• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
26/03/2021 06:21
İnovasyon İçin Geliştirmemiz Gereken Kaslarımız

     İşletmelerden yaşamlarını sürdürmeleri ve sürekli gelişmeleri için yenilik yaratmaları, farklılılıkları ortaya koymaları beklenir. Pekiyi inovasyonun rekabetçi olabilmek için son derece önemli bir girdi olduğunu kabul ediyoruz. İnovasyon odaklı bir kurum olmak için nelere sahip olmamız gerekir. Aşağıda işletmenin kaslarının güçlü olması gereken alanlar tanımlanmaktadır.

     Açık Kültür: çalışanlarınız yeni süreçleri deneyimlemek ve verimliliği artırmak için niyetli midir ve/veya bu konuda birikimleri mevcut mudur? Açık kültür, kurumun değişime açıklığının da önemli bir göstergesidir. Buradaki önemli sorulardan biri çalışanların örneğin yeni süreçleri verimlilik artışı sağlamak adına denemeye niyetlerinin ne düzeyde olup olmadığıdır. Açık bir kültürü destekleyebilmek adına değişimin getireceği yararları tüm çalışanlara benimsetmeye çalışmaktır.

     Liderlik: Kurumunuzun liderleri gerçekten inovasyonu destekliyor mu? Kurumun lideri veya liderleri gerçekten inovasyonu destekliyor mu sorusunun yanıtlanması gerekir. Liderlerin inovasyonu desteklemesi için aşağıda bazı öneriler bulunmaktadır: Yöneticileri eğitin: inovasyonun anlamı, kurum için değeri, teşvik edilmesi gibi unsurları ortaya çıkaracak çalışmaları kurumunuzda gerçekleştirin. ‘Chief Innovation Officer’ ünvanlı bir yönetici atamayı düşünün: CIO ünvanı ile çalışan üst düzey bir yönetici, kurumun liderlerinin başta yeni fikirlerin gelişeceği bir ortamı, yaratıcılığı ve inovasyonu besleyecektir.

     Vizyon: her kademedeki liderin kurumun aynı vizyona sahip olduğundan emin olun. İnovasyonun bu vizyonu nasıl destekleyebileceği üzerine yöntemleri ortaya çıkarın. Elçiler: İnovasyon programlarının ve projelerinin sahiplenilmesi için orta kademede bulunan yöneticilerin birer elçi olması için organize olun. Böylece kurumun üst kademesi ile diğer kademeler arasındaki bağın inovasyonu desteklemek adına güçlenmesi sağlanmış olur.

     Çalışanların Entegrasyonu: çalışanlarınızın İnovasyon süreçleri için yetki ve sorumlulukları mevcut mu? Çalışanların işlerini sahiplenmeleri ve İnovasyon programları ve süreçleri hakkında farkındalık düzeylerinde düşüklük olması durumunda, kurumun İnovasyon konusunda başarı şansı da düşecektir. Çalışanların aidiyetleri için aşağıdaki konuları dikkate almak mümkündür: Beklentiler: yıllık beklentiler ve yıllık değerlendirmeler, inovasyon projelerine ve bir şeyleri farklı şekilde düşünme konusuna bağlı mıdır? Aralarında gerekli olan bağ kurulmuş mudur? Teşvikler: genellikle çalışanlar hata yapmadıklarında ödüllendirilirler.

     Yaptıkları işi farklı yapmak için uğraşları ödüllendirilmez. Bu bağlamda gereken durum, teşvik ve ödül sisteminin inovasyoncu davranışları ödüllendirdiğinden emin olmaktır. Ödüller: tüm inovasyon çalışmalarının ödüllerinin maddi olmasına gerek yoktur. Çalışanları yenilikçi ve yaratıcı fikir üretmek üzere nelerle ödüllendirebileceğinizi araştırabilirsiniz.

     Beceriler ve Düşünce Biçimi: çalışanlar, kurumun İnovasyon hedeflerini ve vizyonunu biliyor mu ve içselleştirmiş mi? Çok sayıda kurum için temel sorunlardan biri kurumun çalışanlarının İnovasyon hedeflerinden ve İnovasyon vizyonundan haberdar olmamalarıdır. Çalışanları inovasyondan daha fazla haberdar edebilmek için yapılabilecekler arasında aşağıdaki çalışmalar bulunabilir: Özel Etkinlikler: çalıştaylar düzenlenmesi, konuşmacıların davet edilmesi, İnovasyon boot kamplarının düzenlenmesi ile çalışanlar inovasyonun anlamını ve dinamiklerini içselleştirebilir.

     İşbirlikleri: kurum içindeki birimlerin birbirleriyle çapraz işbirlikleri mevcut mu?
     Yeni Gelişen Eğilimler: kendi sektörünüz ve işkolunuz içinde gelişen yeni eğilimlerden sistematik bir biçimde haberdar olabileceğiniz çalışmalarınız mevcut mu? Kurumu ve kurumun içinde faaliyet gösterdiği endüstri kolunu ilgilendiren yeni gelişmeler hakkında kurumun tüm kademelerinde farkındalık ve bilgi mevcut mudur? Eğer yanıt hayır ise aşağıda yapılması gerekenleri uygulamak mümkündür: Yeni fikirleri kabullenmeye açık olun: kurumun uzmanlık alanında çalışabilecek başlangıç sermayesi firmalarına ofis imkanlarını sunabilirsiniz. İletişim kurun: bültenler veya misafir konuşmacılar vasıtasıyla gelişen yeni akımlar hakkında kurumdaki farkındalık düzeyini artırın, çalışanları eyleme hazırlayın. Davet edin: ortaklarınızı, tedarikçilerinizi fikir platformunuza dahil edin. Açık inovasyonu destekleyin.

     İnovasyon Hedefleri: İnovasyon projeleriniz için hedefleriniz belirlendi mi?
     Hesap Verebilirlik: kurumun liderleri ve inovasyondan sorumlu olan ekip yönetişimin hesap verebilirlik boyutunu benimsemiş mi?

     Yürütme: yeni fikirlerin disiplinli bir biçimde projeye dönüşerek yürütüldüğü – devam ettirildiği bir yapı mevcut mu? Yeni fikirleri oluşturmak ve yeni projeler geliştirmek mükemmel işlerdir. Ancak fikirlerle ve projelerle İnovasyon süreci tamamlanmış olmaz. Bu bağlamda önemli olan fikirlerin sahiplenerek bir inovasyona dönüşmesini sağlayacak şampiyonlara ihtiyaç olduğu, ayrıca yine yeni fikirlerin test edildiği ve geliştirildiği kaynaklara ihtiyaç duyulduğudur. Kurumların aşağıdaki unsurlardan oluşan kapsamlı bir İnovasyon programına ihtiyaçları vardır.

     Fikir değerlendirme: geliştirilen fikirler ne düzeyde kurumun hedeflerine ve önceliklerine uyum göstermektedir? Koçluk ve mentorluk: inovatif özellikler barındıran çalışanları koçluk ve mentorluk mekanizmaları ile destekleyin. Kuluçkalık: tüm fikirlerin olgunlaşmaya ihtiyaç duyduğu kesindir. Bu fikirlerin geliştirme aşamasında karşılaşabileceği sorunların deneyimlendiği sıcak iklimlere ihtiyaçları mevcuttur. Fikrin pişirildiği, Ar-Ge, Ür-Ge, prototip aşamalarına gelmeden önce geliştirildiği ortamlar yaratın. Fonlama: kurumların kaynakları sınırlıdır. Bu nedenle inovatif ürün, süreç, hizmetler ve yeni iş modelleri için bir bütçe ayırın.

     Açık Kurum: paydaşlarınızla sistematik bir biçimde dış ilişkilerinizi besleyecek yaklaşımlar içinde misiniz?
     Bu unsurları dikkate alarak bir stratejik yaklaşım geliştirmeniz, inovasyon ve yönetiminde başarılı adımmlar atmanıza destek olacaktır.
 

Önceki Yazılar :
Haberler
  İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu

  Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu

  Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde

  MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak

  Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek

  TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar

  EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak

  Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

  “İhracatta fiyat birlikteliği dijital platformla sağlanabilir”

  İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası

  Eker’in online olarak düzenlediği 23 Nisan Çocuk Koşusu başlıyor

  İTO ve Türk Telekom’dan KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı

  Buzda şampiyonluk zamanı

  TEİAŞ 7. Bölge Müdürlüğü yol açma ve kazı çalışmaları yaptıracak

  Setur Marinaları, 3 yıldır üst üste “Türkiye’nin En İyi İş Yeri” ödülünü aldı

  İzmir’de Biz Varız dayanışması büyüyor

  Tüpraş ve Arter’den 23 Nisan’da çocuklara özel sanat etkinliği

  Ege İhracatçı Birlikleri web sitesi Türkçe, İngilizce ve Çince hizmet veriyor

  İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi tıbbi sarf malzeme satın alacak

  Hırdavat sektöründen ilk çeyrekte 2,4 milyar dolar ihracat

  Büyükşehir Karaburun’daki depremzedelerin yanında

  23 Nisan coşkusu Migros ile evlere geliyor

  Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı

  Kirazlı eğitimcilerden Başkan Soyer’e hizmet teşekkürü

  VakıfBank’tan sosyal yardım ödemelerine özel; Ön Ödemeli Kart

  ELEKTRİK SARF MALZEMESİ ALINMASI İŞİ

  T.C. İZMİR 3. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE ZİYNET EŞYASI SATIŞI

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bayraklı’nın sokakları yenileniyor

  Çaldıran Belediyesi inşaat malzemeleri satın alacak

  Turkcell geleceğin siber güvenlik uzmanlarını yetiştiriyor

  Oteller mobil ödeme ile tamamen temassız olacaklar

  Konak’ta dezenfeksiyon atağı

  Dijitalin en karlısı kitap sektörü

  Borusan ve YGA, 10 bin öğrenciyi bilimle buluşturuyor

  İhale Özetleri

  22 Nisan 2021 Tarihli ve 31462 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Rakamlar yüksek seviyelerini koruyor

  Kısa Çalışma Ödeneği Haziran’a kadar uzatıldı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Hedef finansmana kolay erişim

  2021’in ilk çeyreğinde çilek ihracatında yüzde 333’lük rekor artış

  Havalimanlarından 73 milyon yolcuya hizmet verildi

  Belarus yatırım yapılacak 50 ülke arasında

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni