• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sentez ilaç için gözler Haziranda

13 Mayıs 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Sentez ilaç için gözler Haziranda

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında önemli bir müjdemiz olacak” dedi.
     Dr. Öğretim Üyesi Selim Hanay tarafından Covid-19’un erken aşamada tespit edilmesine yönelik PCR yöntemine alternatif yenilikçi bir kit geliştirildiğini de  belirten Varank, “Bu kit ile Covid-19’un kuluçka döneminde, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce 30 dakikada sonuç alınması hedefleniyor. Çalışması, biyokimyasal reaksiyonlar yerine, virüsün ağırlıklarının tartılmasına dayalı nanomekanik bir sistem içeriyor. Henüz dünyada benzeri olmayan bu yenilikçi yaklaşımı ilk kez burada dinleyeceğiz. Prototipin haziranda tamamlanması planlanıyor. Bu projede dünyaya örnek olabilecek bir kit geliştiriliyor. Tanı alanında desteklediğimiz firmalar da var. Tanıda güçlüyüz, şimdi öncü olma vakti” dedi.

     Covid-19 Türkiye Platformu”nun düzenlediği Türkiye’nin Tanı Gücü Sanal Konferansı’nda konuşan Bakan Varank, “Covid-19 ile mücadelede bilim ve teknoloji temelli bir yaklaşımı takip ediyoruz. TÜBİTAK ve enstitüleri çalışıyor. Aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarımıza, virüs ülkemiz sınırlarına girmeden başladık. 17 projemiz başarıyla devam ediyor. Bunların içinde 8 aşı projemiz var, yıl sonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanmasını öngörüyoruz. Bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Projelerden birinde hayvan deneyleri aşamasındayız, diğer iki projede de yakın zamanda bu deneyleri başlatacağız” dedi.

     İlaç alanında hem kimyasala hem de biyo-teknolojiye odaklanan 9 farklı projenin devam ettiğini hatırlatan Bakan Varank, “Haziran ayında, bu projelerden birinde yerli kaynaklarla sentez ilaç alanında önemli bir müjdemiz olacak. Klinik öncesi araştırmalar için son 5 yılda yaklaşık 3 bin projeye 2,3 milyar TL kaynak aktardık. Yine aynı dönemde tanı kitleri dahil tıbbi cihazlar alanında 402 milyon TL’lik 516 projeyi destekledik. Covid-19’a karşı mücadelede bu kabiliyetlerden yararlanıyor ve salgın ortamının ihtiyaçları özelinde etkin çözümler üretebiliyoruz” diye konuştu.

     Varank, proje duyurusuna çıktıklarını ve değerlendirme sürecinin ardından, yoğun bakım cihazları, tanı kitleri, erken teşhis ve takip aşamaları için ileri çözümler ve akıllı sağlık gibi alanlarda 35 projeyi destekleme kararı aldıklarını belirterek, konusu çağrı kapsamında 10 projeyi desteklediklerini söyledi.
Bakan Varank, program kapsamında yapılan sunumlarla hassas ve yüksek duyarlılıkta yenilikçi teknolojiyle üretilecek kitler, taşınabilir laboratuvarlar, hibrid ve termal kameralar, mikro akışkan çip yöntemi ve yapay zeka tabanlı uygulamalar hakkında fikir sahibi olunacağını sözlerine ekledi.

2 YENİ DESTEK ÇAĞRISI
     Varank, firmaların ve ekosistem paydaşlarının yakından ilgilendiren iki yeni çağrıya daha çıktıkları bilgisini paylaşarak, bunlardan ilkinin, ‘Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı’ olduğunu belirtti.
     Bu çağrı kapsamında KOBİ ölçeğinde en az bir tedarikçi kuruluş ve bir müşteri kuruluşun ortak başvuru yapmasını beklediklerini kaydeden Varank, “Konu ve sektör sınırlamamız bulunmuyor. KOBİ’ler Ar-Ge çalışmalarına göre ürünü geliştirirken, müşteri firma da Ar-Ge projesinin hedeflendiği şekilde yürütülmesine destek olacak. Bilgi paylaşılacak, yayılacak ve hızla ürüne dönüşecek. Ar-Ge’yi odağına alan projelerde, birlikte geliştirme mekanizması hız kazanacak” dedi.

     İkinci çağrının, ‘Patent Tabanlı Teknoloji Transferini Desteklemeye’ yönelik olduğunu belirten Bakan Varank,  bu çağrıyla patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasının hedeflendiğini bildirdi.
     Varank, her iki çağrıya yönelik başvuruları bugün almaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Gürer: “Emekçileri işsiz bırakmayın”
» Bornova Belediyesi personeli bildiğiniz gibi
» Kayadibi mahallesine yeni etkinlik alanı
» Kalkınma Ajanslarından tarımda arz güvenliğine destek
» Nazım Hikmet’in unutulmaz dizeleri evlerde yankılandı
» Ofiste ve masabaşında çalışanlar için basit egzersizler
» Efes Selçuk’un bereketi kent bostanlarıyla çoğalıyor
» Buca’da kontrollü hizmet dönemi başladı
» Askıda Reçete Bornova’da
» Nikahlarda normalleşme süreci


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni