• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Sanayiciye ’paket’ ile can suyu

11 Mayıs 2017 Perşembe 06:00
12
14
16
18

Sanayiciye 'paket' ile can suyu

   ► Hafta sonu çalışma izni, planlı sanayi alanları için damga vergisi ve harçları kaldırılacak, sanayiciden TRT payı alınmayacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bugün TBMM Sanayi Komisyonu’nda sunumunu yapacakları Üretim Reform Paketi’nin Mayıs ayı içinde mecliste onaylanmasını hedeflediklerini söyledi.
     77 başlıktan oluşan Üretim Reform Paketi için bir yıldır çalıştıklarını belirten Özlü, amaçlarının üretici ve sanayicinin desteklenmesi olduğunu söyledi.  Üretim Reform Paketi kapsamında ilgili STK’lar ile görüş alışverişinde bulunulduğu ifade eden Özlü, “Öncelikle sanayicinin mali yüklerini azaltıyoruz. Yeni teşvikler getiriyoruz” dedi.

     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Üretim Reform Paketi’nin tanıtım toplantısında konuşan Özlü,  “Kent içinde kalan sanayi sitelerini taşıyoruz. Yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getiriyoruz. Sanayi parseli arzını hızlandırıyoruz. OSB’lere altyapı ve lojistik ağını geliştiriyoruz. OSB uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz. Üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz. Özel endüstri bölgesi kurma imkanı geliştiriyoruz. Üniversitelerin ARGE kapasitesini arttırıyoruz. Sanayi sektörüne yönelik eğitim programları oluşturuyoruz. Nitelikli işgücü istihdamını arttırıyoruz. Yerli üretim yapanları destekliyoruz. Enerji verimsiz ürünlerin kullanımını engelliyoruz. OSBÜK’ü güçlendiriyoruz. Zeytinlik sahaları koruma kurulu kuruyoruz” diye konuştu.

     TRT payını kaldırıyoruz
     Sanayicinin mali yüklerini azaltmak için yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi veren Özlü, sanayicilerin elektrikte TRT payının kaldırılacağını söyledi. Özlü, “Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden %2’lik TRT payının alınmayacak. Buna göre sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmelerine yapılan elektrik enerji satışlarından TRT katkı payı alınmasının uygulaması sonlandırılmaktadır. Bunun mali etkisine bakıldığında 2015 yılında sanayicilerin ödediği TRT payı sadece 344,2 milyon TL idi. TRT payları artık sanayiciden değil şans oyunlarından verilecek. TRT de desteksiz kalmayacak” diye konuştu.

     Şehir içi sanayi siteleri taşınacak
     Şehir içinde kalan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınacağını belirten Bakan Özlü, “Bu sanayi sitelerini daha temiz alanlara taşımak istiyoruz. Bunu hak sahipleri ile anlaşarak yapacağız. Mülk sahibi, belediyeler ve özel idare ile koordine olacağız. Bu sanayi siteleri içinde mekanlar ortalama 100 metrekare. Bunları en az 300 metrekare olacağı yerlere taşıyacağız.
     Türkiye genelinde 135 yerde 63 bin 649 işyerini taşıyacağız. Bu taşınmanın toplam maliyeti 19 milyar TL. 2017 yılında taşınma işlemlerine başlatacağız. İlk etapta 8 tanesi taşınacak ve bunun maliyeti 2 milyar 984 bin TL civarında. Taşınacak ilk sanayi siteleri ise Isparta, Malatya, Düzca, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olacak. Burada anlaşma esastır. Zorlama yok. Çoğu zaten kendini de istiyor” diye konuştu.

     Yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getiriyoruz
     Organize sanayi bölgelerindeki yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getirdiklerini belirten Özlü, “Bazı OSB’lerimiz var. Burada yatırım yapmak istiyorlar ama sanayi parseli birim fiyatları Singapur’dan daha pahalı. Yüksek maliyetli arsa bedellerinin üst bir limit getiriyoruz. Parsel birim maliyeti üzerine en fazla yüzde 25 kar konularak parsel satışı yapılabilecek. Ayrıca yatırımcı tapularını teminat olarak gösterebilecekler. Yatırım yapılmayan parsellerin üretime kazandırılmasını amaçlıyoruz. Üretim yapılmayanları geri alacağız ve başka girişimciye vereceğiz. Faaliyete geçmeyen sanayi parseli 200’den fazla parsel var. 3 yıldan fazla yatırım yapılmamış ise bunları alıp başka sanayiciye vereceğiz” dedi.

     Sanayi parseli arzını hızlandırmak için OSB’lerin GYO şirketi kurma hakkını getirdiklerini de anlatan Bakan Özlü,  “Sanayicimiz sanayi parseli almak istemeyebilir. Bunu yapmak isteyen sanayicilerimiz ise GYO şirketi kuracaklar ve kiralama yapabilecekler. Sanayicimizi mülk edinme ve sanayi parseli alma zorunluluğundan kurtarıyoruz. Kısmen ve bedelsiz arazi tahsisine başlıyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmesi istiyoruz” diye konuştu.

     OSB'lere yurtdışında da OSB kurma hakkı geliyor
     Paket ile doğalgaz dağıtım lisans kapsamı içerisinde yer alan OSB’lerin talebi halinde doğalgaz altyapı ihtiyaçlarının lisans sahibi dağıtım şirketleri tarafından karşılanmasının sağlanacağını belirten Özlü, fabrika ve liman gibi üretim tesisleri ile planlı sanayi alanlarının demiryolu bağlantılarının ve iltisak haltlarının yapılacağını kaydetti.

     Özlü, “Sayısı 300 olan OSB içinde sadece 8 tanesinde demiryolu bağlantısı var. Diğerlerine de bağlanması için çaba vereceğiz. Öncelikle isteyenlere bağlanmasını amaçlıyoruz. Ayrıca ıslah OSB uygulamasına tekrar başlıyoruz.  Yurtdışında OSB kurma imkanına gidiyoruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu’ndan yetki alıyoruz. Bu sayede başarılı uygulaması yapan OSB’ler yurtdışında da OSB kurabilecekler” diye konuştu.  OSBÜK’ü özel hukuki düzel kişiliğinin verilerek kurumsal yapısının güçlendirileceğini de belirten Özlü, sicil alan tüm OSB’lerin OSBÜK’e üye olmasının zorunlu hale getirileceğini kaydetti.

     Üretime hazır sanayi alanları oluşturduklarını belirten Özlü, ayrıca Özel Endüstri Bölgesi kurma imkanı getirdiklerini söyledi. Özlü, “Özel endüstri bölgeleri kurulmasını sağlayacağız. Büyük yatırımlar için sanayici tarafından yönetilecek alanları oluşturacağız. Endüstri Bölgeleri statüsünde yatırım adaları kurulacak. Ayrıca Üniversitelerin ARGE kapasitelerini arttırıyoruz. Sanayi sektörüne yönelik eğitim programları oluşturuyoruz. Nitelikli iş gücü istihdamını arttırıyoruz” diye konuştu.
     Yerli üretim yapanları destekleyeceklerini ifade eden Özlü, “Sanayi İşbirliği Programı kapsamı genişletiliyor. Yapım işlerinin sanayi işbirliği uygulamaları kapsamına alınması sağlanacak. Yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanması ve yapım işlerinde yerli ürünlerin kullanılması şartı getiriliyor” dedi.

     Enerji verimsiz ürünlerin kullanımını engelliyoruz
     Enerji verimsiz ürünlerin denetlenmesi ve uygunsuzluk durumunda idari yaptırımların uygulanacağını belirten Özlü, bu bağlamda Piyasa Gözetimi ve Denetimi’nin idari para cezası miktarının arttırılacağını kaydetti. Özlü, “Piyasada gözetimi yapacağız. Daha etkin bir denetim getiriyoruz. Para cezası dışında ürünün toplatılması gündemde” dedi.

     Zeytinlik sahaları koruma kurulu kuruyoruz
     Zeytincilik faaliyetleri ile sanayi yatırım alanlarının çakışmasının önüne geçmek için Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu’nun kurulacağını belirten Özlü, “Bu kurul bünyesinde her il de vali başta olmak üzere Tarım Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Bilim Bakanlığı,  Orman Su İşleri, Maliye Bakanlığı temsilcisi ile Zeytincilik Araştırma Entitüsü, ziraat fakültesi ve ziraat odalarının temsilcileri olacak. İzin verme yetkisi, Tarım Bakanlığı’ndan olacak.  Birinci sınıf tarım arazilerinden asla sanayi parseli ve endüstri bölgesi kurmaktan yana değilim. Böyle bir talep gelirse benden döner” diye konuştu.

     - OSB’lerin yüzde 70’i dolu durumda. Halen yüzde 30 boş parsel var. Bunları sanayici ile birleştirmeyi hedefliyoruz.
     - Hafta sonu çalışma için belediyelerden artık izin almak zorunda kalmayacaklar.  233 milyon TL bu sayede sanayicimizin cebinde kalacak. 1924 yılında çıkan bir yasayı kaldırıyoruz.
     - Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergisi kaldırılacak.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova’da yerel kalkınma hamlesi
» Kadınlar üreterek kazanıyor
» Bornova’da kaliteli hizmet için iyi eğitim
» Bornova’da sokak hayvanlarına özel ilgi
» Bornova Belediyesi’nden ihtiyacı olan vatandaşlara diş tedavisi hizmeti
» Dayanışmanın Marketi Dost Market’te para değil iyilik geçiyor
» Bornova Belediyesi’nden moloz atıklarına hızlı çözüm
» Bornova’da çocuklara özel dünyalar kuruluyor
» Genç kaşifler mezun oldu
» Bornova’da bayramlaşma zamanı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2018
  Ticaret 21.06.2018
  Ticaret 20.06.2018
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni