• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Salgın bitene kadar tiyatro, canlı performans gösteremeyecek”

11 Mayıs 2020 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

     Covid-19 salgını, her meslek grubunu olumsuz etkilediği gibi tiyatro camiasını da olumsuz etkiledi. Salgın sebebiyle kapanan, ne zaman açılacağı da belli olmayan tiyatrolar ve işsiz kalan tiyatro sanatçıları mağduriyetlerini dile getirdiler. Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İzmir Tiyatroları Derneği Başkanı Bilgehan Oğuz, “Canlılık taşıyan tiyatro sanatının, cansız bir sanal ortamda yapacağı etki soru işareti içeriyor. Türkiye’de salgın bitene kadar tiyatro, canlı performans gösteremeyecek. Yürüttüğümüz ‘Tiyatromuz Yaşasın’ kampanyası ile bu süreçte sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ” dedi.

“Tiyatrolar ticari işletme olarak kabul edilmemeli”
     Diğer sektörlerde olduğu gibi tiyatro camiasının da zor durumda olduğunu belirten Oğuz, “Öncelikle tiyatro sektörü değil camiası diyorum. Yasalar işi ticari anlamda kabul ediyor fakat biz konuya ticari anlamda yaklaşmıyoruz, yaklaşılmaması gerektiğini düşünüyoruz. İlk başta karşı çıkılması gereken konu bu yani tiyatroların ticari işletme olarak kabul edilmemesi.

     Tabi ki ticari anlamda bir düzen var ama bu düzen doğrultusunda vergiler, sigortalar ve diğer mali yükümler bunlardan muaf tutulmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda bir ticari işletme kabulü olursa tiyatro sanatçıları olarak rahatlarız” diye konuştu. 2-3 aylık salgın sürecinde tiyatro topluluklarının sıkıntılarına değinen Oğuz, “Bu süreçte topluluklarımız oyun oynayamıyor, etkinlik yapamıyor, vergi, sigorta borçları ve personel maaşlarını ödeyemiyor. Öncelikle profesyoneller daha ağır bir baskı altında. Ama olay sadece profesyonelle ilintili değil elbette.

     Şu anda devletin himayesinde olan devlet tiyatroları bile bu zorluğu yaşıyor. Ayrıca şehir tiyatroları var; Bornova, Karşıyaka, Balçova gibi bu süreçte onlarda oyun oynayamamaktan dolayı sıkıntı içerisindeler. Bu sıkıntıyı sadece maddi olarak düşünmemek lazım. Oyuncunun bedeni ve sesi enstrüman gibi algılanmalıdır, bu enstrüman işlemediği sürece paslanır ve geriye gider. Bu anlamda da bir sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tiyatro camiası belirsizlik içerisinde”
     Bu süreçte sanal anlamda bir takım etkinliklerin gündeme geleceğinden bahseden Oğuz, “Ama bu canlı insan ilişkisini öne alan tiyatro sanatı için ne kadar çözüm olabileceği bizim için soru işareti. Diziler, filmler ve televizyondan yayınlanan canlı performanslar, insanlar bir şekilde bu durumlara alışkın. Ama canlılık taşıyan tiyatro sanatının, cansız bir sanal ortamda yapacağı etki soru işareti içeriyor. Türkiye’de salgın bitene kadar tiyatro, canlı performans gösteremeyecek. Bu nedenle şu anda tiyatro camiası çok zor durumda ve belirsizlik içerisinde” diye konuştu.

     Salgın süreci içerisinde  ‘Tiyatromuz Yaşasın’ adı altında bir kampanyanın yapıldığını dile getiren Oğuz, “Türkiye’deki bir takım tiyatroların ve bireylerinde içerisinde bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin imza attığı bir deklarasyon var. Bizler de bu süreçte sesimizi duyurmak adına imzalarımızı attık. Bazı tiyatrocu meslektaşlarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birebir görüşmeye girdiler. Çok farklı ve süreç içerisinde etkili olabilecek önerilerde bulundular. Bu konudaki öneriler hayata geçirilirse tiyatrolar bu durgun ve sıkıntılı süreçte rahat nefes alabilirler” şeklinde ifade etti.

     Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, tiyatrolara verdiği destek ile ilgili yönetmelikte değişikliğe gittiğini belirten Oğuz, “Bugüne kadar ödenekli tiyatrolara yapılan yardımlar zorlu koşullara bağlanmıştı. Bütün bu koşulları yerine getirdikten sonra ancak yardım alınabiliyordu. Fakat bu süreçte toplulukların zor bir dönemden geçtiği düşünülerek destek verme konusu biraz daha yumuşatılmış” dedi.

“Çözüm odaklı bazı yaklaşımlar olsa da yaraya merhem olamıyor”
     İzmir’deki tiyatrolar için İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün bir yaklaşımı olduğunu söyleyen Oğuz, “Tiyatrolara amatör ve profesyonel gözle ayrım yapmaksızın bir öneri getirdiler. Toplulukların tirat oynamaları ve kendilerini tanıtmak adına söyleşi yapmaları teklifinde bulundular. İlke olarak doğru gibi gözüken bir öneri. Fakat önerilen miktarın yetersizliği ve konunun belirsizliği bizi düşündürdü. Dernek olarak yönetim kurulu ile bir toplantı gerçekleştirdik.

     Bu önerinin daha boyutlu bir biçimde gündeme getirilmesi gerektiği ve konuda derneğinde görüşlerine yer verilmesinin uygun olacağı kararına vardık. Yönetim kurulu olarak, derneğin bütün üyelerini kapsamadığını sadece yönetim kurulunun aldığı bir karar olduğunu bildirdik. Ama şu ana kadar bir yanıt alamadık” diye konuştu. Son olarak Oğuz, “Her ne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm odaklı bazı yaklaşımları olsa da bu yaraya merhem olamıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Normalleşme pazarda fiyatları düşürdü”
» ‘Berberler riskli’ algısı müşteri sayısını düşürüyor
» Meyve sebze fiyatları yüz güldürecek
» Havacılık sektörü dünyada küçülüyor
» “Hazır yemek sektöründe 150 bin kişi işsiz kalabilir”
» “Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni