• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
08/01/2021 06:18
Hizmetler Sektörü ve İnovasyon

     Hizmetler sektörü uzun dönemler boyunca, ‘yenilikçi değildir’ şeklinde yorumlara muhatap olmuştur. Ancak gerçeğe baktığımızda, hizmetler sektörünün de yenilik yaptığı, bu yeniliğin türlerinin ise sanayiden farklı olduğu görülür. Son dönemde yapılan araştırma sonuçlarına göre sektörün Ar-Ge harcamaları artmakta, bilişim teknolojileri gibi modern teknolojiler, hizmetler sektöründe inovasyona yön vermektedir.

     Hizmetleri oluşturan alt sektörlerin Ar-Ge yoğunluklarında farklılıklar söz konusudur. Aynı zamanda bir diğer farklılık da sektörün alt bileşenlerinin gerçekleştirdikleri inovasyon profilinde gözlemlenebilir. Özellikle bilgisayar hizmetleri, Ar-Ge hizmetleri gibi bilgi yoğun işletme hizmetleri (knowledge intense business services) olarak anılan sektörlerin yüksek düzeyde Ar-Ge gerçekleştiren, lider, yenilikçi alanlar arasında oldukları fark edilirken, yenilikçilik kalıpları aynı zamanda imalat sanayine daha çok yakınlık göstermektedir. Bilgi yoğun işletme hizmetleri dışındaki diğer hizmetler sektörü alanına giren sektörlerin daha az yenilikçi oldukları, yenilik yaptıklarında daha çok artımsal (radikal olmayan) yenilikleri gerçekleştirdikleri gözlenmektedir. Hizmetler sektörünün bu şekilde tanımlanabilen heterojen yapısının, sektörün yenilikçilik yapısına ilişkin sonuçlara ulaşırken ve aynı zamanda eylemleri belirlerken mutlaka dikkate alınması gereklidir.

     Hizmetler sektörünün farklı yüzlerinin olması ve üretim sektörü ile birbirine bağlantılı olan özellikler barındırması nedeniyle, yenilikçi kapasitesinin artırılması çok da güçlükler barındırmayan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikten yola çıkarak, genel bir yaklaşıma ihtiyaç duyulacağı; bu genel yaklaşımın ise hizmetler sektörünün içinde bulunduğu koşulları geliştirmeye dönük genel bir iyileştirilmiş çerçeveye, yanı sıra özellikle belirgin politika alanları için belirgin eylemlere ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. Böylesine genel bir stratejinin hazırlanabilmesi için adım adım yaklaşımlardan oluşan 4 element üzerine yapılanmış bir kurgunun var olması gerekir.

Bu 4 elemente dair özet bilgi aşağıda sunulmaktadır:
     1. Hizmetler sektöründe inovasyonun daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Etkin bir politika oluşturma süreci için doğru bir istatistik analiz gerekir. Hizmetler sektöründe inovasyonu daha iyi ölçebilmek; aynı zamanda bu ölçüm sonuçlarıyla birlikte hizmetler ve üretim arasında anlam taşıyan karşılaştırma olanaklarına da ulaşmak söz konusu olacaktır.

     2. Teknolojik inovasyon dışında inovasyonun tüm biçimlerinin-türlerinin desteklenmesi gerekir. Hizmetler sektöründe yapılan yenilikler çok farklı şekiller alabilir. Bu gerçek ise sistemi destekleyebilmek için ihtiyaç duyulan destek araçlarını ve destek mekanizmalarını tasarlamakta güçlükleri barındırabilir. Bununla birlikte, yapılan ilk analiz sonuçlarına göre çok sayıda politikanın daha çok teknolojik inovasyonu desteklemek hedefiyle yapılandırıldığı ortaya çıkmaktadır. Destek politikalarının hizmetler sektöründe inovasyonu barındıracak biçimde uyarlanmasına, bu uyarlamanın kısa vadede iyileşmeleri sağlayacak hızlı bir yol üzerinde yapılmasına gereksinim duyulmaktadır.

     3. Yüksek düzeyde büyüme potansiyeline sahip olan yenilikçi hizmetlerin geliştirilebilmesi için teşvik-özendirim mekanizmalarının oluşturulması gerekir. Çerçeve politikaların her zaman hizmetler sektöründe inovasyonu desteklemekte yeterli olamadığı izlenir. Çok sayıda kanıt, bugünün dünyasında desteklerin daha çok hizmetler alanında çalışan KOBİ’lerden daha çok sanayi KOBİ’lerine dönük tasarlandığını göstermektedir. Bu nedenle, hizmetler için daha uygun araçların oluşturulmasına, test edilmesine ve geniş bir biçimde uygulanmasına, yenilikçi hizmet firmalarının büyümesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca en iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasının da sürece destek olabilecek unsurlar arasında dikkate alınması gerekir.

     4. Hizmetler sektörünün yenilikçiliğinin artırılabilmesi için uluslararası işbirliklerinin desteklenebilmesine, bunun için de daha iyi politikalara gerek vardır. Hizmetlerde İnovasyon Politikası Projesi’nin ilk sonuçlarına göre hizmetler sektörünün ihtiyaç duyacağı bir inovasyon gündeminin; uzun vadeli bir strateji için yeni fikirlerin geliştirilmesinin; son olarak da yeni enstrümanların oluşturulabilmesi için uluslararası işbirliklerine gereksinimin olduğu ortaya çıkmaktadır.

     Avrupa Birliği’nin hizmetler sektöründe inovasyonu desteklemek için hazırladığı politika dokümanına özet bir ışık tuttuktan sonra, yine politika düzeyinde kalmak kaydıyla, Türkiye için önemli olduğunu düşündüğümüz bazı konulara değinmekte yarar olacaktır. Türk ekonomisi içinde de hizmetler sektörünün ağırlığı, tarım ve imalata göre artmaktadır. İnancımız ve doğru bulduğumuz yöntem, toplam milli gelir büyüklüğü içinde sadece bir sektörün payını artırmak, diğer bileşenlerin payını düşürmekten çok, topyekûn bir büyüme sağlayabilmektir. Bir başka ifadeyle, tarımı küçülterek hizmetleri büyütmek değil, tarımda farklılıkları hizmetler sektörünün yenilikçi öğeleriyle zenginleştirecek yaklaşımları benimsemek yararlı olabilir.

     Türkiye’de diğerlerinin yanında özellikle finans, turizm, taahhüt hizmetleri ve bilişim gibi hizmetler sektörünün parçalarının başarılı çalışmaları olduğu görülmektedir. Finans ve bilişim sektörünün yeni ürün ve hizmetlerde Türkiye’nin coğrafi sınırları dışında komşu ülkelerde ve bölgesinde örnek uygulamaları hayata geçirdiği görülmekte; müteahhitlik hizmetlerinin yurtdışında toplam iş hacmi büyüklüğünde kayda değer başarılara imza attıkları izlenmektedir. Bu örnekleri artırmak mümkündür. Ancak, hizmetler sektörünün tekil örneklerden çok tümüyle yenilikçi bir yapıya kavuşabilmesi için bu sektöre özel bir inovasyon stratejisinin geliştirilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması faydalı olacaktır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  T.C. MENEMEN İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  SÜT ÜRÜNLERİ ALIMI

  YAZILIM VE DESTEK HİZMETİ ALINACAKTIR

  T.C. İZMİR 3. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE ARAÇ SATIŞI

  İhale Özetleri

  21 Ocak 2021 Tarihli ve 31371 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Toplam vak’a 2 milyon 400 bini geçti

  Özel okullara KDV desteği sürecek

  Zeytinyağı ihracatı sezona başarılı giriş yaptı

  “Pandemi sonrasına hazırlanın, fırsatlara odaklanın”

  Uydu üzerindeki operasyonlar sorunsuz devam ediyor

  Döviz / Altın

  Pandemi sağlıklı gıdaya yönelişi arttırdı

  “Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefi rakamları tartışılır”

  Dünyanın artık uzun vadeli riskleri fark etmesi gerekiyor

  Selçuk: 2020’de 869 bin işe yerleştirmeye aracılık ettik

  Rekabet Kurulu’ndan 17 firmaya soruşturma

  AVM’lerde HES için kioks dönemi

  Batur’dan Sevgi Yolu esnafına destek

  Narlıdere’de sorunlar ‘ortak akıl’ ile çözülecek

  Geri dönüşümler can dostlara yuva oldu

  Atık yönetiminde örnek ilçe Karaburun olacak

  İGDAŞ çelik vana alımı yapacak

  Yaşlı dostu projeye TÜBİTAK’tan destek

  Hyundai’nin Türkiye’de üreteceği Bayon yüzünü gösterdi

  Samsung, SATA SSD serisinin son üyesi 870 EVO’yu tanıttı

  Toyo Matbaa Mürekkepleri’nden yeni mürekkep serisi

  Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti

  PMS Alüminyum’dan havacılık, uzay ve savunma sanayisi için önemli adım

  Borsalarda Alım-Satım

  Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi tıbbi cihaz satın alacak

  Kärcher, soğuk kış günlerinde de yanınızda

  Bahçıvan: “Uluslararası fonların spekülatif yaklaşımları var”

  BAYSEM’den öğrencilere deneme sınavı

  Vestel’in yapay zeka projesine Avrupa Birliği’nden destek

  TürkTraktör başarılarını 2020 yılında da ödüllerle taçlandırdı

  İBB ESHOT Genel Müdürlüğü kws pistonu satın alacak

  KOBİ’lerin %70’i faaliyetlerini sigortasız sürdürüyor

  Elektrikli scooterlar yasal düzenlemeye kavuştu

  Salgın sebebi ile mali kriz yaşayan şirketler ne yapmalı?

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  BASİFED yeni yıla yeni logoyla başladı

  Akbank Gençlik Akademisi ilk yılında 15 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor

  Lojistik sektörü, teknoloji startupları ile dijitalleşiyor

  Dokuz Eylül Üniversitesi kültür laboratuvarı testleri satın alacak

  Gürer: Gıdada enflasyon, AKP’nin yanlış tarım politikası ile patladı

  YABO online hizmet vermeye başladı

  BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAK

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni