• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Sanayici dertliyse; yangın çok büyüktür”

08 Ekim 2018 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

“Sanayici dertliyse; yangın çok büyüktür”

   ► ASİD Ümit Devran; yaşanan ekonomik krizin; algı yönetimi eşliğinde yapılan zamlarla birlikte sanayiciyi, küçük işletmeleri ve halkı derin bir bataklığa sürüklediğini belirtti.

           HABER MERKEZİ     
     Aliağa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ümit Devran; yaşanan ekonomik krizin; algı yönetimi eşliğinde yapılan zamlarla birlikte sanayiciyi, küçük işletmeleri ve halkı derin bir bataklığa sürüklediğini belirterek, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Devran; “ Her zaman söylüyoruz, çözüm üretim ekonomisine yönelmektir. Ama tam tersi, kendi açılarından günü kurtarmaya, halk ve üretim alanları üzerinden prim yapmaya yönelik bir seyir içindeler. Bağışıklık sistemimiz güçlendi diyen ekonomi kurmayları, döviz kurunu bahane ederek, 3 ayda 3 baskın zam yapıyorsa, ancak vatandaşın direncini ve gücünü ölçüyordur. “ diye konuştu.

Kimsenin mecali kalmadı
     Başkan Devran sözlerini şöyle sürdürdü;  “ TÜKODER’in saptamalarına göre; dört kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 230kwh; buna göre, 4 kişilik ailenin aylık elektrik gideri bu son zamlarla birlikte ortalama 137.36TL’ye ulaşıyor. Ortalama doğal gaz tüketimi ise, 125m3. Buna göre ise, 4 kişilik ailenin aylık doğal gaz gideri son zamla birlikte ortalama 190TL oluyor. Bu da demektir ki;
     Eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen maaşın yüzde 19.5’i yalnızca elektrik ve doğal gaza harcanmakta. Sanayicimiz, orta orta ölçekli işletmelerimiz açısından da durum vahim. Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına Ağustos ayında yüzde 49.5 gibi çok ağır bir zam yapılmıştı. Şimdi bir daha zam. Son bir yıl içinde yüzde 70’e varan bir elektrik zammından söz ediyoruz. bu zamlar iğne ipliğe kadar yansıyacak.  Tüketicimiz, üretim hayatımız ve sanayimiz açısından alınmış çok talihsiz kararlar bunlar. Ki; içerde ve dışarda zorlu ve rekabetçi koşullara karşı özveri ile mücadele eden sanayicide taşın altına elini koyacak mecal bırakmıyorsanız; yangın söndürülemeyecek boyutlara ulaşmış demektir.

Çarşı pazar, korku tüneli gibi
     Hayat pahalılığının açıklanan enflasyon oranından daha yüksek seyrettiğine dikkat çeken ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran; ‘Zam yapan esnafı, zabıtaya şikayet edin’ gibi talihsiz uyarı ve önerilerin ise başka bir kaos ortamı yaratabileceğini belirtti. Devran; “ Halk; artık markete, pazara giderken; korku tüneline girer gibi. Her gün irili ufaklı birçok firmanın konkardato ilan ettiğini duyuyoruz.Düşünün ki; iktidarın bir vekili ‘ Ekonomik kriz yok’ diyor ve aynı gün; tektstil sektöründe faaliyet gösteren kardeşi konkardato ilan ediyor. Güler misiniz, ağlar mısınız! Sağlıktan ayakkabıya, tektstilden gıdaya kadar pek çok işletme sahibinin geldiği nokta bu. “ diye konuştu. 
     Başkan Devran, sözlerini şöyle sürdürdü; “ ’Ekonomimiz ranta dayalı bir halde. İşçi maaşları ödenemiyor, maliyetler çok yüksek, kar marjları yüzde 2’lerde. Sanayiciliğin dahi akıl karı olmadığı bir noktaya geldik. Bankalar bile artık; kredi isteyen işletmeye malın mülkün kadar iste diyor. Acilen, ara tedbirler ve teşvikler yaratılmalı. Ancak gidişat gösteriyor ki, bu ara formüller de can suyu olamayacak gibi.”

Yerel sorunları da var
     Başkan Devran; Aliağa Sanayicileri ve İş insanları Derneği olarak; kısa süre içinde ilçenin sanayi, orta ve küçük ölçekli işletmeleri ve iş insanlarını kapsayacak bir araştırma için alana ineceklerini söyledi. Devran; saniyinin yerelde, yerel idareyi de bağlayacak  pek çok sorunla boğuştuğuna  dikkat çekerek şunları söyledi; “Aliağa, yarattığı ve yaratacağı  potansiyeli ile, bölgenin ve ülkenin sanayi sektörünün atan kalbi konumunda. Tüm bu olumsuz gelişmeleri toplu olarak en can alıcı biçimiyle yaşadığımız kentte yakından izliyoruz. Bugün, imar planlarından iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına kadar pek çok yerel sorunla karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Yapılaşma ve üretim sorunlarının giderek büyüdüğünü  görüyoruz. Elbette, sorunların fotoğrafını genel olarak biliyoruz ve çözüm yollarımız var. Ancak, kısa sürede, birebir görüşme sureti ile, tespit ve görüş alma noktasında bir çalışma da başlatacağız.”

 


+ Benzer Haberler
» Dünyanın en güçlü şehirleri belli oldu
» Karşıyaka ‘Takas Şenliği’ne çağırıyor
» Bayraklı’da Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası
» Sağlık Bakanlığından sahte estetikçilere sıkı takip
» Meme kanserinin erken tanısının önündeki en büyük engel: Bilgi eksikliği
» Test ürünleri hastalıklara davetiye çıkartıyor
» Kadınların güzelliğine indirim desteği
» Evden çalışma motivasyonu arttırıyor
» Yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaştı
» Teşvik ve ödüllendirme sistemine ilişkin sonuçlar paylaşıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
  Ticaret 09.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni