• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ruhsar Pekcan, “Dış ticaret dengesi daha iyi olacak”

01 Aralık 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Ruhsar Pekcan, “Dış ticaret dengesi daha iyi olacak”

           HABER MERKEZİ     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticaret açının Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 90,5 azalarak 604 milyon dolara gerilediğini belirterek önümüzdeki dönemde ihracatçılara ve sanayicilere verilen desteklerle beraber dış ticaret dengesinin daha da iyileşeceğini kaydetti.
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kasım ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Cumhuriyet tarihinde en yüksek Kasım ayı ihracatının geçtiğimiz ay gerçekleştiğini belirten Bakan Pekcan, “Kasım ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldi. Böylece geçen ay itibarıyla ihracatımız 15,5 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracat değerine ulaştı. İhracatımızda bir rekor da son 12 aylık dönem itibarıyla geldi. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 7,8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara yükselirken, bu rakam da Cumhuriyet tarihinde ulaştığımız en yüksek yıllık ihracatımız oldu” dedi.

     Ülkenin küresel ticaretteki rekabetçi gücünü artırmak için sürdürülen çalışmaların sonuçlarının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, “2018 yılı ihracatta rekorlar yılı olarak geçmeye devam ediyor” ifadelerini kulandı.
     Bakan Pekcan açıklamalarının devamında ise şu ifadelere yer verdi:
     “Yeni Ekonomi Programı’nda öngörülen yıl sonu ihracat değeri olan 170 milyar dolar hedefine ulaşacağımıza inancımız tamdır. Diğer taraftan Kasım ayında ithalatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyesine geriledi. 2017 yılının Kasım ayında yüzde 69 olarak gerçekleşen ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı ise 2018 yılının Kasım ayında yüzde 96,3 düzeyine yükseldi.

Cari açıkta iyileşme devam edecek
     Dış ticaret açığımız da bu gelişmelerin ışığında yine bir önceki yılın aynı ayına göre %90,5 azalarak 605 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığımızdaki bu iyileşmenin olumlu etkilerini cari açığımızdaki iyileşmeyle de görüyoruz. Bu kapsamda, son beş ayda azalan dış ticaret açığının Kasım ve Aralık aylarında da aynı eğilimi sürdüreceği öngörülmektedir. Böylece, Temmuz ve Ağustos aylarında gerilemeye başlayan cari açık Eylül ayında fazla verirken, Ekim ve Kasım aylarında da cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz.
     Önümüzdeki dönemde mal ve hizmet ihracatçılarımıza ve sanayicilerimize verilen desteklerle beraber AR-GE faaliyetlerinde yoğunlaşacak üretim yapımızla dış ticaret dengemizin daha da iyileşeceğine inanıyoruz.

Türk Lirası ile dış ticaret
     Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla 100 Günlük İcraat Programı kapsamındaki Türk Liramızın dış ticaretteki kullanımını artırmak üzere çalışmalar yapıyoruz, bu kapsamda da tüm paydaşların katılımıyla çalıştaylar düzenliyoruz. Kasım ayı itibarıyla milli paramızla ihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 174 olurken aynı dönemde 110 ülkeyle ithalat işlemlerimizi Türk Lirası ile gerçekleştirdik. Kasım ayında Türk Lirası ile yapılan ticaretin hacmi, 4,8 milyar TL’si ihracat, 5,3 milyar TL’si ithalat olmak üzere toplam 10,1 milyar TL’ye ulaştı.
     Ticaret Bakanlığı olarak bir taraftan destek mevzuatımızı sadeleştiriyoruz bir taraftan da firmalarımızın bu destekleri tanımasını ve faydalanmasını kolaylaştırıyoruz. Vizyonumuz, kolay desteklerimizle daha fazla kadın girişimcimizi, KOBİ’lerimizi, esnaf ve sanatkarlarımız ile genç girişimcilerimizi küresel pazara açmak, onları ihracatçı hale getirmek; böylece ihracatı tabana yaymaktır.

Aktif firma sayısındaki artış ekonomiye güveni gösteriyor
     Öte yandan ülkemizde faaliyet gösteren aktif firma sayısı Kasım ayında 1 milyon 896 bine ulaştı. Bu yılın başından beri firma sayımızın 99 bin artması, ticaret erbabımızın güçlü ekonomimize duyduğu güvenin bir göstergesi oldu. Ülkemiz Dünya Bankası tarafından yayımlanan Doing Business Raporu’nda 17 sıra yükselerek 190 ülke içinde 43. olmuştur. Aynı Raporun dış ticaret bölümünde ise ülkemiz 29 sıra birden yükselerek 42. sırada yer almıştır. Önümüzdeki dönemde, hem iç ticarette, hem dış ticarette hem de gümrüklerde çağın bir gereği olan dijitalleşme ve mevzuat sadeleştirmesi alanındaki çalışmalarımızla, Türkiye’yi dünyanın en kolay ticaret yapılan, en kolay iş yapılan ülkeler ligine yükseltmeyi planlıyoruz.
     Bakanlık olarak yeni dönemde yüksek katma değerli; teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalı ihracatın teşvik edilmesini ve böylece ülkemizi yüksek gelirli ülkeler sınıfına eriştirmeyi hedefliyoruz. Yeni pazarlarda, yükselen sektörlerde daha aktif olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin dış ticaretteki gücünü artırmak için kamu-özel-STK iş birliği ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 


+ Benzer Haberler
» 6 bin 300 işçiye güzel haber; Büyükşehir Belediyesi ile DİSK anlaştı
» “İzmir’e ‘insan odaklı’ projeler hazırladık”
» İzmir, 3 yeni yerleşim merkeziyle nefes alacak
» Zeybekçi, “40 Milyon turisti getirip götüreceğiz”
» Dünyanın en iddialı teşvikleri Yarımadaya verilecek
» “Tek belediye çalışanı işten atılmayacak”
» Başkan Kocaoğlu’ndan veda maratonu; “Gönüllerin başkanısın”
» Türk kadınının yükselişini anlatacak
» Büyükşehir’den Tire’ye modern mezbaha
» İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de kat karşılığı inşaat yaptırılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni