• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sağlık hizmetlerinde çember daralıyor”

09 Ekim 2021 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

Sayılkan, SGK’nın geri ödeme listesinden çıkarttığı ilaç sayısının her yıl arttığını, bu yaklaşımların sağlık hizmetlerinde eşitsizliği artırdığını belirtti

“Sağlık hizmetlerinde çember daralıyor”


    ► İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Sağlıktan tasarruf amaçlı yapılan hamleler insanlara zarar veriyor. Tasarruf edecek bir sürü yer varken insan sağlığıyla ilgili tasarrufta ısrar etmek doğru değil” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın geçtiğimiz haftalarda 52 ilacı geri ödeme kapsamından çıkarması ve eşdeğer ilaç taban fiyatının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmesi sağlığa erişimde eşitsizlik tartışmalarını artırdı. Geri ödemeden çıkartılan ilaç sayısının her yıl daha da arttığından yakınan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Bir dönem boğaz pastilleri, suda eriyen grip ilaçları kapsamdan çıktı. Çember gittikçe daralıyor. İdealleri daha az parayla daha çok nüfusa hizmet vermek. Ama bu sefer de sağlık hizmetinin niteliği düşüyor” dedi.

“ÖDEMEDEN ÇIKARTILAN İLAÇ FİYATLARI 2 KATINA ÇIKACAK”
     Sayılkan, ödeme kapsamından çıkartılan ilaçların pandemide rağbet gören gargaralar, boğaz spreyleri, ağrı kesici kas gevşetici kremler olduğunu ifade etti. Kapsamdan çıkartılan ilaç fiyatlarının bir süre sonra iki katına çıkacağını belirten Sayılkan, “Daha önceki bütün örneklerde böyle oldu. Devletle anlaşmak her yıl milyonlarca kutu ilaç satmak demek. İlaç devletin ödeme kapsamından çıktığında, firma daha az satacağını biliyor. Bunu da fiyatı artırarak telafi etmeye çalışıyor. Yoksa firmaların da ayakta kalma şansı kalmaz” diye konuştu. Ödeme kapsamından çıkartılan ilaçların piyasada muadilleri olmadığını belirten Sayılkan, “İlaç listesinden çıkarılan bir gargaranın 6 tane muadili, bir spreyin 8 tane muadili de çıkartıldı” dedi.

“SAĞLIK HİZMETİNİN NİTELİĞİ DÜŞÜYOR”
     Geri ödemeden çıkartılan ilaç sayısının her yıl daha da arttığından yakınan Sayılkan, “Bir dönem boğaz pastilleri, suda eriyen grip ilaçları kapsamdan çıktı. Çember gittikçe daralıyor. İdealleri daha az parayla daha çok nüfusa hizmet vermek. Ama bu sefer de sağlık hizmetinin niteliği düşüyor. Vatandaş boğaz spreyini, pastilini parayla aldıktan sonra özel durumlar haricinde niye sağlık hizmetleriyle ilgili bir memnuniyet taşısın. Zaten vatandaştan reçete ve muayene için ücret alınıyor. Aldığı ilacın parasının yarısı hastadan alınıyor. Bazı ilaçları hiç karşılamamak doğru bir yaklaşım değil” ifadelerinde bulundu. Sayılkan, İhtiyaç sahibi vatandaşlar ilaçları yüksek fiyattan ödemek zorunda kalıyor. Bu parası olanları çok etkilemeyecek, orta ve düşük dar gelirli vatandaşlara sorun yaratacak bir adım” dedi.

“HALK SAĞLIĞI GÖZETİLMİYOR”
     İlaçların geri ödeme kapsamından çıkartılmasının SGK’nın tasarruf amaçlı yaptığı hamlelerden biri olduğunu iddia eden Sayılkan, “Sistem paran kadar sağlık noktasına gidiyor. İlaçların çıkartılması kararının verildiği masada sağlıkçı yok, finansçılar ve SGK’nın harcamalarını kontrol eden bürokratlar var. Türkiye’nin önemli bilim adamlarını bir araya getirip, ilaçların insan sağlığı için faydası yok, boşu boşuna devlet bunu ödemesin deyip bir rapor hazırlanıp onun üzerine çıkmış bir karar değil. Bu kararın ne bilimsel ne de halk sağlığını gözeten bir tarafı var. Hangi ürünleri çıkartırsak kasamızda ne kadar para kalır ya da daha az ilaç harcaması yaparız diye alınan bir karar. İnsan sağlığıyla ilgili konularda daha özenli olmak gerekiyor. Sağlıktan tasarruf amaçlı yapılan hamleler insanlara zarar veriyor. Tasarruf edecek bir sürü yer varken insan sağlığıyla ilgili tasarrufta ısrar etmek doğru değil” diye belirtti.


+ Benzer Haberler
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni