• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Rusya heyeti haftaya Ankara’ya geliyor

21 Nisan 2017 Cuma 07:00
12
14
16
18

Rusya heyeti haftaya Ankara'ya geliyor

   ► Enflasyonu yükselten gıda fiyatları için Gıda Komitesi'nin gıda ürünlerine yönelik "yeşil, sarı, kırmızı hat" belirlediğini anlatan Zeybekci, önlemlerin sarı hatta giren ürünleri kapsadığını söyledi

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Türkiye'ye yönelik açıklamalarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlandırdı.
     "10 İl, 10 Ülke" hedef pazar çalışması kapsamında bakanlıkta gerçekleştirilen Çin Tanıtım Toplantısı sonrasında gazeteciler ile biraraya gelen Bakan Zeybekci, “Rus Bakan'ın yaptığı açıklamada da 'Sırtımızdan bıçaklandık' herhalde yanlış bir tercümedir. Bu bıçaklanma meselesine gelirsek, o sözü kimin söyleme hakkı olduğu tartışılır ama sözlerinin sonunda da gördüm ki 'Bu iki tarafa da zarar veren bir şeydir, onun için halledilmesi gerekir' gibi bir şeyler de söylüyor. Son derece pozitif şeyler söylemek lazım. Ya pozitif konuşalım ya susalım” dedi.

     Geçtiğimiz pazartesi günü Rusya'ya gerçekleştirilen ziyarete ilişkin tespitlerini paylaşan Bakan Zeybekci, "Ziyaretten önceki noktadan çok daha iyi noktadayız” dedi. Önümüzdeki hafta Rusya'dan bakan yardımcısı başkanlığında bir heyetin tarım, ekonomi ve ulaştırma bakanlığı yetkilileri ile Türkiye'ye geleceğini anlatan Zeybekci, Rusya ile tüm görüşmelerin ardından şu andakinden çok daha iyi bir noktaya gelmeyi hedeflediklerine dikkati çekti.
     Türkiye'nin hiçbir Rus ürününe engelleme ve yasak kararı almadığını vurgulayan Zeybekci, Rusya'dan ithal edilen yaklaşık 2 milyar dolarlık tarım ürününün bulunduğunu anımsattı. Zeybekci, ithalatı yapanların, Rusya'ya domates, yaş üzüm satamayan kişiler olduğunu, bu nedenle siyaseten üzerilerinde yoğun bir baskı oluştuğunu dile getirdi.

     Rusya'ya ziyaretleri sırasında domates dahil Rusya'nın ambargo uyguladığı tarım ürünleri, tır şoförlerinin giriş izin belgeleri, uçuş mürettebatının vizeleri, yatırımcıların vize sıkıntıları, oradaki şirketlerin bazı iştigal alanlarına getirilen yasakların ele alındığını anlatan Zeybekci, ayrıca Türkiye'nin ilave gümrük vergisi ve antidamping ile gözetim uygulamalarının da gündeme getirildiğini ifade etti.
     Domatese yönelik ambargonun kalkmadığının altını çizen Bakan Zeybekci, "Son görüşme gününe kadar hiçbir şeye 'kalktı veya şöyle oldu, böyle oldu' diyemeyiz” dedi.
     Zeybekci, Tür kiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: "AB'de 'evet-hayır'lı bir kampanya yapıldı, 'evet' denildi. Türkiye ile resmi görüşmelere ilişkin bölüm kabul edildi. Bunun dışına çıkmak aynı sürece tabidir. Öyle bir şeyi ben olasılıklar içinde görmüyorum.Türkiye tam üyelikten vazgeçmeden yoluna devam edecek. Diğer taraftan da 21 yıldan beri sürdürülen AB ve Gümrük Birliği ilişkisi, son 5-10 yılın en önemli gelişmesi olacaktır."

     Yeşil sarı kırmızı hattımız var
     Enflasyonu da yükselten gıda fiyatlarına yönelik Gıda Komitesinin gıda ürünlerine yönelik "yeşil, sarı, kırmızı hat" belirlediğini anlatan Zeybekci, önlemlerin sarı hatta giren ürünlere yönelik alındığını belirterek şunları söyledi:
     "Kırmızıyla ilgili zaten müdahalelerimiz oluyor. Orta ve uzun vadedeki müdahalelerimiz, tarım ürünlerinde spekülatif hareketlere meydan vermeyecek çalışmalara yönelik. Spekülatif amaçlı bazı oyuncuların devreye girmesiyle Türkiye'de fiyatların hareket ettirilmesinin önüne geçeceğiz. Enflasyon rakamlarıyla ilgili veri veren ülkeler arasında Türkiye, enflasyon sepeti içinde gıdanın fiyat oynaklığı konusunda dünyada bir numara. Bu fiyatlardaki oynaklığı, hastalığı gidermemiz lazım... Üretici örgütlerini de devreye sokarak, en son tüketim noktasındaki dağıtım ağını oluşturan şirketleri ve iletim ağlarını güvenceye almalarını sağlayacak alanları teşvik edeceğiz. Bunların depolanması ve tasnifiyle ilgili yatırımların zinciri bozmadan taşıyabilecek şekilde işlenmesi ve paketlenmesiyle ilgili alanların teşvikine ilişkin çalışmalarımız devam ediyor."

     Sivri bibere ne yapacağız bakacağız
     Et, nohut ve kuru bakliyatla ilgili önlemler aldıklarını da hatırlatan Zeybekci "Sivri bibere ne yapacağız, bakacağız” dedi.
     Rusya'dan Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilen ancak son dönemde bu kapsamdan çıkarılan tarım ürünleri konusunda ise Zeybekci, olası fiyat artışlarının önlenmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla tedbirlerin hayata geçirilebileceğini belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir için özel proje zamanı
» EZZİB’de ikinci Davut Er dönemi
» “Dizel araçlar 10 yılda yüzde 356 arttı”
» Tarımsal işletmeler, %25,9 ile 20-49 dekar işletme büyüklük grubunda yoğunlaştı
» İş dünyası, “Ekonomik refah” dedi
» EİB’nde ikinci Eskinazi dönemi
» Egeli konfeksiyon ihracatçılarında yeni başkan Sertbaş
» Veri saldırılarına karşı şirketler nasıl korunmalı
» Beypak’ın yeni tesis yatırımı
» Vodafone Akıllı Şehirler Online Platformu Global ödülleri topladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
  Ticaret 14.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni