• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şantiyelerde uygulanacak tedbirler belli oldu

25 Mart 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Şantiyelerde uygulanacak tedbirler belli oldu

           HABER MERKEZİ     
     Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak belirtilen COVID-19 salgınının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla hayata geçirilen bazı önlemler kapsamında kamu ve özel sektöre yönelik yapım ve denetim hizmetlerinin sağlıklı olarak yürütülmesi için aşağıdaki tedbirlerin alındı ve 20.03.2020 Tarih 49160035-800-74223 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu na göre: 
     1. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işverenler; çalışanları ve çalışma çevresini etkilemesi mümkün ve muhtemel acil durumları belirleyecek ve bunların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler alacak. İş yerlerinde virüsle ilgili bilgilendiıme yapılacak. Bilgilendirmeler toplu halde yapılmayacak.
     2. Şantiyede muhtelif yerlere okunaklı şekilde Sağlık Bakanlığı ‘nın salgın hastalığa ilişkin alınması gereken tedbirlere ilişkin bilgilendirme afişleri asılacak.
     3. Yatakhane, yemekhane ve sosyal tesis gibi toplu kullanım alanlarında yeterli doğal havalandırma olmaması durumunda, karbon filtre, elektrostatik filtre, hepafiltre, aktif oksijen ve UV teknolojisi kullanılan hava temizleme cihazları (kapasitesi m2/kişi sayısına uygun olarak) kullanılması değerlendirililecek.
     4. Yatakhane, yemekhaneler, sosyal tesisler, servis taşımacılığı ile ulaşım gibi toplu kullanım alanlarında sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek, eğer hacimler yetersiz ise yemekhanelerde sosyal mesafeyi korumak amacıyla iş planım aksatmadan vardiyalı yemek uygulamasına geçilecektir. Yatakhanelerde sosyal mesafe açısından yetersizlik tespiti durumunda ek hacimler oluşturulacak. Toplu kullanım alanlarının günlük dezanfektasyonu sağlanacak.
     5. Yatakhane, yemekhaneler, sosyal tesisler gibi Ortak malzeme kullanımı kesinlikle yasaklanacak. Tek ve şahsi malzeme (kağıt havlu, tek kullanımlık bardak, sıvı sabunluk, paketli tuz/şeker/baharat, paket ekmek vb) kullanımı sağlanacak
     6. Masa başı çalışılan alanlarda dönüşümlü yada uzaktan çalışma sistemine geçilecek, ortak malzeme kullanımı (kalem, silgi, hesap makinası vb) yasaklanacak.
     7. Şantiye sahasında ateş ölçer, koruyucu eldiven, maske vb. malzemeleri bulundurulacak, şüpheli görülen durumlarda ölçümü alan yetkili tarafından vakit kaybedilmeden şüpheli kişi/kişilerin izole bir ortama alınarak sağlık kuruluşlarına (Alo 184 ), şantiye şefine, proje müdürüne bilgi verilecekt.
     8. WC, Banyo gibi ıslak hacimlerin olduğu bölümlerde temizlik tedbirleri artırılacak, bu hususta Sağlık Bakanlığınca belirlenen önlemler alınacak. Şantiye sahasının muhtelif alanlarında dezenfektan bulundurulacak, kullanılması sağlanacak.
     9. Şantiye sahasına rutin görevli personelin - hergün alanda bulunması zorunlu olan çalışanlar hariç - giriş ve çıkışlan kontrol altına alınacak.
     10. Dışarıdan gelen kamu görevlileri ve/veya yöneticileri dahil denetçi, müşavir, malzeme tedarikçisi vb. kişiler maske, eldiven olmadan ve ateş ölçerle ölçümleri yapılmadan şantiyeye alınmayacak.
     11. Şantiyede baret, koruyucu eldiven, iş önlüğü gibi malzemelerin varsa ortak kullanımı kesinlikle yasaklanacak.
     12. Bulaşma/yayılma risklerinin belirlenmesi, önlenmesi için alınması gerekli tedbirler, bulaşma oluşması durumunda alınacak tedbirler, salgın hastalığa ilişkin Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatı doğrultusunda ‘Risk ve Kontrol Planı’ oluşturularak belirlenecek.
     13. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 5 nci maddesi uyarınca işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izleyecek, denetleyecek ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlayacak.
     14. Sağlık Bakanlığının belirttiği tedbirlere harfiyen uyulacak, şüpheli her durumda Sağlık Bakanlığınca belirlenen “14 gün” kuralı işletilecek ve takibi yapılacak.
     15. Yapının projelendiıme, yapı denetim ve müşavirlik hizmetlerini üstlenen kurum, kuruluş ile bürolar, gerek ofis ortamında gerekse şantiye mahallinde sorumlulukları dahilinde yukarıda belirtilen tedbirleri alacaklar, şantiye mahallinde alınan tüm tedbirlere de uyacaklar.
     16. Şantiye içerisinde çalışan kişi sayısına bağlı olarak denetimleri yerine getirebilecek sayıda koordinatör ve denetim ekibi oluşturulacak. Bu ekip tarafından bu kararın ekinde yayınlanan formlar tehlike geçene kadar düzenli olarak tutularak kontrol amiri ya da şantiye şefi tarafından muhafaza edilecek.


     Uygulamaların yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilmesinin sağlanması için, Genelgenin il dahilindeki kamu kurum ve kuruluşları ile yapı ruhsatı düzenleyen tüm kurumlara, yapının projelendirme, denetim ve müşavirlik hizmetlerini üstlenen kurum, kuruluş ile bürolara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinizde görev yapan tüm personele, yapı müteahhitlerine, ilgili meslek odalarına tebliğ edilmesi sağlanacak.
 


+ Benzer Haberler
» Koronavirüsle savaşa Vestel’den destek
» Akfen GYO, Eskişehir İBİS Otelini sağlık çalışanlarının hizmetine açtı
» Toplu ulaşıma salgın düzenlemesi
» Gürer: İşyerleri kapatılan esnafın psikolojisi bozuldu
» Teknoparklara ve Ar-Ge merkezlerine koronavirüs desteği
» Dijital kütüphane artık İzmirlilerin evinde
» Hazır giyim ihracatçısından dünya markalarına ‘sorumluluğu paylaşalım’ mektubu
» DEÜ Tanı Merkezinde Covıd-19 tanı testlerine başlandı
» Süzer Grubu’nda üst düzey atama
» Siber suçlular Zoom gibi uygulamaların isimlerini kullanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.04.2020
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni