• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanal oyunlar rüyalara giriyor

07 Mayıs 2018 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Sanal oyunlar rüyalara giriyor

   ► Sanal oyunlar, gerçek ve gerçek olmayan kavramların tartışılmasına ve birbirine karıştırılmasına en önemlisi de davranışsal bağımlılığa yol açıyor.

           HABER MERKEZİ     
     Sanal oyunlar, gerçek ve gerçek olmayan kavramların tartışılmasına ve birbirine karıştırılmasına en önemlisi de davranışsal bağımlılığa yol açıyor. Araştırmalar şiddet içeren sanal oyunları oynayan gençlerin rüyalarında savaşa devam ettiklerini gösteriyor. Uzmanlara göre, anne ve baba rol model olmalı ve ailenin birlikte geçirdiği zamanın artırılması şart. 
     Rusya’da 15 yaşındaki bir çocuk, sırf insan öldürmenin nasıl bir his olduğunu merak ettiği için favori bilgisayar oyunundaki senaryoyu uygulayıp genç bir kadını öldürdü. Olay, internet kullanımı ve sanal oyunların etkisini gündeme getirdi.
     Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, hayatı birçok alanda kolaylaştıran internetin gençler ve çocukları birçok tehlike ile karşı karşıya bıraktığına dikkat çekti.

Davranışsal bağımlılığa dönüşüyor
     “Sanal oyunlar oyunun içeriği nedeniyle şiddet davranışı olağanlaştırmaktadır” diyen Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, şunları söyledi:
     “Aynı zamanda gençler ve çocukları tanımadıkları kişiler ile tanışarak istismara maruz kalabilmektedir. Sanal oyunlar bu tehlikeler ile birçok ruhsal bozuklukları da beraberinde getirebilmektedir. Saatlerce oyun oynamak obezite, uyku bozuklukları, baş ağrıları yanı sıra öfke ve agresif davranışları artırabilmektedir. Ayrıca sanal oyunlar zaman içinde davranışsal bağımlılığa dönüşebilmektedir.

Savaş rüyalarda bile devam ediyor
     Sanal oyunların gerçek ve gerçek olmayan kavramların tartışılmasına ve birbirine karıştırılmasına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Sanal oyunlarda, gerçekliğin içi boşaltılarak yaratılan yapay bir ortam, gerçeğin yerini almıştır. Yapılan araştırmalar da şiddet içeren sanal oyunları oynayan gençlerin rüyalarında savaşa devam ettiklerini ve kendilerini tehdit altında hissettiklerini bildirmektedir. Ayrıca bu oyunların, öğrencilerde sınıf içinde güven algılarını olumsuz etkilendiğini göstermektedir” dedi.

Aile içi iletişimin kalitesi artırılmalı
     Anne ve babaların öncelikle kendilerini internet kullanımı, sanal oyunlar ile ilişkili olarak sorgulamaları gerektiğini belirten Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Ebeveynler olumlu rol model olmalıdır. Aile içi iletişimi artırmak ve birlikte geçirilen zamanların kalitesini artırmak  oldukça önemlidir. Gençler ve çocuklar sosyal aktivitelerini artırmaları için desteklenmelidir. Ailece yapılacak etkinlikler, arkadaşlarla geçirilecek zamanlar arttıkça gençler bu tür tehlikelerden uzak kalacaktır.  Böylelikle gençlerimizi ve çocuklarımızı sanal dünyadan çekerek gerçek dünyanın farkına varmalarını sağlayabiliriz” diye konuştu.

Oyunlar sınırlandırılmalı
     Yaş grubuna göre oyunun içeriği, kullanılan süre uygun olursa sanal oyunların olumlu etkilerinin olabileceğini belirten Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Genel olarak yaş grubuna göre 30 dakika ile 1-2 saati geçmeyecek şekilde internet ve sosyal ağları kullanması, sanal oyunların günlük kullanımı sınırlandırılmalıdır” uyarısında bulundu.

Düzenleme yapılmalı
     Dijital oyunların, içerik yönünden değerlendirilmesi ve yaş gruplarına göre sınıflandırılması için Avrupa Birliğine üye ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri kendi toplumsal değerlerini dikkate alarak Pan Avrupa Oyun Bilgi Sistemi (PEGI) ve Eğlence Yazılımları Değerlendirme Kurulu (ESRB) adları altında yaş derecelendirme ve içerik değerlendirme sistemleri olWuşturduklarını belirten Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Türkiye’de ise böyle bir uygulama henüz yetersizdir. İvedi bir biçimde Türkiye’de de böyle bir sınıflama sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Market markalı ürünlere sınırlama enflasyonu artırır”
» İzmir-İstanbul Otoyol ücretleri açıklandı
» İngiltere’de iş kuran Türkler Dünya arenasında
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,79 düştü
» Tarım ve gıda etiği İzmir’de konuşulacak
» İhracatçı mobilyacıya teşvik var
» Türkiye Otomotiv Endüstrisi gücünü evinde gösterecek
» Soyer: İTB, belediyenin partneri olmalı
» “Değişim kültürünü EFQM Modeli ile yönettik”
» “Kayıt dışı istihdam 10 kat maliyetli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni