• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR SAĞLIK ve YAŞAM
12
14
16
18
16/10/2020 06:38
Ani Başlayan Şişkinlik, Karın ve Sırt Ağrısı Şikayetlerine Dikkat!

Prof. Dr. Erhan Reis
Memorial Ankara Hastanesi
Genel Cerrahi Bölümü

     Birden bire ortaya çıkan ve uzun süre geçmeyen şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, karın ve sırt ağrısı, kaşıntı gibi belirtiler safra kesesi problemlerine işaret edebiliyor. Safra kesesi taşı ve polipleri yaşam kalitesini düşüren ve gerekli önlemler alınmadığında hayatı tehdit eden ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Safra kesesi hastalıklarının tedavisinde ise kapalı yöntem olarak tanımlanan “Laparoskopik kolesistektomi cerrahisi” hastaya önemli konfor sağlıyor.

Safra kesesi yiyeceklerin sindirilmesi ve vitamin sentezine yardım ediyor
     Halk arasında öd kesesi olarak da bilinen safra kesesi, karaciğerin ön yüzünde yer alan ve karaciğerin salgıladığı safrayı depolayan organdır. Yemekle beraber salınan enzimler sayesinde safra kesesi kasılarak içerisindeki safrayı kanallar vasıtasıyla oniki parmak bağırsağına bırakır. Pankreas enzimleriyle de karışan safra, besinlerin sindirilmesinde ve özellikle yağda çözünen A,D, E ve K vitaminleri gibi bazı vitaminlerin sentezlenmesinde ve emilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Safra kesesinde en çok taş ve polip görülüyor
     En sık karşılaşılan safra kesesi hastalıkları arasında safra taşı ve polipler ( urlar). gelmektedir. Safra kesesi kanserleri nadir olmakla beraber tedavileri çok daha komplike olan hastalıklardır. Bunların dışında safrayı boşaltma bozuklukları gibi fonksiyonel problemler ve paraziter hastalıklar da safra kesesi rahatsızlıkları arasında yer almaktadır.  

Kadınlarda daha sık görülüyor
     Safra kesesi taşları daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu hastalık ağırlıklı olarak kilolu, çok doğum yapmış, 40’lı yaşları geçmiş olan kadınların hastalığı olarak bilinse de son yıllarda genç yaş grubunda ve erkeklerde de sıklıkla izlenmektedir.  

Aşırı kilo ve doğum yapmak sebepler arasında
     Safra kesesi taşı oluşumunun sebepleri arasında; cinsiyet, aşırı kilo, yaşın ilerlemesi ve doğum yapmak temel nedenler olarak yer almaktadır. Ancak özellikle kırmızı kan hücrelerinin yıkıma uğradığı bazı kan hastalıkları, aşırı kilo değişiklikleri, uzun süreli açlıklar, beslenme alışkanlığı gibi safranın içindeki enzimlerin oranlarının değişimine neden olabilen faktörler safra taşına yol açabilmektedir.

Tedavinin geciktirilmesi hayati risk oluşturur
     Safra kesesinde taş oluşumu veya başka bir hastalıktan dolayı organın iyi çalışamaması durumunda hazımsızlık, gaz şikayetleri, karnın sağ üst tarafında ağrı, sırt ağrısı gibi şikayetler görülebilmektedir. Safra taşı ile beraber sık görülen iltihaplanma durumlarında ciddi karın ve sırt ağrısı, bulantı, kusma, ateş ile titreme ortaya çıkmaktadır. Özellikle 5 mm’den küçük taşların ve safra çamurunun kanallara düşerek safra akışını engellemesi, idrar renginde koyulaşma, göz ve vücutta sararma ile ciltte kaşıntı şeklinde kendini belli etmektedir. Safra hastalığına enfeksiyonun da dahil olması kolanjit denilen ciddi ateş, tansiyon düşüklüğü, karaciğer apsesi ve sepsise kadar giden bir sürece neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hızlı tedavi sağlanamadığında hayati risk yaratacak ciddi tablolar görülebilmektedir.

Büyük taşlar safra kesesi kanseri gelişimini tetikleyebilir
     Bunların yanı sıra kanaldan düşen taşlar pankreas bezini etkileyerek pankreatit olarak adlandırılan ve hayatı tehdit eden pankreas iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Büyük taşlar ise safra kesinden kanala direk düşmese de kronik irritasyon sonucu iltihaplanma, safra kanallarında dıştan bası, safra kesesi kanseri gelişimi gibi komplikasyonlara daha çok neden olabilmektedir.

Kişiye özel tedavi uygulamaları
     Herhangi bir şikayetle veya kontrol amaçlı doktora başvuran hastalara fiziki muayeneden sonra ultrasonografi yapılır. Ultrasonografi safra kesesi içindeki taşları değerlendirmek için çok ideal bir tetkik olsa da; safra kanallarının değerlendirilmesinde yeterli olamayabilir. Bu durumda tomografi veya MR istenebilir. Safra kanallarında taş şüphesi bulunması durumunda bazen hem tanı hem de tedavi amaçlı ERCP işlemi de yapılabilmektedir.

Safra kesesi ameliyatlarında kapalı cerrahi
     Safra kesesi problemi yaşayan hastaların büyük bir kısmı ani başlayan şikayetler nedeniyle doktora başvurmaktadır. Her durumda ameliyat gereken hastalarda kapalı yöntem olarak anılan Laparoskopik kolesistektomi cerrahi yöntemi uygulanır. Safra kesesi taşları ve poliplerinde eğer ameliyat gerekiyorsa safra kesesi ile birlikte taşlar veya polipler çıkarılır. Bu işlem genel anestezi ile ortalama 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir. Kapalı safra kesesi ameliyatlarının hastalar için birçok avantajı bulunmaktadır. Karında bir santimlik kesinin açıldığı kapalı ameliyatlarda ağrı açık ameliyatlara göre çok daha az olurken, hastalar normal hayatlarına daha erken dönebilmektedir. Bununla birlikte yara iltihaplanması ve yarada fıtık oluşması gibi riskler daha az yaşanırken, hastanede kalma süresi de bir geceye iner. Hastalar 4-5 gün sonra iş ve sosyal yaşamlarına sağlıkla dönebilmektedir.

Safra kesesi kanseri ameliyatlarında çevre dokular da temizlenir
     Bazı hastalarda safra kesesinde taş olmadan da iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin başarılı olamadığı durumlarda ameliyat seçenekler arasına girer. Safra kesesi kanserlerinde ise tedavi çok daha farklı olmaktadır. Bu hastalarda safra kesesi ile beraber karaciğerin bir kısmı ve çevre lenf bezlerinin de temizlenmesi gerekir.

Safra kesesi alınanlar yumurta ve çikolata yiyemez algısı yanlış
     Safra kesesi ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken konularla ilgili olarak çok yanlış bir algı bulunmaktadır. Ameliyattan sonra hastaların yumurta, çikolata veya bazı yemekleri tüketemeyeceği düşünülmektedir. Bunun aksine ameliyattan sonra hastalara herhangi bir gıda kısıtlaması uygulanmamaktadır. Hastalar ameliyat sonrası normal hayatlarına devam etmektedir. Çünkü ameliyattan sonra da karaciğerden salgılanan safranın akımı bağırsaklara geçer ve sindirim fonksiyonuna yardım görevine devam eder.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vefat yüzdesi stabil durumda

  İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir

  MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme

  HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak

  Turizmde gelir kaybı 460 milyar $’a ulaştı

  İzmir iş dünyasından deprem mesajı

  SunExpress’ten İzmir’e destek

  Başkan Soyer depremde son durumu anlattı

  Başkan Kılıç geceden sabaha ihtiyaçları karşıladı

  Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda

  Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu

  “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”

  Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor

  İşitme engelli cemaat için işaret dili öğrenmeye başladı

  Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı

  İklimlendirme sektörünün en iyi ihracatçıları ödüllerine kavuştu

  Borsalarda Alım-Satım

  Ege Ekonomik Forum 2 Kasım’da başlıyor

  Şeker pancarı baz alım fiyatı 336 TL oldu

  2021 yılında 387 fuar düzenlenecek

  Viven İnşaat’tan İzmir’e yatırım hamlesi

  İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde

  Asrın projesi Marmaray 7 yaşında

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Koçtaş hizmet ağını genişletmeyi sürdürüyor

  Türkiye Finans ülke ekonomisine 60,5 milyar lira katkı sağladı

  Vestel İngiliz Hostess ve White Knight markalarını satın aldı

  Efes Selçuk Belediyesi vatandaşların yanında

  Bornova Belediyesi alanda

  “Deprem değil bina öldürüyor”

  SULAMA GÖLETİ DAMLA SULAMA TESİSİ İNŞAATI YAPIM İŞİ

  İhale Özetleri

  31 Ekim 2020 Tarihli ve 31290 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif hasta sayısı 40 bini aştı

  İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem

  Nestle’den Bursa’ya 250 milyon liralık yatırım

  Dış ticaret açığı Eylülde %190 arttı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Anadolu’da sanayinin güneş panelleri HT Solar’dan

  Bornova’ya yeni bağlantı yolu

  İzmir’e Dünya Turizmi’nden çifte ödül

  İnci Akü’ye Social Media Awards Turkey’den altın ödül

  GSYİH’nin % 70’i aile şirketlerinden

  Evde kalan vatandaşlara ‘Canlı’ konser

  Araç izin süresi uzatıldı

  Turizm gelirlerinde yüzde 71’lik düşüş

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni