• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sağlık sektöründe çalışan kiralık araç şoförlerinin ücretleri düşürüldü mü?

09 Ocak 2021 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Sağlık sektöründe çalışan kiralık araç şoförlerinin ücretleri düşürüldü mü?

   ► Pandemiyle mücadelede canlarını hiçe sayan kiralık araç şoförlerinin maaşları asgari ücret seviyesine mi düşürüldü...

           HABER MERKEZİ      
     Cumhuriyet. Halk   Partisi(CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde  bazı taşeron firma çalışanlarının, maaşlarının düşürülmesi doğru mu ?” diye sordu.
     CHP Milletvekili Gürer, “Pandemi sürecinde canla başla mücadele eden ve el üstünde tutulması gereken taşeron sağlık çalışanlarının, böyle bir dönemde maaşlarında yapılan düzenleme ile mağdur edilmeleri büyük haksızlık olur” dedi.
    Kadrolu personele pandemi sürecinde tavandan ek ödeme yapılırken, yan yana çalıştıkları taşeron sağlık çalışanlarına verilen hakların geri alınmasını ‘büyük bir ayıp’ olacağını söyleyen  Gürer, Sağlık Bakanına çağrıda bulunarak, konuyu araştırıp Kurum olarak müdahale edilmesini istedi.
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maaşları asgari ücretin üzerinde olan Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerdeki taşeron firma çalışanlarının bazılarının maaşlarının, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücrete düşürüldüğü yönündeki iddialara açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

KİRALIK ARAÇ ŞOFÖRLERİNİN MAAŞI DÜŞÜRÜLDÜ
     Çok sayıda sağlık çalışanından bu konuda şikâyet aldıklarını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İddiaya göre, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerdeki kiralık araçların şoförlerinden asgari ücretin üzerinde maaş alanların ücretleri, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücret seviyesine indirilmiş. “Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 10 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Sağlık Bakanlığı Taşra Birimlerinin Taşıt Edinimlerine İlişkin Esas ve Usulleri yazısında Hizmet alımı yöntemi ile taşıt edinimlerinde şoförlü hizmet alımı yapılması halinde şoföre ödenecek ücret, asgari ücret tutarını geçmeyecektir” hükme bağlı olarak asgari ücretin üzerinde maaş alan kiralık araç şoförlerinin maaşları düşürüldüğü ifade edilmektedir. Böylece kiralık araç şoförlerine verilen haklar ellerinden alınarak asgari ücrete mahkûm edilmeleri büyük bir haksızlıktır” dedi.

BAKAN’A ÇAĞRI
     Pandemi sürecinde korona virüsle mücadelede canlarını hiçe sayarak görev yapan kiralık araç şoförlerine reva görülen bu uygulamanın üzüntü verici olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanı bir an önce bu konuda bir girişimde bulunması ve yapılan yanlıştan dönülmesi gerekir” şeklinde konuştu.

BİNLERE ÇALIŞAN HALEN TAŞERON
     696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda tüm taşeron çalışanların daimi kadroya alınacağı yönünde açıklama yapılmasına rağmen halen pek çok kamu kurumunda on binlerce taşeron firma çalışanının bulunduğuna da dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Kiralık araç şoförleri, laboratuvar çalışanları, röntgen ve MR teknisyenleri, ameliyathane sterilizasyon ve dezenfeksiyon, diş protez, bilgi işlem ve yemekhane çalışanları kadroya alınmadıkları gibi asgari ücrete mahkum edildi” diye konuştu.

TAŞERON SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN ARTIK
     Gürer, pandemi sürecinde olsun Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde taşeron işçilerin seslerine kulak verilip, bu süreçte onların da kadroya alınması sağlanarak, yüzlerinin güldürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısında ciddi artış
» Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak
» “Türkiye’nin birinci önceliği fiyat istikrarı olmalı”
» Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı
» Güney demiryolu koridoru hareketleniyor
» DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği
» Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu
» Acil durum çantaları dağıtıldı
» Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor
» Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni