• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Sanayiciden kalıcı çözüm çağrısı

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Sanayiciden kalıcı çözüm çağrısı

   ► EBSO, mesleki mesuliyet sigortası ile taşeron firmalarla çalışma ve taşeron firma iş kazalarında değerlendirme kriterleri hakkında toplantı düzenledi.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO), mesleki mesuliyet sigortası ile taşeron firmalarla çalışma ve taşeron firma iş kazalarında değerlendirme kriterleri hakkında düzenlediği toplantıda sanayicilerle bir araya geldi.
     EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan’ın yönettiği toplantıda; İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği Başkanı Oktay Ergeç, Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkan Yardımcısı Ertan Gül, Avukat Hakan Eriş, İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı İş Müfettiş Yardımcısı Sinem Bolat, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyon Başkanı Mutlu Burak Paksoy, İşyeri Hekimi Dr. Serkan Dallıoğlu, Deniz Eren Yalvarmaz ile Nejat Şahsuvar hukuki ve cezai sorumluluklar konularında açıklamalarda bulundu.

     Toplantıda açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Ateş İlyas Demirkalkan, “İşverenleri son derece yakından ilgilendiren ve büyük sorumluluk getiren bu konuyla ilgili başta 4857 sayılı İş Kanunu olmak üzere, 27.9.2008 tarihinde yayınlanan Alt İşverenlik Yönetmeliği, Bu Yönetmelikte 2017 yılında yapılan değişiklikler ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bu kanuna bağlı yönetmeliklerde pek çok düzenleme mevcuttur. Bu konuda hem işverene hem iş güvenliği uzmanına pek çok sorumluluk düşmektedir. Taşeron işçilerin sağlık kontrolleri, eğitimleri, belgelerin sürekli takibinin gerekliliği ve müteselsil sorumluluk taşeron işçi çalıştıran tüm işletmeleri bu konuda daha hassas ve dikkatli hale getirmiştir” dedi.

“Konuya kalıcı çözüm getirilmeli”
     Mesleki Mesuliyet Sigortası hakkında konuşan Demirkalkan, “Ülkemizde ‘Mesleki Sorumluluk Sigortası’ ile ilgili ‘Genel Şartları’ içeren hukuki düzenleme hazırlanmış ve 16 Mart 2006 tarih ve 26110 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu sigortada sigorta sorumluluk süresi anlamında; sigorta sözleşmesi ile sigortalının poliçede belirtilen ve ilgili taraflarca konusu tarif edilerek sınırları çizilen mesleki faaliyetle ilgili olarak sözleşmede belirtilen miktara kadar teminat verilmektedir. Teminat tutarının az yatırılan primin yüksek olmasının yanı sıra, İş Güvenliği Mesleki Sorumluluk Sigortasında teminat dışında kalan birçok tazminat talebi de mevcut olduğu için bu konuya kalıcı bir çözüm getirilmesi, sigortanın zorunlu hale getirilerek teminatlarının artırılması, primlerinin düşürülmesi gerektiği görüşleri hakimdir” diye konuştu.

“Mücadelemize devam ediyoruz”
     Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu Başkanı Mahmut Çamlı ise toplantıda, “Her ay bir yerlerde program yapıyoruz. Hatta bu ay içerisinde o kadar çok programlar yapıldı ki artık ülke nezdinde de çıtayı yükselterek diğer sivil toplum örgütlerinin bu çıtayı yükseltip, ülkemize kazanç sağlaması için mücadelemize devam ediyoruz. Bu kanunun sözleşmelere söylediği gibi tek taraflı bir olay değil. Bu iş ile ilgili herkesin birlikte sac ayağını oluşturduğunu söylemek gerekir. Bizler iş güvenliği profesyonelleri olarak bunun koordinasyonundayız. Sivil toplum olarak da eleştirileri çözüm önerileri ile birlikte yapmak zorundayız. Dolayısıyla bizler bugün geldiğimiz noktada eleştirilerimizi de yapıyoruz çözüm önerilerimizi de sunuyoruz. Sağlık bir dönüm noktası olabilir. Biz çıktığımız yolda eğer doğru şeyler yapabiliyorsak, zaman içerisinde gerekli olduğu kadar büyük topluluklar oluşacaktır. Ege İş Sağlığı Federasyonu olarak biz iki hafta önce Ankara’daydık. Bu hafta İzmir’de de televizyon programı yaptık, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin” diye konuştu.

“Asıl işverenin varlığını gerektiriyor”
     “İş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili mevzuatın işveren-alt işveren ilişkisinde dair özel bir düzenleme getirdiğini belirten Avukat Hakan Eriş, “Dolayısıyla bizler alt işveren ilişkisini iş kanunundaki bahsetmiş olduğumuz yönetmelikteki esaslar çerçevesinde oturtmayı gereklilik olarak kabul etmek gerekmektedir. Her şeyden alt işveren ilişkisi önce asıl işverenin varlığını gerektiriyor. Burada hizmet yürütülmesi için uzmanlık gerektiren bir kısım işletme olması gerekir. Bir de alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi için geçmişte yönetmelik öncesi veya iş kanunundan öncesini bilmek gerekiyor. Alt işveren ilişkisi kurulacak kişinin işverenin önceki çalışanı olmasına bir kısım engeller getirmiştir” diye konuştu. Örneklerle konuya açıklık getiren Eriş, asıl işveren ve alt işveren ilişkilerindeki risk değerlendirmesini aktararak, alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları  bilgi ve belgeler asıl işverence sağlandığını söyledi. Eriş, “Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder” dedi.
     İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı İş Müfettiş Yardımcısı Sinem Bolat  ise, “İşveren-alt işveren ilişkisi en ağır ve en zor gördüğümüz ve en çok mağduriyet görülen alanlardan bir tanesi” dedi. Bolat, asıl işveren alt işveren ilişkisi aktararak, “İşi veren işveren olmalıdır. İşi alan işveren (alt işveren) olmalıdır. Alt işveren, işçileri sadece asıl işverene ait o işyerinde aldığı işte çalışmalarıdır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Lucien Arkas İzmir vergi rekortmeni
» İzmir yaşam kalitesiyle atağa geçti
» Esnaf ve sanatkârın faiz yükü hafifletilecek
» Egeli konfeksiyon ihracatçıları Hollanda’da iki organizasyona birden katıldı
» Türk Savunma Sanayisinin Amiral gemisi ASELSAN 43 yaşında
» Palandöken, “Defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli”
» TMO, çeltik alımına başlıyor
» Tarım-Üfe, Ekimde %0,88 arttı
» Nakit ödeme zorunluluğu yok
» Hisarcıklıoğlu, “Kanun teklifini doğru bumuyorum”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni