• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Salgın süreci sonunda kreşlerin yüzde 40’ı kapanacak”

02 Haziran 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

     Covid-19 salgını sürecinde alınan önlemler kapsamında kreşler ve gündüz bakımevleri 16 Mart’ta kapanmıştı. 7 bin 500 kurum, 55 bin öğretmen ve personel ile büyük bir sektör olan anaokulları da diğer sektörler gibi ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Fakat yeni normalleşme süreci ile birlikte kreşler ve gündüz bakımevleri tekrar faaliyete geçirildi. Ama tekrar faaliyete geçen kreşler ve gündüz bakımevlerinde alınan tedbirlerle birlikte ekonomik olarak sıkıntılar iyice arttı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Anaokulları Derneği (ÖZADER) Başkanı H. Murat Kuş, “Aldığımız tedbirler okullarımızı ekonomik yönden olumsuz olarak etkileyecek. Ayrıca salgın süreci sonunda kreş ve gündüz bakımevlerinin yüzde 40’ı kapanacak ve yaklaşık 28 bin öğretmen işsiz kalacaktır. Bu yüzden okul öncesi sektörü ayakta tutulması gereken stratejik kurumlardır” dedi.

Öncelikle salgın sürecinden kreşler nasıl etkilendi?
     Özel Anaokulları, kreş ve gündüz bakımevleri olarak aynı kaderi paylaşmaktayız. Öncelikle çocuklarımızı, daha sonra velilerimizi ve öğretmenlerimizi bir sonraki aşama ise okullarımızı kaybetme riski ile karşı karşıyayız. Bin bir emekle kurmaya ve korumaya çalıştığımız kurumlarımızı kaybetme riskini taşıyoruz. Öncelikle kurumlar kira derdi ile boğuşmak zorunda kaldı. Birçok kurum sahibi evini dahi geçindirmekte zorlandı. Bu süreç sonunda kira borçları, kredi borçları, ertelenmiş stopaj ve vergi borçlarının bir anda ödenebilmesinin mümkünatı bulunmamaktadır.

Normalleşme sürecinde açılan kreşler ile ilgili aldığınız önlemler nelerdir?
     Öncelikle okullara dışardan gelebilecek tüm temasların kaldırılması ve okul haricindeki kişilerin okula girişlerin kısıtlanması gibi önlemler aldık. Daha sonra kapı girişlerine dezenfektanların ve yer paspaslarının konulmasını sağladık. Öğretmenler için maske takma zorunluluğu var. Ayrıca her öğretmene bir bel çantası temin ettik ve içerisinde de ateş ölçer ve ıslak mendil bulundurmaları gerektiğini söyledik. Okul içerisinde güvenli mesafe kurallarının işletilmesi, sınıf mevcutlarının azaltılması, yemeklerin sınıflarda yedirilmesi ve sınıflar arası temasın sonlandırılmasına yönelik önlemler aldık. Ayrıca çocukları sık sık bahçeye çıkararak bu esnada sınıfların havalandırılması ve masa sandalyelerin silinmesini sağlıyoruz. Bu süreçte bireysel oyunlara öncelik verdik ve dışarıdan alınan tüm branş derslerine son verdik. Tüm oyuncaklar günlük olarak belli bir derece üzerinde sıcak su veya buhar ile yıkanıyor. Ayrıca okul içerisinde tüm halı ve kilim benzeri tekstil ürünlerini kaldırdık. 

“Maliyetlerimiz en az yüzde 15 oranında artacak”
Aldığınız tedbirlerin ekonomik boyutu nedir?
     Tedbirler okullarımızı ekonomik yönden tabi ki olumsuz etkileyecek. Günlük maske, dezenfektan, nanohijyen, ıslak mendil, temizlik yapan ve yemek yapan kişiler için tek kullanımlık tulumlar derken maliyetlerimizi en az yüzde 15 oranında arttıracaktır.

Küçük çocukların fiziksel mesafeyi koruyabileceğini düşünüyor musunuz?
     Bu süreçte sınıflardaki öğrenci sayısı azaltıldı bu yüzden arada mesafeler var. Ayrıca çocuklarımızı bireysel oyunlara yönlendirerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Sonuç olarak bu konuda öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor.

“Bu süreçte öğretmenler psikolojik olarak da etkilenecek”
Peki bu süreçten öğretmenler nasıl etkilenecek?
     Aslında en çok korunması gereken kişiler öğretmenler. Çünkü çocuklar bu süreçte taşıyıcı oldukları için yetişkinler daha çok risk altında kalacak. Hastalık korkusu nedeniyle çocuklara sarılamadıkları ve çok fazla temas da bulunamadıkları için psikolojik olarak da etkilenecekler.

Bu süreçte velilerin sizden ve sizin de velilerden beklentileriniz neler?
     Velilerimiz daha çok tedbirlerin alınarak uygulanması hususunda beklenti içerisinde. Bizlerin beklentisi ise velilerin de kendilerine dikkat etmeleri, çocuklarını uzun süre okulda bırakmamaları ve evde çocuklarına daha çok vakit ayırmaları.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
     Anaokulları 7 bin 500 kurum, 55 bin öğretmen ve personel ile büyük bir sektör. Yaklaşık 450 bin çocuk bu kurumlarda eğitim görmektedir. Bu süreç sonunda bu okulların yüzde 40’ı kapanacak ve yaklaşık 28 bin öğretmen işsiz kalacaktır. Buradan gelecek öğrencileri devlet kurumlarının kaldırabilmesi mümkün değildir. Haziran ayı itibariyle ise her 8 öğretmenden 5’i eylül ayına kadar işsiz kalacaktır. Ekonominin çarklarının dönmesi için okul öncesi eğitim kurumlarının ayakta kalması gerekmektedir. Eğer bu durum devam ederse çocukları gönderecek kurum kalmayabilir ya da kalsa bile yüksek maliyetler nedeniyle veliler bu yükün altından kalkamayabilir. Okul öncesi sektörü ayakta tutulması gereken stratejik kurumlardır.


+ Benzer Haberler
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni