• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sabununuzu yanınızda taşıyın, nemlendiriciyi unutmayın!

18 Mart 2020 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

     Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, koronavirüsten korunma konusunda el hijyeninin çok önemli olduğunu belirterek, “Bunun için de kişisel hijyenimize dikkat edelim. Ancak ellerimizi korumak için renksiz, kokusuz kalıp sabun kullanalım ve her yıkamadan sonra ellerimizi nemlendirelim” dedi.
     Sürece bağlı olarak son dönemde çok sık dezenfektan ve sabun kullanılmasının egzama görülme sıklığını arttırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Koronavirüs tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor.

     Hastalığın aşısı ya da ilacı olmaması koruma yöntemlerinin ön plana çıkmasını sağlıyor. Bunlar arasında en önemlisi ise el hijyeni. Bu süreçte renksiz kokusuz kalıp sabun kullanılması ile ellerin sık yıkanması çok önemli. Dezenfektanlar da deri yüzeyindeki zararlı bakterileri öldürerek çok temiz bir ortam yaratırlar. Özellikle sabun kullanılamayan durumlarda bu dezenfektanlar da çok faydalı olacaktır.  Bir yerden bir yere gidildiğinde örneğin eve ve okula gelindiği zaman, yemek hazırlamaya başlamadan önce, yemek öncesi, tuvalet kullanımı sonrası, hayvanlara dokunduktan sonra, elin kirli olduğu düşünüldüğünde, öksürme, hapşırma sonrası, çocukların altını temizledikten sonra eller mutlaka yıkanmalı” diye konuştu.

     Renkli sıvı sabunlar çok daha fazla kimyasal içerdiği için alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini anlatan Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Bu nedenle renksiz kokusuz kalıp sabunlar tercih edilmeli. Sık sabun, deterjan ve dezenfektan kullanımı deriyi kurutur ve çatlatır. Bu nedenle çok sık el yıkamamız gereken bu dönemde her el yıkadıktan sonra ellerin nemlendirilmesi çok önemlidir. Bu nemlendirmede pahalı ürünler kullanılması da şart değil” dedi.

     Temizlik yaparken de dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Normal temizlik malzemeleri kullanılabilir. Riskli, sık kullanılan noktalarda (kapı kolu, uzaktan kumandalar, telefon, masa vs.)  hypoklorit (çamaşır suyu) solüsyonu kullanılabilir. Sağlık Bakanlığı’na göre bir ölçek çamaşır suyuna 9 ölçek su kullanılması yeterli olacaktır. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken içi pamuklu eldivenlerin kullanılması gereklidir. Çünkü çamaşır suyunun deriye direkt teması tahriş egzamasına neden olur” dedi.

SAĞLIK GÜNDEMİ’nin sorularını yanıtlandıran Prof. Dr. Çalıkoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
Eller gün için kaç defa ve ne durumlarda yıkanmalı?
     Birincisi tuvaletten sonra, yemeklerden önce, eve girince, marketten dönünce muhakkak yıkanmalı. Normalde biz 6-8 defadan fazla el yıkanmasını önermiyoruz. Çünkü elleri çok kurutur. Sekizden fazlası titizliğe giriyor. Ancak son dönemde bu rakamı çok aşıyoruz. Bu rakamı çok aştığımız içinde ekstra önlemler almamız gerekiyor.

Korono virüsü nedeniyle el dezenfektanlarını çok kullanıyoruz. Bu konuda nelere dikkat etmeliyiz?
     Markalı ürünler kullanalım, Eczaneden alalım. Merdiven altı ürünler kullanmayalım.

İş hayatındayız. Sabun kullanımında nelere dikkat etmeliyiz?
     Egzama yapmaması için renksiz kokusuz beyaz kalıp sabunu öneriyoruz. Sıvı sabunlarda kimyasallar oluyor. Toplu ortamlarda zor olabilir ama herkes sabununu yanında taşısın. Eskiden sabun kutularımız vardı, bunları yine kullanabiliriz.  İş yerinde de her el yıkadıktan sonra gene nemlendiricilerimizi yanımızda olsun ki, ellerimiz kurumasın. Dolayısıyla sabun ve nemlendirici tercihimiz çok önemli. Elleri iyi nemlendirmediğimiz takdirde önce kuruluk, buna bağlı olarak kızarıklık, sonrasında çatlama gelişebilir. Sonra da egzama oluşur. O yüzden egzama gelişmeden kuruluk aşamasında iyi bir nemlendirme yaparsak kontrol etmiş oluruz. Bu yüzden her yıkadıktan sonra elimizi nemlendirmeliyiz.

Türk kadını çamaşır suyu ve benzeri kimyasalları temizlik yaparken çok kullanıyor. Bu süreçte nelere dikkat etmeliler?
     Bizim kadınlarımız çamaşır suyu ile direk temas ediyorlar ve çoğu zaman da eldiven kullanmıyorlar. Eldiven kullanmak çok önemli. Bazı kişilerde lateks yani lastik alerjisi olabildiği için içi pamuklu eldivenler kullanılmalı.

Çocuklar için ayrı bir ürün kullanmaya gerek var mı? Aileler neye dikkat etsinler?
     Çocuklar ellerini çok kısa süre yıkıyorlar. Anneler çocuklarına takıntı oluşturmadan 20 saniye kuralını öğretsinler.

Son dönemde egzamalarda vaka sayısında artış nedir?
     Büyük artış yaşanıyor.


+ Benzer Haberler
» “Turizmde durum iç açıcı değil”
» Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor
» “50 milyar $’ın tamamını kaybedebiliriz”
» “Tekstilde rota Türkiye’ye dönüyor”
» Kadın denizciler ön yargıları yıkıyor
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni