• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Satranç için yüksek lisans programları açılacak”

12 Haziran 2018 Salı 11:00
12
14
16
18

   ► TSF Başkanı Gülkız Tulay: Görme engelliler için dünyada bir ilki başarıp özel satranç programları geliştireceğiz”

     TSF, tüm Türkiye’nin satrançla tanışması için kolları sıvadı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), dünyada ilkleri barındıran bir projeyle, Türkiye’de de satrancın ‘altın çağını’ başlatmaya hazırlanıyor. Çorum’da düzenlenen “2018 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Şampiyonası kapsamında sohbet ettiğimiz TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Projeyle, satrancın üniversitelerde yüksek lisans programlarına girmesini sağlayacağız. Bu konuda yaptığımız literatür taramalarına ve araştırmalarımıza göre görme engelliler için satranç eğitim programları oluşturulmasının dünyada bir ilk olduğunu ve bugüne kadar yapılmamış bir çalışma olduğunu görüyoruz. Bu onur da Türk satrancına kısmet oldu. Biz ‘satrancın girmediği ev kalmasın’ istiyoruz. Çünkü satranç giren ev mutlu evdir. Ailecek oynanabilecek bir spordur satranç. Paylaşım vardır, birlik, beraberlik vardır. Satranç direnmeyi, sabretmeyi, analiz etmeyi, umudu, güzelliği, hedefe doğru ilerlemeyi öğretir. Zihinsel ve bedensel sağlığa katkı sağlar” dedi.

Tüm eğitim programlarında uygulanacak
     Spor Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek ‘Satranç Eğitimini Geliştirme Projesi’ için uzun süredir hazırlık yaptıklarını belirten Tulay, “Artık Türkiye’de satranç eğitimi, ilkokul ve ortaokullardan başlamak üzere yaygın olarak veriliyor. Bu projede, ilköğretimden yükseköğretime kadar, Türkiye’de tüm eğitim kurumlarında uygulanacak. 3 temel uygulama alanımız olacak. Satranç eğitimi ve yönetimi tezsiz yüksek lisans programları açılacak ve antrenörlük bölümlerinde satranç uzmanlığı branşı oluşturulacak. Görme engellilere, satranç eğitimi için sesli kitap ve özel eğitim metodolojisi hazırlamak da projenin üçüncü ayağı olacak” dedi.

Türkiye, dünyada satrancın yükselen yıldızı
     Bugün itibariyle Türkiye’de satranç alanında 860 bini aşkın lisanslı sporcu bulunduğunu vurgulayan Tulay, okullarda yürüttükleri projelerle, şampiyonalarına katılan rekor sporcu sayıları ile Avrupa’da örnek ülkeye dönüştüklerini kaydetti. “Ürettiğimiz projeler sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada da ses getiriyor. Avrupa’da örnek alınabilecek bir ‘başarı modeli’ olarak gösteriliyoruz” diyen Tulay, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Türkiye, satrancın yükselen yıldızı durumunda. Avrupa Parlamentosu’nda yapılan bir toplantıda özellikle okullara yönelik projeleriyle örnek ülke olarak gösterildik. Avrupa Satranç Birliği (ECU) ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) her platformda Türk satrancından övgüyle bahsediyor. 2016 yılında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12 gün boyunca büyük bir heyecana sahne olan Dünya Satranç Olimpiyatı’nda, A Milli Satranç Takımımız, Hindistan ve Norveç ile eş puanla 6’ıncı sırayı aldı. Altın çağımızı yaşadığımız olimpiyatlarda kazanılan bu zafer, Türk satrancının geldiği noktanın en önemli göstergelerinden biridir.

     A Milli Takımımız bu büyük zaferin hemen ardından dünyanın en güçlü 10 ülke takımının yarıştığı ve nefes nefese takip edilen 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası’nda dünya beşincisi olarak, Türk satranç tarihinin en büyük başarısına imza attı. ‘Dünya satrancının devler liginde, artık Türk satrancı da var’ dedik ve bunu tüm dünyaya ispat ettik. Satranç Milli takımı, 2010 yılında düzenlenen Dünya Satranç Olimpiyatı’nda 45’inci, 2012 yılında 42’nci, 2014’de ise 21’inci olmuştu. Büyükusta sayımız 13’e ulaştı ve ‘genç büyükustalar ülkesi’ olarak tanımlanıyoruz uluslararası arenada. Bu ve daha sayamayacağımız kadar çok başarı sayesinde satranç izlenen ve takip edilen bir spor haline dönüştü. Her yıl ulusal ve uluslararası çapta düzenlenen satranç organizasyonlarına binlerce lisanslı sporcumuz katılıyor. Bu nedenle artık satrançta yaptığımız çalışmaları büyük hedefler doğrultusunda gözden geçirip, disiplinli ve akademik bir eğitim yaklaşımıyla güçlendirmemiz gerekiyor. Uluslararası alandaki rekabet gücü kazanmak için, akademik, disiplinli ve nitelikli bir eğitim yaklaşımına ihtiyaç var. Bu da toplumdaki dezavantajlı gruplar dahil satranç alanında eğitim almak isteyen tüm kesimlere, nitelikli yöneticiler ve antrenörlerle eğitim verilmesinden geçiyor.”

Herkesle birlikte çalışacağız
     Bu bakış açışıyla hazırladıkları ‘Satranç Eğitimini Geliştirme Projesi’ için tüm paydaşlarla birlikte çalışacaklarını belirten Tulay, “Spor Genel Müdürlüğümüz, üniversitelerimiz, görme engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşlarımız ve sponsorlarımızla beraber, elimizi taşın altına koyacağız. Proje için, çok nitelikli bir ekip, çalışmaları yürütecek. Ekibimizin içinde satranç eğitim uzmanları, spor bilimciler, eğitim bilimciler, pedagoglar, psikologlar, edebiyat uzmanları, mütercim tercümanlar, görme engelliler eğitim uzmanları, felsefe, hukuk, matematik, istatistik ve geometri uzmanları bulunacak. Bu ekip, tezsiz yüksek lisans programı ve uzman satranç antrenörlüğü için eğitim içeriği hazırlayacak. Hemen harekete geçiyoruz. Tezsiz yüksek lisans ve antrenörlük uzmanlığı programları için 3 aylık bir hazırlık süreci olacak. 2 yıllık da eğitim süreci olacak. Sesli kitap ve özel eğitim metodolojisi için de 3 aylık bir hazırlık süresi planlıyoruz” diye konuştu.

Dünyada satışa sunulacak
     Projenin hayata geçirilmesiyle, satrancın spor yönüne dönük bilimsel algının güçleneceğini ve satrancın yükseköğrenim sistemi içerisine somut bir şekilde gireceğini belirten Tulay şunları söyledi:
     “Ben inanıyorum ki, satranç eğitimi ve yönetimi yüksek lisans programına ve antrenörlük bölümlerindeki satranç uzmanlığı branşına yoğun talep olacak. Kısa sürede üniversitelerde en popüler bölümler arasına satranç da girecek. Sponsorlarımızın desteğiyle hazırlayacağımız görme engellilere yönelik sesli kitap CD’leri ise, tüm dünyada satışa sunulacak. Bununla yetinmeyeceğiz, görme engelliler için hazırladığımız özel eğitim metodolojisini 6 dile çevireceğiz ve federasyonumuzun koordinasyonunda dünyada satışa sunacağız. Böylece satranca ulaşmak isteyen herkes için satrancı ulaşabilir kılacağız. Bizi heyecandan uykusuz bırakan bu çalışma, inanıyorum ki Türkiye’de ve dünyada satrancı milyonlara sevdirmek için önemli bir adım olacak.”

TSF projede sınır tanımıyor
     TSF, Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda, Türkiye’de satranç sporunun yaygınlaştırılması için birçok proje ve etkinliğe imza atıyor. Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğu ile devlet ilkokul ve ortaokullarında 21 bini aşkın “Satranç Sınıfı” açtı. 2013 yılında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde ülkemizdeki tüm sevgi ve çocuk evlerine İş Bankası Satranç Sınıfları açtı.
     Ayrıca yerel yönetimlerle “Doğru Hamlede Buluşalım”, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile “Satrançla Büyüyorum - Satrancın Ana Sınıflarında Yaygınlaştırılması” projeleri ile okullarda satranç sporunun yaygınlaşmasını sağlıyor, milyonlarca çocuğun hayatında fark yaratmaya devam ediyor.

     T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ve Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda “Yeni Hayata Bir Hamle” Projesi kapsamında Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü/tutuklu çocuklara satranç öğretiliyor.
     TSF ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda başlatılan “Gören Eller” Projesi kapsamında Türkiye’deki 17 görme engelli okulda satranç sınıfları açıldı. Proje kapsamında özel olarak üretilmiş görme engelli öğrencilere özel satranç takımları, eğitim kitapları ve satranç saatleri verildi. Satranç sınıflarındaki eğitimlerde görme engelli satranç ustaları Selim– Kerim Altınok kardeşler tarafından yazılan satranç eğitim kitapları dağıtıldı.

     Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ‘fikir annesi’ olduğu ve öncülük ettiği “Kale Gibi Gelecek- Satranç Eğitim Projesi” ile yüzlerce şehit çocuğu da satranç sporu ile tanıştırıldı.
     Okulların açılmasından önceki hafta “Sokakta Satranç Var” projesi ile satranç dört duvar arasından sokaklara taşınıyor. Proje çerçevesinde, her yaştan satranç sever, ülkenin dört bir yanında; sokaklarda, parklarda, bir şenlik içinde satranç oynuyor. Ülke genelinde büyük ilgi gören proje sayesinde satranç sporu konusunda önemli bir farkındalık yaratılıyor. Bu eğlenceli ve renkli proje birçok ilde satranç parklarının açılmasına öncülük etti.

Hedef 2019’da 1 milyon lisanslı sporcu sayısına ulaşmak
     81 il ve 500’ü aşkın ilçede örgütlü TSF’ye kayıtlı 860 bin lisanslı sporcu bulunuyor. Türkiye lisanslı sporcu sayısı bakımından dünyanın da üst sıralarında yer alıyor. Lisanlı sporcu sayısında futbol dahil tüm spor branşlarını geride bıraktı. Satrançta Türkiye’de lisanslı sporcu sayısı 2012 yılında sadece 189 bindi. TSF’nin hedefi ise 1 milyon lisanslı sporcuya ulaşmak. 2012 yılına kadar 8 olan büyükusta sayısı son 5 yılda 5 usta satranççının dünya büyükusta-grand master listesine adını yazdırması ile bugün Türk satrancının 13 büyükustası var. 2012 yılında Avrupa’da ve dünyada elde ettiğimiz madalya sayımız 191 iken bugün bu sayıyı 405’e çıktı. 2012 yılında antrenör sayımız 57 bin iken başlatılan eğitim seferberliği ile bu sayıyı 2018 yılında 86 bine ulaştı. Kulüp sayısı ise 600’den 1926’ya yükseldi.

Lisanslı kadın sporcu sayısında da satranç lider
     Spor Genel Müdürlüğü (SGM) verilerine göre, 2007’de 352 bin 60 kişilik kadın sporcu sayısı, geride kalan 2016’da bir milyon 250 bin 685’e yükseldi.
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ise kadın lisanslı sporcu sayısı artışında zirvede yer alıyor. Spor Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, “Türkiye Satranç Federasyonu son üç yılda en fazla kadın sporcu sayısına ulaşan federasyon” oldu. 134 bin 579 kadın satranç sporcu sayısı sporcu sayısı şu anda 290 bini aştı. Tulay’ın göreve geldiği 2012 yılında 45 bin olan lisanslı kadın sporcu sayısı bugün 290 binin üzerine çıktı. Ülke geneline yayılan projelerle satranca başlama yaşını ilköğretim öncesine düşüren TSF, 7’den 77’ye her Türk vatandaşının satranç ile tanışmasını hedefledi. Bu kapsamda kadınlara da yönelen TSF, kadınları hakem, antrenör ve lisanslı sporcu olmaları için teşvik etti. Özellikle kadınlara yönelik düzenlenen seminer ve kurslarla kadınları satranç sporu ile tanıştırarak, kadınların satranç sporundan gelir elde etmesini sağladı. TSF, satranç sporu ile ilgilenen kadınlara hakemlik, antrenörlük yaptırarak sadece spordan gelir elde ederek ailelerini geçindirmelerinin de önünü açtı. Satranç sporu ile profesyonel olarak ilgilenen kadınlardan da çok başarılı öyküler yansıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Doğuda yatırım var, işçi yok
» Yer fıstığı ve ay çekirdeği alarm veriyor
» Tavuk gübresi, destek verilirse katma değer ’yumurtlayacak’
» Yeni ‘5’li paket’ modeli, Türkiye’yi üretim ve ihracat üssü yapacak
» Kore ve Çin’i geçtik, Avrupa’ya kafa tutuyoruz
» Çelik üreticisi ithalatta ‘ülke-ürün’ koruması istiyor
» “Hal Yasa Taslağı ile fiyatlar düşmez”
» "Tarım, decletin ’Kırmısı Kitabı’nda yer almalı"
» 4,2 trilyon $’lık helal ekonomisi, ortak dil’ istiyor
» Enflasyona ezilmemek için ‘imza’ hareketi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni