• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Romanya ile ticarette durma tehlikesi

25 Ocak 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Romanya ile ticarette durma tehlikesi

   ► 1 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek uygulamanın, iki ülke arasındaki ticarette büyük sıkıntılara sebebiyet verebileceği belirtiliyor

           SEDA GÖK     
     296/2020 sayılı yasa ile Romanya Maliye Kanunu'nda yapılan değişikliğin, 1 Şubat tarihi itibariyle iki ülke arasındaki ticareti durma noktasına getirmesi gündemde. Firmalara ciddi mali yükümlülükler getirme riski içerdiği için ilgili kanunun yaratabileceği olumsuzluklar konusunda düzenlemenin iptali yönünde çalışmalar, geçtiğimiz Cuma gününden beri Romanya Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye Romanya Ticaret Ateşeliği ve Büyükelçiliği nezdinde yürütülüyor.
     Avrupa Birliği(AB), 2017 yılında yayınladığı tebligat ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar ülkeleri mali bilgi paylaşımına davet etti. Türkiye'nin bu karara imza atmaması ve bu nedenle 'Gri Liste'de yer alması ve sonrasında 'Siyah Liste'ye girebilme ihtimali nedeniyle, Romanya Hükümeti tarafından alınan karar iki ülke arasındaki ticaret hacminde gerginliğe neden oldu.

     Yeni kurulan Romanya Hükümeti'nin bu kararı hemen uygulamaya alması da iki ülke arasında ticaret yapan iş dünyası temsilcileri tarafından yakından takip ediliyor. Konuyla ilgili olarak görüşmelerin sürdüğü ve önümüzdeki 10 günlük süreç içerisinde çözümlenmesinin beklendiği ifade ediliyor.
     Sorunun çözümlenmemesi halinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin büyük yara alacağını belirten ilgililer, bu pazarı kaybetmemek gerektiğinin altını çiziyorlar. Türkiye'nin toplamdaki ticaret hacminde 11. sırada olan Romanya'ya 2020 yılı sonu itibariyle 3.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. İhracat hareketinde başta otomotiv, beyaz eşya, yaş meyve sebze ve tekstil sektörleri dikkat çekiyor. Şimdi gözler; Romanya'daki Maliye ve Ekonomi Bakanlığı'ndan çıkacak kararda...

     Konuyla ilgili olarak TİCARET Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, geçtiğimiz Cuma gününden beri konuyla ilgili tarafların sorunun çözümü için yoğun bir mesai harcadığını söyledi. Yaşanan sıkıntının nedenleri hakkında bilgi veren Eskinazi, “Avrupa Birliği 2010 yılında bir tebligat yayınladı. Ülkeleri, 31 Aralık 2020'ye kadar ülkeleri mali bilgi paylaşımına davet etti. Türkiye, bunu imzalamadı ve bu konuda gri listede yer alıyor. Olayın ana kaynağı aslında bu... Bu tebligatta Türkiye imzalamadığı için siyah listeye girebilir diyor. Yeni kurulan Romanya Hükümeti, bu kararı sonuçlarını düşünmeden başka Avrupa ülkeleri daha uygulamadan uygulamaya aldı.

     Bu karardan dönülmesi için uğraşılıyor. Tahmin ediyorum 10 gün içerisinde mesele çözülecek. Ticaret ateşemiz ile büyükelçiliğimiz konuyla ilgili görüşmeleri yürütüyor. Çok kısa sürece içerisinde bu işin çözüleceğini tahmin ediyoruz” dedi.
     Sorunun çözümlenmemesi halinde iki ülke arasında ticaretin büyük yara alacağına vurgu yapan Jak Eskinazi, konuyla ilgili süreci şöyle anlattı:
     “Bu karar sonrasında Türkiye'den gelen hiçbir faturayı kabul etmiyor. Türkiye'den ithalat yapıyorsunuz. Oradan gelen faturaları kabul etmiyor, direk indirim yapamadığınız için o değer vergiye tabi oluyor. Malınız otomatik olarak yüzde 16 oranında pahalı oluyor. Bu da bu pazarı kaybetmek anlamına geliyor. Sorunun çözülmesi için şu anda ilgili bütün birimler çalışıyor. Romanya Hükümeti de hatanın farkında. Eğer bu karar yürürlüğe girerse iki ülke arasındaki ticaret biter.” dedi.

FİRMALARIN GÖZÜ KULAĞI ÇIKACAK KARARDA...
     Romanya ile 20 yıldır karşılıklı ticaret yapan Noyan Yüksek, bu kararın 1 Şubat itibariyle uygulamaya geçeceğini söyledi. Yüksek, konuyla ilgili olarak hala net açıklama yapılmadığını ve ticaret yapan bütün firmaların alınacak kararı beklediğini söyledi. Yüksek, “Diken üstü bir durumdayız. Bu karar eğer yürürlüğe girerse, Türkiye'den gidecek ürünlerin fiyatları yüzde 16 zamlanacak. Bu da otomatik olarak Türk mallarını vuracak. Bu kararı, 1 milyon Euro üzerinde cirosu olan ve kurumlarn vergisi ödeyen işletmeler için uygulanacağını duyuyoruz” dedi.
     Romanya hükümetinin Türkiye'ye yönelik uygulayacağı bu kararın başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere yaş meyve sebze sektörünü etkileyeceğini belirten Yüksek, özellikle yaş meyve sebze pazarını Yunanistan'a kaptırma riskine dikkat çekti. Yüksek, ayrıca otelcilik ekipmanları, mobilya, ev tekstili ve konfeksiyon sektörünün ciddi derecede etkileneceğini belirterek, “Konuyu hafife almamak gerekiyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”
» “Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”
» Kuruyemişte ‘ev dışı tüketim’ azaldı
» Kısıtlamalar mahpusların ruh sağlığını hapsediyor
» STK’ların geleceğini Z kuşağı belirleyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni