• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şahin: “TSE’yi güçlendirmeliyiz”

25 Haziran 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

Şahin: “TSE’yi güçlendirmeliyiz”

   ► TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, EBSO meclis toplantısında sanayicilerle bir araya geldi.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Haziran ayı olağan meclis toplantısı Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı, EBSO Meclis Başkan Vekili Hakkı Attaroğlu başkanlığında düzenlendi.
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) sık sık bir araya geldiklerini ve hep aynı bakış açısına sahip olduklarını ifade eden Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Biz aynı bölgenin aynı sıcaklığını taşıyan insanlarız. Seçimler bitti, inşallah ülke gündemindeki sıra ekonomiye gelir” dedi. Keçeci’ye teşekkür eden Başkan Yorgancılar ise 23 Haziran İstanbul seçimiyle ilgili olarak iki aday arasındaki oy farkına dikkat çekti. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından yenilenen İstanbul seçiminde oy farkının arttığını söyleyen Yorgancılar, “İkinci seçimde bu kadar önemli bir farkın çıkması araştırılmalı. İstanbul sadece İstanbulların değil hepimizindir. Tarihiyle, kültürel ve ekonomik zenginlikleriyle hepimiz İstanbul hepimizin” dedi.

“TSE olarak indirime gittik”
     TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin yaptığı konuşmada, 44 delegesi bulunan kurumda 25 Mayıs 2018 tarihinde yapılan genel kurulun ardından göreve geldiklerini söyledi. Türkiye’nin genelinde yaygın bir yapıları bulunduğunu anlatan Şahin, Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu belirtti. Şahin, “Bu ihracatın hangi standartlara göre yapılacağı yada hangi ürünlere ağırlık verileceğinin kararlaştırılması için bir milli kuruluşa ihtiyacınız var. TSE’yi bu anlamda güçlendirmeliyiz. Almanya, İngiltere ya da Fransa’daki gibi bir kuruluşa ihtiyacımız var. Biz ithalata bağımlı bir sanayi yapısına sahibiz. 150 milyar dolar ihracat yaparken 250 milyar dolar civarında ithalatımız var. Piyasayı hangi kurumla gözetimde altında tutacağınızı belirlemeniz gerekir” dedi. Geçen ağustos ayında başlayan ekonomik daralmayla birlikte TSE olarak hizmet bedellerinde yüzde 25 indirime gittiklerini ifade eden Şahin, 2019 yılında herhangi bir ücret artışı yapmadıklarını ve 16 aylık sürede gelirlerinden feragat ederek reel sektöre destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

“Ekonomi için kalıcı adımlar atılmalı”
     EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu yaptığı konuşmada, 23 Haziran seçiminde, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti. Gerçekleşen seçimin ardından tüm dünya ülkelerine pozitif mesajlar verildiğini belirten Gökçüoğlu, “Neredeyse her 6 buçuk ayda bir yapılan seçim propagandaları, kaynakların boşa harcandığını gösteriyor. Siyasi, sosyal, ekonomik çözüm bekleyen çok konumuz var. Üstüne erken seçim söylemleri yoğunlaşmakta. Oysa ki, siyasi, sosyal, ekonomik o kadar çözüm bekleyen konumuz  ki. Artık konuşma değil, hizmet zamanı. Söylemekten biz yorulduk neredeyse ama bir kez daha altını çizelim. Türkiye’nin gündemi artık ekonomi olmalı ve kalıcı adımlar atılmalıdır. Özellikle de son FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesi, belki de ülkemiz için bir fırsat. ABD ile yaşanan S400 gerginliği, Doğu Akdeniz’de yaşanan doğalgaz ve petrol arama gerginliği süreci çok iyi yönetilmelidir” dedi.

“Reformlar yaparak planlı programlı çalışmalıyız”
     Dünyada ticaretin yavaşladığını vurgulayan Gökçüoğlu, küresel ticaret savaşları ile korumacılık önlemleri ile yavaşlayan ticaretin, küresel ekonominin büyümesini de sekteye uğrattığını söyledi. Türkiye’nin de kendi iç meseleleri ile birlikte bu sürece çok daha sıkıntılı girdiğini dile getiren Gökçüoğlu, “Ekonomi daralırken, maliyetler artarken, özellikle de reel kesim olarak bunu en yakından hissediyoruz.
     İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı 500 büyük firma verileri ile 100 büyük firmamızın birçok verisinin oldukça yakın oranlarda çıkması mevcut durumu anlamak açısından kıymetli verilerdir.  Sanayicimiz, geçmiş yıllarda faaliyet karının sadece yüzde 50’sini aşan oranları finansman gideri için kullanırken, 2018 yılında 100 büyük firmamızda bu oran yüzde 89, İSO 500 büyük firmada yüzde 90 çıkmıştır.
     Kâr payının bu oranlarla finansman giderine gitmiş olması sürdürülebilir değildir ve ülke genelinde alarm sayılmalıdır.
     Son yıllarda firmalara yardımcı olmak amacıyla kredi paketleri çıkıyor. Ama bu kredilerin ne kadarı üretime, ne kadarı KDV’si yüksek ürünlere harcanıyor tespiti yok. 2023’e kadar seçim süreci yok. Bizim yapısal reformlar yaparak planlı programlı çalışmamız lazım. O zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yurtdışı yatırımlarda başarının sırları
» Gaming in Turkey’den yeni yatırım hamlesi
» Gaziemir’de olimpiyat gururu
» Saklı kalmış doğa harikaları
» TSÜAB’ın başarı ile devam eden URGE feeliyetleri artık tür bazında yürütülecek
» “Kişisel veri koruma bilinci zihinlere yerleşmeli”
» Başkan Karakayalı’dan o açıklamalara yanıt!
» Kaspersky: Enerji sektörü siber tehdit baskısı altında
» 13 cihazda 125 güvenlik açığı
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni