• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
17/07/2021 06:29
Sanayi Stratejisi ve Dani Rodrik’ten Öğrenilecekler -II

     Makalede Tayvan’ın çiçek endüstrisi, Hindistan’ın bilişim endüstrisi, Bangladeş’teki futbol topu üretimi ve Kore’deki mikrodalga fırın üretimine dair gözlemleri söz konusu ürünlerdeki rekabetçi üstünlüklere dair izlenimleri paylaşarak devam etmekte. Yorumların ardından makale, ekonomide dışsallık olarak tanımlanan konularla devam etmektedir.
     Dışsallıklar hakkında Rodrik’in yorumlarının özetleri aşağıdadır.

1. Bilgi Dışsallıkları:
     Üretim portföyünde bir farklılaşmaya gitmenin ekonominin maliyet yapısını keşfetmekle ilgili olduğu öne sürülmekte. Keşif ile tanımlanan sürecin ise hangi yeni faaliyetlerin karlılık yaratabilecek kadar düşük maliyetlerle sağlanabileceğinin ortaya konması, bir bakıma keşfedilmesi ifade edilmektedir. Keşifle, Hausmann ve Rodrik’in yeni bir terminoloji kullandıkları, bu terminolojik yaklaşımı da kendi kendine keşfetmek-self discovery olarak andıkları ifade edilmektedir. Girişimciler için bu tip bir keşif yönteminin inovasyon ve Ar-Ge’nin anıldığı biçimden farklı olduğu; keşif sonucu ortaya çıkanın yeni bir ürün veya hizmetten öte dünya piyasalarında var olan bir ürünün düşük maliyetle yurtiçinde üretiminin keşfi olarak ifade edilmektedir. Girişimcinin kendi kendine keşfetmesinin önündeki en büyük engelleyici unsurun karşısında ortaya konabilecek politika aracının-müdahale-yönlendirme aracının yeni ve geleneksel olmayan sanayi dallarındaki yatırımların teşvik edilmesidir-sübvanse edilmesidir. Uygulama açısından bakıldığında bu tip destek yapısını sürdürmenin zorlukları olduğu ifade edilmektedir. Hausmann’ın ve Rodrik’in sopa ve havuç stratejisinin bu tip konularda çözüm olduğunu savundukları görülmektedir.

2. Koordinasyon Dışsallıkları:
     Genel olarak koordinasyona ilişkin başarısızlıkların yeni sanayilerin ölçek ekonomisine ilişkin durumlarından kaynaklandığı savunulmaktadır. Düşük gelir düzeyine sahip ekonomilerde büyük itme modellerinin (big push models) genellikle egemen durumda olduğuna ilişkin fikirler geçerlidir. Kalkınmaya dair kümelenme yaklaşımı aynı düşüncenin daha dar kapsamlı bir biçimi olup; turizm, ecza-ilaç ve biyoteknoloji gibi belirgin sektörlerin gelişimine odaklandıklarının görüldüğü vurgulanmaktadır. Gerek itme modellerinde, gerekse de kümelenme konularında koordinasyon hataları modeli farklı girişimcilerin üretim ve yatırım kararlarının koordine edebilme becerisi üzerine bir yaklaşım geliştirmektedir. Rodrik’e göre; eğer bir sanayi dalının yüksek düzeyde bir organizasyon becerisine sahip olması ve bununla birlikte ihtiyaç duyulan yatırımın getirilerinin yerel ihtiyaçlara yardımcı olabilmesi durumunda kamudan daha çok özel sektörün koordinasyon gereksinimini başarabildiği öne çıkar. Ancak daha sık rastlanan durum ise henüz olgunlaşmamış bir sektörün-sanayi dalının ve örgütlenmesi gereken bir özel sektör kolunun varlığı halinde, kamunu rolünün gerekli olduğunun altı çizilmektedir.

     Rodrik, Andres Rodriguez-Clare’in 2004 tarihli çalışmasındaki bir konuyu vurgulayarak makalesine devam etmektedir. Bu vurgu, her türlü sanayi dalının veya sektörün prensip olarak bir küme oluşturabilecek karakteristik özellikler barındırdığını ifade etmektedir. Aynı zamanda çok sayıda sanayi dalının yine prensip olarak kümelenmenin olmadığı yapılar içinde operasyonlarının devam ettirdiği de belirtilmektedir. Bu durumun bizleri ulaştırdığı önerme Rodrik tarafından şu şekilde açıklanmaktadır. Destek ihtiyacında olunan olgu belirli bir sektörün bizatihi kendisinin teşvik edilmesi değil, onun yerine ölçek veya kümelenmenin getirdiği avantajlardan yoksun olan ve bu koşullarda da desteğin var olmaması halinde başarısız olacak olan tipteki teknolojilerin desteklenmesidir.

     Koordinasyon bağlamında yaşanabilecek hataların/başarısızlıkların önlenebilmesi için bir sektörün ticaret koruması (trade protection) çerçevesine alınması, bu sektörün modern bir teknolojiyi adapte etmesinin önünde koordinasyon hatasını önlemeye yarayacak bir yaklaşım olmasını mümkün kılmayabilir. Böylesine koşullar altında sanayi politikası aracının bir sanayi dalına, endüstriye veya sektöre odaklanmasından daha çok, koordinasyon hatalarının karakteristiklerini ortaya koyan unsurların ortaya çıkmasını sağlayan belirli bir faaliyetin veya teknolojinin desteklenmesine dönük uygun politika müdahale araçlarının geliştirilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Rodrik, gerek bilgi dışsallıklarının, gerekse de koordinasyon hatalarının çözümü için ortak bir yaklaşım üretmektedir. Bu çözüm, geliştirilecek olan politika müdahale araçlarında belirlenmiş olan sektörlerin hedeflenmesini değil, yeni bir teknolojinin, belirgin bir eğitim çalışmasının, yeni bir ürün veya hizmetin barındırıldığı faaliyet konularının müdahale-destek gerektirdiği yönünde ortaya konmaktadır.  

     Makalenin son bölümünde değinilen konuları özetleyerek metne son vereceğiz. Rodrik’e göre piyasaların başarısız olmasında kamu yönetiminin aşırı müdahalesinin-yönlendirici olmasının, bazı vakalarda da yetersiz düzeyde müdahil-yönlendirici olmasının etkileri olabilmektedir. Bu yorum, kamu yönetimlerinin piyasaların düzenlenmesindeki yönlendirici rehberlik misyonlarının ne denli hassas dengeler üzerine oturduğunu hatırlatmaktadır. Son 20 yıllık dönemde kalkınma politikalarının kamu yönetimlerinin aşırı yönlendirici politika yaklaşımları içinde olduklarına dair bir saplantının var olduğu belirtilmektedir. Kamu yönetiminin aşırıya kaçtığı belirtilen yönlendirici tutumuna bir denge kazandırabilmek adına mevzuat düzenlemelerini azaltmak, bazılarını ortadan kaldırmak; ticari engelleri ve kısıtlamaları azaltmak veya ortadan kaldırmak; mali baskı düzeyini azaltmak veya mali baskıyı ortadan kaldırmak; son olarak da kamunun sahip olduğu kurumların sayısını azaltmak veya kamu sahipliğini tamamen kaldırmak yöntemleriyle çalışmaların son 20 yılda genel izlenen tercihler olduğu dile getirilmektedir.

     Yakın geçmişte ise dünyadaki kamu yönetimlerinin daha dengeli bir strateji izlemeye başladıklarını, bu tutumun benimsenmesinde ise özelleştirmelerin beklenen etkiyi yaratmamasının temel etkenler arasında olduğu yazar tarafından vurgulanmaktadır. Rodrik bu makalesiyle sanayi politikasının gerekliliğini, bu politika belgesinin gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu, yine gelişmekte olan ülkelerin kalkınma politikaları ile sanayi politikası arasındaki bağlantıyı ortaya koymakta, teşvik sistemi hakkındaki yorumlarını ortaya koymaktadır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vak’alardaki hızlı artış devam ediyor. 22 bin sınırı geçildi

  Borsalarda Alım-Satım

  İşverenlere günlük 2.50 TL asgari ücret desteği

  BOYA ve BOYA MALZEMELERİ ALIMI

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK

  Zincirlerin gözü Perakende Yasası’nda

  Hibrit iş hayatında 5 mega trend

  Madenci, Türkiye’ye 2,8 milyar $ kazandırdı

  Bağ-Kur’luya banka kredisi ile emeklilik imkanı

  İşletmelere turizm belgesi alma zorunluluğu

  TÜRK-İŞ: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 903 TL

  Döviz / Altın

  Doğal afetlerden etkilenenlere 130,4 milyon TL destek

  Migros’un ulusal uzun vadeli kredi notu en yükseğe taşındı

  Poyraz, Fiat ile şampiyonluğu bırakmıyor

  Torbalı Belediyesi’nden Subaşı’ya müjde

  “Üretim ekonomisine geçmek zorundayız”

  BTM, sürdürülebilirlik hedefini “Sıfır Atık Belgesi” ile taçlandırdı

  2021 yılı 2. çeyrekte ikinci el konut satışı geçen sene aynı döneme göre %5 arttı

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak

  Katmerciler’den Kenya’ya 91,4 milyon dolarlık HIZIR satışı için imzalar atıldı

  Karşıyaka’da yaşam sokağa taşınıyor

  Folkart, Platin Lig’te

  Çalışanlar normalleşme sonrası için endişeli

  Köyde-İz projesi Vişneli Köyü’ndeydi

  Enerjide yatırımsız tasarruf dönemini başlıyor

  Doğa talanına direnen Orhanlı’ya Efes Selçuk’tan destek

  Gaziemir’de kamusal alanlar genişliyor

  Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü HDPE esaslı SN (8) koruge boru satın alacak

  İşsizlik sorununa Buca Kariyer desteği

  Aydem Yenilenebilir Enerji, 750 milyon dolarlık yeşil tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdi

  TAV, yılın ilk yarısında 13,1 milyon yolcuya hizmet verdi

  Kent’te Sanat Söyleşileri’nde bu hafta müzik ve sohbet bir arada

  Turizmde ‘en kötü’ geride kaldı

  Bankaların risk gündeminde iklim değişikliği en üst sırada

  TEFRİŞAT MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR

  İZMİR KONAK BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN TAŞINMAZ SATIŞI

  ŞİRKET SİGORTA İŞİ HİZMET ALIMI YAPILACAK

  İncesu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yemek hizmeti alacak

  Bornovalılara vergi ödemelerinde kolaylık

  İzmir’in yeni tramvay hattı için araç alımı ihalesi yapıldı

  Uzaktan eğitime Erasmus desteği

  Dünyada iş yazılımlarında her gün 1 milyar dolar çöpe atılıyor

  Sağlık sektöründe ‘nitelikli ara eleman’ açığı alarm veriyor

  Manisa Gördes Karayağcı Barajı’ndan 2022’de bereket akacak

  Şekerli içecekler en çok gençlerin gözdesi

  İhale Özetleri

  28 Temmuz 2021 Tarihli ve 31551 Sayılı Resmî Gazete

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni