• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Sağlıklı yaşlanmak: Anti-aging

04 Kasım 2017 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Sağlıklı yaşlanmak: Anti-aging

   ► Harman, "Yaşlanmak, insanların yaşamları boyunca ortaya çıkan çevresel etmenler, hastalıklar ile birlikte şekillenen ve insanı ölüme götüren olayların toplamıdır" dedi.

           TUĞÇE OTUK     
     İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ece Harman Ticaret Gazetesi'ne yaşlanmayı geciktirmenin ve kaliteli bir yaşam sağlamanın mümkün olduğuna dikkat çekerek anti-aging konusunda merak edilenleri anlattı.
     Yaşlanmanın genetik bir program dahilinde olduğunu aktaran Harman, "Yaşlanmak, insanların yaşamları boyunca ortaya çıkan çevresel etmenler, hastalıklar ile birlikte şekillenen ve insanı ölüme götüren olayların toplamıdır" dedi. Genetik bir miras olan yaşlanmanın farklı tiplerde olduğunu belirten Ece Harman, "Yaşlanmanın kronolojik yaşlanma yani doğum tarihimize göre, ruhsal yaşlanma, sosyal yaşlanma, ekonomik yaşlanma gibi alt tipleri mevcut. Çevresel faktörler, iş hayatı, sosyal çevre ve yaşanılanlar bizde yıpranma gerçekleştiriyor. Bu da yaşlanmanın bir parçası oluyor. Yani sadece doğum tarihimize göre değil yaşadığımız olaylar, çevresel faktörler, hava kirliliği, kimyasal ajanlar, ağır metaller, cep telefonlarındaki sinyaller gibi faktörler etken olabiliyor" şeklinde konuştu.

"Ortalama ömür artıyor"
     Türkiye'de ortalama ömrün arttığını belirten Harman, "Erkeklerde ortalama 68 yaş, kadınlarda ise 71 yaş civarıdır. Kuzey ülkeleri olan Danimarka, Norveç, İsveç gibi ülkelerde 85 yaşını gören bireyler oldukça fazla. İnsanların yaşadıkları coğrafya da hastalıkları etkiliyor bu da ortalama ömürler üzerinde bölgeden bölgeye değişiklilere sebep oluyor.
     Ülkemizde de sağlık sistemindeki değişiklikler, zamanında ve doğru tedaviler, koruyucu hekimlik çalışmaları sayesinde ortalama ömür her geçen gün artmaktadır" dedi.
     Anti-agingin yaşlanmaya karşı olabilecek önemleri ifade etmekte olduğunu aktaran Ece Harman, "Yaşlanmak için alınabilecek önlemler çok fazla çeşide sahip. Bu yöntemler sayesinde yaşlanmayı önlemek, durdurmak, geri çevirmek ve ortadan kaldırmak mümkün. Koruyucu hekimlik, egzersiz, diyabetin önlenmesi, kalp damar sağlığına yönelik çalışmaların yapılması, eğitim ve hijyene dikkat çekip, modern ve alternatif tıptan bu konuda destek almak bu önlemler arasında sayılabilir" diye konuştu.

Anti-aging tedavisi
     Bir hastanın anti aging için hekime geldiğinde nasıl bir süreçten geçeceğini anlatan Doç. Dr. Ece Harman, "Hastaya önce fizik muayenesi yapılır. Genetik öyküsü araştırılarak; ailesinde hipertansiyon, diyabet, obezite olan bireylerin olup olmadığı belirlenir. Doğum tartısı, annenin gebeyken aldığı kilolar sorulur. Beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol tüketimi, kullanmakta olduğu ilaçlar, yaptığı spor varsa bunun periyodu, mesleği gibi kapsamlı bir sorgulama yapılır. Daha sonra hastanın genel fizik muayenesini yapılır. Sonrasında sıra kan testlerine gelir. Açlık tokluk kan şekerleri, büyüme hormonları gibi değerlerin ölçümü yapılır. Bu ölçümler gerçekleştikten sonra hastamız sonuçlanma aşamasına gelmiştir ve uygun bir tedavi yöntemi izlenir" dedi.

     Tedavi yöntemleri olarak ilaç dışı ve ilaç tedavileri önerildiğini belirten Ece Harman, "İlaç tedavileri içerisinde hormonlar ve vitaminler yer alıyor. Bunun yanında ilaç dışı bir tedavi de izlenmekte olup, doğru beslenme alışkanlıkları ve  kişinin yaşam stili ve alışkanlıkları ile ilgileniyor. Kötü alışkanlıklar engellenip daha yararlı davranış biçimleri kazandırılmaya çalışılıyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Anti aging tedavisindeki temel hedeflerin neler olduğunu aktaran Harman, "Hedeflerimizin başında kalp ve damar sağlığını korumak geliyor. Hipertansiyonun önlenmesi, kolestrolün düzeltilmesi, damar tıkanıklığının önlenmesi, doğru hormon dengesinin sağlanması, yeterli antioksidan ve vitamin alımının sağlanması çalışılıyor. En etkili anti-aging maddeleri arasında olan antioksidan besinlerin neler olduğunu belirten Harman, "Soğan, sarımsak, lahana, turp, brokoli, mandalina, portakal,  E vitaminleri, havuç, ceviz, badem, maydanoz, dereotu, semizotu, domates kabuğu, limon, yeşilçay, üzüm çekirdeği, tavsiye ettiğimiz ürünlerdir" dedi.  

Kaliteli bir yaşlanma
     İnsanların kendileriyle barışık olmalarının ve stresi oluşturan faktörlerden uzak durmalarının büyük önem taşıdığını belirten Ece Harman, " Kişi ne ile mutluysa onu uygulamalı. Bunun içerisinde alternatif tıp, tai-chi, yoga, hipnoz uygulamaları da sayılabilir. Kendini iyi hissettiren insan etrafındakileri de iyi hissettirir. Yaşlanmak bir süreç. Anti-aging anne karnında başlıyor. Gebe bir insan bebeğini düşünerek kendisine dikkat etmeli. Doğumdan ölüme kadar yaşadığımız süre içerisinde kaliteli yaşam tarzını bir rutine oturtup yaşamak büyük önem taşıyor. Yaşlılık ve ölüm kaçınılmaz ama sağlıklı ve kaliteli bir yaşlanma bizim elimizde. Çağlar boyu temel amacımız sağlıklı yaşlanmak olmuştur. Yaşam kalitesini arttırmak, doğru beslenmek ve ölüme kadar giden süreçte gerek kendimizle gerek çevremizdekilerle ilişkilerimizi düzgün bir şekilde sürdürmek çok önemli. İç huzuru ve dış huzuru dengeli olarak devam ettirmek gerekiyor" diyerek sözlerini tamamladı.

 


+ Benzer Haberler
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor
» Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega
» Kurdaki oynaklık ayakkabıcıları zora soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni