlık çalışanlarımız toksik etkili bu ilaçlara maruz kalmıyor, bu maruziyetin yol açacağı olumsuzluklardan korunuyor. Hastalarımız da sağlık çalışanlarımız da güven altında oluyor.”
     Öte yandan Kent Sağlık Grubu Sorumlu Eczacısı Anıl Özyaman da kemoterapi ilaçlarının tamamına yakınının, toksik etkileri nedeniyle tehlikeli ilaç grubunda yer aldığını söyledi. Özyaman, “Miligram ve mikrogram bazında karıştırılması gerekebilen kanser ilaçları robotik sistemle hatasız hazırlanırken, ilaç israfı da önlenmiş oluyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Migros Aile Kulüpleri yarıyıl tatilinde çocukları bekliyor
» BAYOSB’den sanayiciye yatırım çağrısı
» Serter: “Belediyeciliği sizden öğrenmeyeceğiz”
» Fuar İzmir’de modaya yön veren hafta
» Divanev, çarpıcı tasarımlarıyla İMOB Fuarına katılacak
» ‘‘Bilimler Köyü’’ için tanıtım toplantısı düzenlendi
» Pınar Çocuk Tiyatrosu, Sömestr tatili boyunca çocuklarla buluşuyor
» İzmirli ‘Robot Barmen’, Antalya’da düzenlenen HORECA Fuarının ilgi odağı oldu
» 2020’de dünyada ekonomik ve siyasi kutuplaşmalar artacak
» Karşıyaka Çocuk Müzesi’nde çevre dostu etkinlik


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
  Ticaret 15.01.2020
  Ticaret 14.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni