• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Satışlar durma noktasına geldi”

10 Nisan 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

“Satışlar durma noktasına geldi”

   ► İZTO meclis ve 26. Ev Aletleri Grup üyesi Metin Aztekin, “Düğünlerin ertelenmesiyle birçok kişi aldığı ürünleri iptal etti”

           SELDA AK     
     Koronavirüs (COVİD-19) salgını beyaz eşya sektörünü de olumsuz yönde etkiledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle evinden çıkmayan vatandaşlar, temel ihtiyaçları dışında başka ürün almıyorlar. Pandemi sürecinden tüm sektörlerin olumsuz yönde etkilendiğini kaydeden İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı ve İZTO meclis ve 26. Ev Aletleri Grup üyesi Metin Aztekin, koronavirüs ile mücadele döneminde beyaz eşya satışlarına ilişkin değerlendirme yaptı.
     Türkiye’deki diğer beyaz eşya firmalarının da durumdan yakındığını aktaran Metin Aztekin, “İnsanlar sadece acil ihtiyacı olan ürünlerini alıyorlar. Vatandaşlar bozulmuş ürünlerin yerine, ihtiyaçtan dolayı ürün alıyorlar. Fakat en ucuz ürünlerden almaya çalışıyorlar. Şu an hiç kimse pahalı ürünlere yönelmiyor. Zaten alışveriş durma noktasına geldi. O yüzden sadece bozulan ürün üzerine alışveriş yapıyorlar. Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünlerini tamir edemeyen vatandaşlar, özellikle bu ürünlerin en uygun fiyatlı olanını alıyorlar” dedi.

“Bayi satışları yüzde 20 düştü”
     Alışveriş için bayilere gelen gidenin olmadığını vurgulayan Aztekin, “Satın alınan ürünlerin çoğu internet üzerinden yapılıyor. Bayilerdeki alışveriş de koronavirüs sürecinin etkisiyle yüzde 20 oranında düştü. Acil ihtiyaçların dışında kimse para harcamıyor artık. Düğünlerin de iptal olmasıyla birçok kişi evliliğini erteledi. Bu kişilerin çoğu aldığı ürünleri de iptal ettirdi” diye konuştu.

“Düşük verimle yaşamaya çalışacağız”
     Türkiye beyaz eşya sektörü şubat ayı verilerinde yurt içi ve yurt dışı satış rakamlarının gayet iyi olduğunu ifade eden Aztekin, “Bu salgın ülkemizde yokken satış oranları gayet yüksekti. Fakat mart ayında bu rakamlar çok feci şekilde düştü. Pandeminin son bulmasıyla satışlar normale dönecektir. Şuan bu süreçte herkes kendi aksiyonunu oluşturmalı. Yani kişiler mağaza giderlerini kısacaklar ya da bir süreliğine kapatacaklar. Zaten insanların bu durumda başka çaresi yok. Devletimizde bir şey yapamaz. Çünkü bu durum devletlerin, yönetimlerin de alışık olduğu bir vaziyet değil. İlk kez böyle bir süreç ile karşılaşıyoruz. Şuan için hiçbir teşvik herhangi bir hareketlilik yaratmaz. Çünkü bütün dünya şuan temel ihtiyacını karşılamaya yönelik alışveriş yapıyor. Herkesin önceliği sağlık. Hepimiz bu durumdayız. Hiçbir durum o eski hareketliliği yaratmaz. Bu virüs bir şekilde ortadan kalktığında her şey yavaş yavaş normale dönecektir.  Şuan düşük verimle yaşamaya çalışacağız. Herkes bir şekilde bu gerçeği kabul edip kendince çözüm üretmeye yönelmeli” şeklinde konuştu.

“Klima satışlarında yüzde 80 düşüş olacak”
     Her yıl nisan ayı gibi klima satışlarında hareketliliğin başladığını ifade eden Aztekin, “Şu an satışlarımızın en kızgın dönemiydi. Fakat herhangi bir hareketlilik başlamadı. Normalde klima satışları nisan ayında başlar ağustos ayında sona erer. Fakat bu yıl yüzde 80-90 aralığında klima satışlarında düşüş olacaktır. Belki bir aşı bulunur ve bu salgın ortadan kalkarsa hareketlilik başlar. Böylelikle bekleyen talepler de harekete geçecektir. Üretim olmadığı için bu esnada da gelen talepler karşılanamayabilir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni