• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Saint Joseph’ten Piri Reis’e sınav hakkı

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Saint Joseph’ten Piri Reis’e sınav hakkı

           HABER MERKEZİ     
     Saint Joseph Lisesi, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılından itibaren kontenjan dahilinde kendi yapacağı iç sınavlarda başarılı olan Özel Piri Reis Okulları öğrencilerine 9. sınıfa doğrudan geçiş hakkı tanıdı.
     İzmir’in tek yabancı okulu olan 139 yıllık İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi, İzmir’de Frankofon eğitim veren sayılı okullarından olan Özel Piri Reis Okulları’ndan mezun öğrencilere özel bir hak tanıdı. Lise, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren LGS’ye giren belirlediği kontenjan kadar Piri Reisli öğrenciye, açtığı sınavlarda başarılı olmak kaydı ile 9. sınıfa doğrudan geçme olanağı sağladı.

     Kararın okullarına olan yoğun talebin sonucu alındığını söyleyen İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi Müdürü Jacques Augereau, “Son yıllarda Fransızca eğitime olan ilgi çok arttı. Bunun yanında İstanbul’dan İzmir’e doğru her geçen yıl artan bir göç dalgası var. Geçen yıl adeta bir talep patlaması ile karşı karşıya kaldık. 72 kişilik kontenjana 700’e yakın başvuru oldu. Bu yoğun ilgiye karşılık verebilmek için okul olarak birtakım adımlar atmamız gerekiyordu. İzmir’de Frankofon eğitim veren, verdiği eğitime güvendiğimiz ve geçen yıl okulumuza yapılan yeni kayıtların yüzde 25’ini oluşturan Özel Piri Reis Okulları öğrencilerine bir iç sınav açma fikrini geliştirdik. Gerekli izinleri aldık ve bu şartlarda 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Piri Reis’ten gelen öğrencileri LGS dışında Fransızca ve Türkçe dil sınavlarına tabi tutacağız. Bu sınavlardan yeterli puanı alan, belirlenen kontenjan sayısı kadar öğrenci hazırlık okumadan 9. sınıfa devam edebilecek” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?
     Augereau uygulanacak sistemi ise şöyle anlattı: “İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi hazırlık sınıfı kayıtları başlamadan önce LGS sınavına girmiş, Saint Joseph’i tercih ederek giriş için gerekli puanı almış olan Piri Reisli öğrencilerin 9. sınıfa doğrudan geçebilmelerine olanak sağlamak amacıyla bir yeterlilik sınavına tabii tutacak. Sınav hazırlık sınıfı kayıtlarının başlamasından önce Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslara göre Fransızca, Türkçe yazılı ve Fransızca sözlü olmak üzere 3 aşamalı olarak yapılacak. Sınavlar sonucunda 70 ve üzeri alan öğrenciler LGS puanına göre en yüksekten en düşük puana göre sıralanacak. Sıralama sonucuna göre Saint Joseph’in belirlediği kontenjan sayısı kadar öğrenci 9. sınıfa doğrudan geçmeye hak kazanacak. Sınavdan 70’in üzerinde alan ancak asil listeye giremeyen öğrenciler ise yedek listede bulunacak. İlgili tarihler arasında, asil liste kayıtları tamamlandıktan sonra kontenjan açığı kalırsa yedek listeden sırayla öğrenci alınacak. Yeterlilik sınavına girmeyen ya da başarılı olamayan Piri Reisliler ise puanlarının tutması durumunda hazırlık sınıfları kayıt takvimi ve işleyişine tabii olacak.’’


+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni