• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sayıştay raporu mecliste tartışmalara neden oldu

13 Şubat 2020 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Sayıştay raporu mecliste tartışmalara neden oldu

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde kooperatiflerle ilişkiyi güçlendirme ve kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması amacıyla ‘Kooperatifler Komisyonu adıyla kurulması’ oybirliği ile kabul edildi. Pazartesi günü gerçekleşen şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunda AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe Seferihisar Belediyesi’nin 2018 Sayıştay raporu üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer’i hedef alarak suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Boztepe, tartışmaları ikinci oturumda da gündeme getirerek tartışmalara neden oldu.

Özuslu: Soyer bugüne kadar asla söz kısıtlılığı yapmadı
     Pazartesi günü gerçekleşen şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunda AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe Seferihisar Belediyesi’nin 2018 Sayıştay raporu üzerinden Soyer’i hedef alarak suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Soyer de siyasi seviyeyi aşağı çekmek isteyenlere izin vermeyeceğim diyerek Boztepe’yi susturmuştu. Geçen toplantıda Soyer ile yaşanan gerginliği hatırlatan Boztepe, “Sayıştay raporunun birkaç maddesini okumaya başladım ne söyleyeceğimi bilmeden başkan sözümü kesti. Meclis başkanı CHP’yi değil bu meclisi temsil ediyor. Dolayısıyla bir grup başkan vekili, bir grup sözcüsü, meclis üyesi meclis başkanına ithafen ‘susturun, durdurun’ talimatı veriyorsa eyvah eyvah. Belediye başkanı zarafetten bahsetti ama ‘ahlaksızdır’ kelimesini kullandı. Pazartesi benimle ilgili ne söylediyse hangi kelime ağzından çıktıysa noktasına virgülüne dokunmadan kendisine iade ediyorum” dedi.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Başkanın size ithaf ettiği bir şey yoktu. Bu mecliste hepiniz elinizi vicdanınıza koyun; söz kısıtlılığı yapılmış mıdır herhangi bir konu gerek bize getirilen eleştiriler gerek İzmir’le ilgili öneri eleştirilerine herhangi bir şekilde ket vurulmuş mudur? Asla böyle bir şey olmamıştır” diye konuştu. Özuslu’nun ardından söz alan Boztepe, “Pazartesi günü burada tehdit edildim. Bana ‘otur yerine’ dendi. Bu ne demek biliyor musunuz? Ben burada tehdit edildim. Eğer ki başıma bir şey gelirse Tunç Soyer sorumludur” dedi.

     Eleştirilere yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Hüsnü Bey söze; ‘Aslan yattığı yerden belli olur’ diyerek başladı ve sonrasında da Seferihisar Belediyesi’nin Sayıştay sorgusuyla ilgili konuşmaya başladı ve başkanımıza yönelik kişilik hakkı ihlali, hakarete varan söylemler içerisine girdi. Bir; Sayıştay raporu zaten sorgu, bunun yargı yolu var, başkan bunun savunmasını vermiş, devam eden bir yargı süreci var. İkincisi; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konuları arasında bulunmayan, Seferihisar Belediyesi’ni ilgilendiren bir konu.

     Bizim belediye başkanımız bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve bununla ilgili çalışmaları yürütüyor. Meclis çalışma yönetmeliğine göre; grubumuzun bir meclis üyesi tarafından belediye başkanımızın kişilik haklarını ihlal edecek noktada ve yönetmeliğe aykırı bir üslupla söz almasına yönelik sözün verilebildiği gibi sözün kesilebileceği noktasında görüş ifade ettim. Dolayısıyla belediye başkanımızın kendi takdiriydi, zaten bunu da vurguladı. Ayrıca meclis çalışma yönetmeliğinde meclis düzenin sorumlu kişi belediye başkanıdır. Yani bir meclis üyesini dışarı çıkarma hak ve yetkisi de vardır” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Uluslararası Yatırım Pozisyonu açığı 348,9 milyar dolar
» Soyer: Turizm insanların kalbine dokunan sektör
» Türkiye’nin tütün kontrol notu kırıldı
» EGİKAD, Mehmet Ali Özcan’ı ağırladı
» İzmir’in Michelin yıldızı Gastronomide “Selluka” dönemi
» Girişimcilik ve İnovasyon Atölyesi için imzalar atıldı
» Fikirler yurttaştan uygulama Büyükşehir’den
» Karabağlar’da birlikte yönetim
» Elim Sende projesi 15 ilde başlıyor
» MESS, iş sağlığı ve güvenliğine katkıda bulunan projeleri ödüllendirdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni