• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Seda Gök ►GÜNDEME DAİR...
12
14
16
18
13/07/2019 14:03
Madalyonun öbür yüzüne de bakalım

SEDA GÖK
Ticaret Newspaper Ankara Representative
YARIN Magazine Editorial Director
www.sedagok.com

     İstanbul Sanayi Odası(İSO)’nın 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sanayi için önemli verileri oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018” araştırmasının sonuçları geçtiğimiz ay açıklanmıştı.
     Gündem o kadar yoğun ve sürekli değişken ki, araştırma bu gündemin gölgesinde kaldı.  Bende tatili fırsat bilip bu tarz raporları bir kere daha elime alma ve inceleme imkânı buldum.
     Araştırmaya “kim birinci kim değil” başlığı ile bakmaktan çok satır aralarında neler diyordu onu okumaya çalıştım. Çünkü sadece “ihracat patladı, çatladı, rekor kırdı” demekle olmuyor. Çıkardığım başlıkları da sizinle paylaşmak istiyorum.

FİNANSMANA ERİŞİM SORUNU DEVAM EDİYOR
     Yıllardır kronikleşen finansmana erişim sorunu sürüyor. 2018 yılında İSO 500’ün finansman giderlerinin faaliyet karı içindeki payı yüzde 49,8’den yüzde 88,9’a yükseldi. Yani sanayi firmaları 2018 yılında elde ettikleri karın nerdeyse tamamını finansman giderlerine ayırdı. 2018 yılının ikinci yarısında hem mali borçlardaki hem de finansman maliyetlerindeki artışlar sanayi firmalarının finansman giderlerinde sıçramaya neden oldu.  Yılın ikinci yarısındaki faiz oranları artışı ve Türk lirasındaki değer kaybına bağlı olarak enflasyondaki artışlar, İSO 500 için olumsuz mali koşullar yarattı.

     Finansal göstergeler içinde borçlanma ile öz kaynakların dağılımını yansıtan kaynak yapısı, kuruluşların finansal yapılarını ortaya koyan önemli göstergelerden biri oldu. İSO 500’de 2017 yılında yüzde 62,9’a kadar yükselen borçların payı, 2018 yılında 4,1 puan daha artarak yüzde 67’ye yükseldi. Öz kaynakların payı ise yüzde 37,1’den yüzde 33’ye geriledi. Bu oranlar tarihsel olarak en olumsuz kaynak yapısına işaret ediyor.

MALİ BORÇLAR ARTTI
     2018 yılında İSO 500’ün mali borçları yüzde 35,3 artış göstererek 242,9 milyar TL’den 328,6 milyar TL’ye yükseldi. Mali borçlar, geçen yıla göre artış hızını ikiye katlayarak reel olarak büyüme eğilimini sürdürdü.
     Ancak daha önemlisi kısa vadeli mali borçlardaki artış eğilimi. Kısa vadeli mali borçlar 2018 yılında yüzde 46,3 artarak 101,8 milyar TL’den 149 milyar TL’ye yükseldi. Yani borçlanmadaki artış eğiliminin yanı sıra borçlanmanın vade yapısındaki olumsuz değişimler dikkat çekiyor.

     2016 yılından sonra kısa vadeli mali borçların toplam mali borçlar içindeki payı sürekli bir artış içine girmiş ve 2017 yılında bu pay yüzde 37,8’den yüzde 41,9’a yükseldi. Bu yıl açıkladığımız 2018 yılı araştırması sonuçları da görüldüğü gibi bu orandaki artışın sürdüğünü göstermekte ve kısa vadeli mali borçların toplam mali borçlar içindeki payının yüzde 45,3’e çıktığını ortaya koyuyor.

DEVREDEN KDV YÜKÜ BÜYÜYOR
     Son yıllarda sürekli olarak gündeme gelen bir diğer konu “Devreden KDV” miktarları. Rakamlara baktığımızda İSO 500’ün devreden KDV yükünün bu yıl da artarak devam etmekte olduğu görülüyor. Sanayicinin üzerindeki devreden KDV yükü bir önceki yıla göre yüzde 35,6 gibi ciddi bir oranda artarak 9,7 milyar TL’ye çıktı.

     Finansman kaynaklarına erişimin bu kadar kısıtlı olduğu bir dönemde, sanayi şirketlerimizin üzerindeki finansman yükünün ne kadar yüksek olduğunu rakamlar bize göstermişken, sanayicinin bu kadar önemli bir miktarı sıfır faiz ile devlete borç verdiğini söylemek durumundayız.

     Sanayinin içinde bulunduğu yatırım motivasyonunu ortaya koyan verilerden biri de dönen ve duran varlık ilişkisi. Toplam aktifler içinde yüksek olan dönen varlıklar, işletme sermayesi yönetimi açısından olumlu bir durum. Ancak diğer yandan duran varlıkların payındaki gerileme, kuruluşların sabit kıymet yatırımlarının bir başka deyişle üretken makine ve teçhizat yatırımlarının zayıfladığını gösteriyor.

     İSO 500’de duran varlıkların toplam varlıklar içindeki payı 2015 yılında yüzde 46,3’e yükseldikten sonra 2016’da yüzde 45,3’e, 2017’de yüzde 41,5’e indi.
     2018 verileri bu gerilemenin sürmekte olduğunu ve bu oranın yüzde 38,8’e gerilediğini ortaya koyuyor. 2018 yılında yatırım koşulları ile ilgili olumsuz gelişmeler duran varlık yatırımlarını sınırladı.

KAR EDEN KURULUŞ SAYISI 422’DEN 381’E DÜŞTÜ
     Kar eden kuruluş sayısı ise 422’den 381’e düştü, zarar eden kuruluş sayısı ise 78’den 119’a yükseldi. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) eden firma sayısı 2018 yılında değişmeyerek, 488 olarak gerçekleşti.

     İSO 500’de teknoloji yoğunluklarına göre yaratılan katma değer dağılımına baktığımızda 2018 yılında yaratılan katma değer itibarıyla en yüksek payı yüzde 37,5 ile tekrar düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin aldığı görülüyor.

     Orta-düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin payı ise 2018 yılında 4,9 puan azalmış ve yüzde 35 oldu. Fakat sevindirici olan orta-yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payının 2017 yılında yüzde 20,2 iken 2018 yılında yüzde 22,2’ye yükselmiş olmasıdır. Yine yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiler grubunun payı da 2017 yılında yüzde 3,6 iken 2018 yılında yüzde 5,3 oldu.

     Türkiye’de sanayinin yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere dönüşüm ihtiyacı sürmekle birlikte, yüksek teknoloji yoğunluklu sanayilerin payında ilk kez hissedilir bir artış yaşanması, bu yılki araştırmamızın ortaya çıkardığı en çarpıcı sonuçlardan biri olarak değerlendirilmeli. Bu artışın özellikle son yıllarda büyük bir atılım gösteren savunma ve havacılık sanayi sektörlerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Hastanelerin sonu mu geliyor?

  Zeytinyağında hedef pazar ABD

  KOSBİ’ye teknik kolej müjdesi

  ‘CDT Teknoloji Günü’nde elektronikte çığır açacak konular konuşuldu

  Tatilde verilerinizi sağlama alacak 5 öneri

  Gürer: “Karayollarında uygulanan tahmin sistemi Demiryollarında neden uygulanmıyor?”

  “Ev Sahibi olmak isteyenler fırsatı kaçırmasın”

  Dünya devi TrustYou artık Türkiye’de

  Ege Üniversitesi A Plus üniversite oldu

  CHP Milletvekili Sındır’dan Şehir Hastaneleri tepkisi

  Fidye yazılımı sodin işlemcinize sızmış olabilir

  Boyalık Beach Otel’den örnek çevre duyarlılığı; doğa için gönüllü temizlik yaptılar

  Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı

  CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi

  “Türkiye dijital dönüşüme öncülük edecek”

  Rafineri modern DCS ile üretimi artırıyor

  Çin’e elektronik ürün satan Elektra Elektronik hedefine Amerika’yı da aldı

  İSO Haziran ayı İhracat İklimi Endeksi 51,5 oldu

  Tarım-ÜFE Haziran ayında %2,97 azaldı

  Çinliler kayısıyı keşfetti

  Uygun Adım Geleceğe: Ar-Ge ve İnovasyon

  Başkan Batur; 100 günde yüz güldürdü

  Akıllı asansör entegrasyonu ile verimlilik, güvenlik ve yönetim kolaylığı bir arada

  Palandöken, “Sosyal güvenlikte eşitlik şart”

  Bayraklı halk oyunlarında derecelere alıştı

  Bornova’da üretime tam destek; cuma ve salı günleri üretici pazarı

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  Döviz / Altın

  17 Temmuz 2019 Tarihli ve 30834 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Türkiye’nin rekabet gücü teknoloji ile artacak

  Nisan ayı işsizliği yüzde 13

  MB: Tüm göstergeleri dikkate alacağız

  Yenilenebilir enerji artışında Avrupa’da üçüncü sıradayız

  İzmir turizmi Haziran’da rekor kırdı

  Şekersiz üzümde ihracat başlıyor

  TÜSİAD, ABD’yi ziyaret ediyor

  Verinin inovasyon yolculuğu NEXT 2019 şekillenecek

  Türk Telekom TAMBU’dan, Dünya Emoji Günü’ne özel olarak hazırlanan ‘Tambuji’ler

  Küresel petrol arzında artış yaşanıyor

  Kardelen Kestane Şekeri kapasiteyi 3 kat arttırdı

  Nappo Pizza’ya büyük onur

  Bisikletli ulaşımda İzmir örnek olacak

  Veri ihlaline uğrayan şirketlere rekor cezalar kesildi

  Bir vefa eseri

  Konut kredisi faizleri yüzde 1.5’e kadar düştü

  Yaşar Üniversiteli akademisyenlerin medya araştırması

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni