• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Sahte’ yumurta mikrop dağıtıyor

11 Eylül 2020 Cuma 15:00
12
14
16
18

‘Sahte’ yumurta mikrop dağıtıyor

   ► YUM-BİR; tüketicileri, sahte yumurta ve sahtecilere karşı dikkatli olmaya çağırıyor

           DUYGU GÖKSU / ÖZEL      
     Alternatif üretim modelleri ile üretildiği iddia edilen piyasadaki sertifikasız ve onaysız yumurtalar, yumurta sektörünün iç pazarda yaşadığı en büyük sorunlardan biri olmaya devam ediyor. YUM-BİR; tüketicileri, sahte yumurta ve sahtecilere karşı dikkatli olmaya çağırıyor, şüpheli durumlarda bilgi edinmek ve şikayet etmeleri için alo 174 Gıda İhbar Hattı’na başvurmalarını tavsiye ediyor.

     Piyasaya ‘organik’, ‘köy yumurtası’ ve ‘gezen tavuk yumurtası’ gibi isimlerle sunulan yumurtalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Afyon, “Vatandaşlarımız, sertifikası ve işletme numarası olmayan yumurtalardaki ‘organik’ ifadesine inanmasın. Kayıt dışı ve hangi ortamda ne şartlarda yaşadığı belli olmayan tavuklardan üretilen, nereden geldiği bilinmeyen yemlerden beslenerek yumurtladığı yumurtalar sağlıksız şartlarda ve kirli yumurtaların insanlara “doğal” adı altında satılması; insanları mikrobun ve kirliliğin normal olduğunu söylemektir” dedi.

“B sınıfına ayrılmış yumurtalarla tüketici aldatılıyor”
     Tüketicilere, güvenilir marketlerden, ambalajlı ürün alarak ambalajını  dikkatle okuması için uyarıda bulunan Afyon, “Yarı fiyatına ticari işletmelerden toplanan “B” sınıfına ayrılmış yumurtaların pazara alternatif üretim gibi pazarlanması ‘sahtecilik’tir. Ticari işletmeden çıkıp, farklı isimler altında pazarlanan ürünlere biz ‘sahte’ yumurta diyoruz. Tüketiciler, sertifikası ve işletme numarası olmayan yumurtalardaki ‘organik’ ifadesine inanmasın, onaysız ve sertifikasız yumurta konusunda dikkatli davransın. Alternatif üretim modeli ile üretilmiş ürün sattıklarını iddia edenlerden mutlaka belge istenmeli, güvenilir marketten ambalajlı ürün almalı, ambalaj üzeri dikkatlice okunmalıdır.” diye konuştu.

“Sahte etiketler fahiş fiyatlarla piyasaya sürülüyor”
     İnsan sağlığının riske atılmasının yanı sıra bu yumurtaların fahiş fiyatlara satılmasının da tüketicinin resmen aldatılması olduğuna dikkat çeken Afyon, “Kayıt dışı üretilen yumurtalara sahte etiketler basılarak fahiş fiyatlardan piyasaya sürülüyor. Etiket bilgisi doğru yumurta, üzerinde işletme kodu olan ve ambalajlı satılan yumurtadır, yılın her günü her saati veteriner hekimler ve ilgili bakanlığın sağlıklı gıda ekibi tarafından denetim altında üretilir” ifadelerini kullandı.

Kamu spotu hazırlanıyor
     Sertifika ile satış yapanlar için de YUMBİR olarak, sertifikaların doğruluğunun takipçisi olacaklarını ifade eden Afyon, “Tüketicilerin, yumurta satın alırken sertifika sorma alışkanlığı yok. Şu anda paydaşlarımız tarafından bütün etiketli ürünler denetleniyor. Tüketicide bu farkındalığı yaratmak için kamu spotu hazırlama aşamasındayız” ifadelerini kullandı. Afyon, konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığından aha fazla destek beklediklerini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni