• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Rüzgar enerjisinde gündem; Yeşil Mutabakat

31 Temmuz 2021 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Rüzgar enerjisinde gündem;
Yeşil Mutabakat


   ► Oturumda katılımcılar pandemi sonrasında iklim ve çevre bilincinin artırılmasının önemine vurgu yaptılar

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB) bünyesinde online olarak, Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış Oturumu gerçekleştirildi. Oturumun sunuculuğunu ise Nükleer Düzenleme Kurulu Teknik Başkan Yardımcısı Dr. Oğuz Can üstlendi. Oturuma katılan sektör temsilcileri rüzgar enerjisi tedariki ile ilgili projeleri, hedefleri ve pandemi sonrası genel durumları hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

“Türkiye’de hedef bin 500 mw kurulum olmalı”
     Oturumda ilk konuşmayı gerçekleştiren Ateş Wind Power Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan, rüzgar enerjisi sektörü tedarik zincirinin pandemide gücünü kanıtladığını ve sektörün gelişimi açısından Türkiye’nin rüzgar enerjisinde yılda en az bin 500 mw kurulumu hedeflemesi gerektiğini ifade etti. Sadece Türkiye için değil, küresel ortak bir vizyon olan Yeşil Mutabakat’ın kendilerine yüklediği bazı sorumluluklar olduğunu belirten Güldoğan, rüzgar türbini kanadı üreticisi olarak devletten teşvik beklediklerini söyledi.

Yıllık 3 bin kanat üretimi
     TPI Composites Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi ve Hindistan’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Serdar, firmanın  alanında ihracatta arka arkaya dört yıldır Ege birincisi olduğunu belirtti. TPI Grubu’nun kompozit kanat üretiminde dünya çapında lider olduğunu ifade eden Serdar, şirket olarak hızlı bir büyüme kaydettiklerini söyledi. Serdar, firma olarak yıllık 3000 kanat ürettiklerini, Türkiye kolunun  satışlarının şirketin global cirosu içinde yüzde 30’luk payı olduğunu belirtti. Serdar konuşmasında Off Shore’un pazarda hızla büyüdüğüne dikkat çekerken, özellikle IMEA bölgesine tedarik için fırsat bulunduğunu dile getirdi. Çandarlı Limanı’nın bu alanda geliştirilmesinin off shore taleplere teklif verebilmek açısından önemli olduğunu belirtti.
     Pandeminin iklim ve çevre bilincinin artmasında önemli bir etkisi olduğuna dikkat çeken Serdar, ülkelerin Yeşil Mutabakat kapsamında temiz enerjiye yöneldiğini, bunun da önemli fırsatlar getirdiğini belirtti. Serdar, bu değişim sürecine hazır olan şirket ve ülkelerin fırsatlardan faydalanabileceğini sözlerine ekledi.

Ekipmanda yerli ve milliliğin önemi
     ASELSAN Enerji ve Ulaşım Programları Yöneticisi Günay Şimşek, ekipmanda yerli ve milliliğin önemine vurgu yaptı. Aselsan’ın hali hazırda üç binin üzerinde yerli firma ile işbirliği yaptığını, çok sayıda üniversite ile proje yürüttüğünü anlatan Şimşek, rüzgar enerjisi ile ilgili özellikle yurtdışı bağımlılığı olan ürünlerin yerli üretime dönmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Jeneratör, güç dönüştürücü gibi kilit komponentlerde tamamen yerli tasarım ve üretim için projeler yürütüldüğünü belirten Şimşek, geliştirilen teknolojinin sadece rüzgar enerjisinde değil, denizaltılardan güneş enerji santrallerine kadar farklı alanlarda da kullanılabilmesi için çalıştıklarını belirtti. Şimşek, aynı zamanda Alaçatı’da 36 ay içinde yerli ve milli iki türbinin hizmete gireceğini söyledi. RES’ler için yüksek yerlilik oranıyla üretim için çalıştıklarını belirten Şimşek, bu projeler sonunda üretilen teknolojinin de yurtdışına satışı için firmalara yolu açtıklarını sözlerine ekledi

Türkiye, ar-ge ve tedarikte önemli bir merkez
     Siemens Gamesa Renewable Energy Tedarik Zinciri Birim Yöneticisi Necmettin Aslan ise sunumunda tedarik zinciri ve ar-ge’nin önemine dikkat çekti. Siemens Gamesa’nın kule, türbin temeli, jeneratör gibi ekipman üretimiyle başlayan faaliyetinin, YEKDEM’in çalışmalarıyla hızlandığını belirten Aslan, Türkiye’nin eğitimli iş gücü, her yere yakın konumuyla ar-ge için önemli  bir merkez haline geldiğini bildirdi.
     Türkiye’nin sadece bir pazar değil, ekipman ve hizmet olarak ciddi bir tedarik kaynağı olduğunu ifade eden Aslan, pandemi sonrasında pazarın hızla büyüyeceğini tahmin ettiklerini, komşuların da istikrar kazanması durumunda Türkiye’nin bölgesel anlamda bir güç haline geleceğini belirtti. Yeşil hidrojen konusunda da önemli fırsatlar bulunduğuna dikkat çeken Aslan, bu alanda çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Enerji üretiminde güneş ve rüzgarın payı artıyor
     Dowaksa Fabrika Direktörü Tamer Bozacı, dünyada enerji üretiminde güneş ve rüzgarın payının hızla arttığına dikkat çekti. Geçmişten bu yana havacılık ve savunma sanayisinin en büyük müşterileri olduğunu belirten Bozacı, karbon-elyaf sektörünün yeni yıldızının ise rüzgar enerjisi olduğunu belirtti. Yalova’da Aksa tesisleriyle iç içe  dünya kalitesinde üretime devam ettiklerini anlatan Bozacı, ürettikleri malzemeye kanat üreticilerinin son halini verdiğini belirtti. İlk dönemler ürettiklerinin tamamını ihraç ettiklerini belirten Bozacı, şu anda ise üretimin yüzde 30’unun iç piyasada, başta TPI Composites olmak üzere, yerli firmalar tarafından değerlendirildiğini söyledi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor
» Rüzgârda hedefimiz 20 bin megavat kurulu güç
» İzmir Moda Endüstrisi 1,5 milyar $ ihracat hedefine yaklaştı
» İzmir’e ‘mobilya OSB’ müjdesi
» Kurulan şirket sayısı yüzde 30,7 arttı
» Bakan Pakdemirli: Herkesin sağlıklı gıdaya erişimi için çalışıyoruz
» “Metal fiyatına delta varyantı riski”
» Kırtasiye ürünlerinin satışı yüzde 51 arttı
» TOBB ve Visa’dan 1,5 milyon KOBİ’ye Akıllı KOBİ ile dijital dönüşüm daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni