• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Seramik ve demir çelik sektörleri, yeşil dönüşüme hazırlanıyor

26 Kasım 2021 Cuma 16:00
12
14
16
18

Seramik ve demir çelik sektörleri, yeşil dönüşüme hazırlanıyor


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Gündem Buluşmalarının 46’ncısı ‘Yeşil Mutabakat Sürecinde Seramik ve Demir Çelik Sektörü’ başlığı ile online olarak düzenlendi. Açılış konuşmasını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu’nun yaptığı oturumun moderatörlüğünü ise Türkiye İMSAD Yönetim kurulu başkan vekili Ferdi Doğan gerçekleştirdi. Oturumda seramik ve demir çelik sektörlerinin genel durumu ve Yeşil Mutabakat sürecinde öngörüleri ve yaşayacakları ele alınırken yeşil dönüşüme hazırlık süreçleri konuşuldu.

“ÇEVREYLE İLGİLİ HASSASİYETLERİ ÜST NOKTADA TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”
     Oturumda konuşan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan çelik sektörünün bu yılı yüzde 10’un üzerinde bir büyümeyle kapatabileceğini belirtti. Ayrıca sektörün önümüzdeki yıl devreye girecek kapasitelerle ithalatı sınırlayacak imkan elde edeceğini ifade eden Yayan, “2050 yılı için söylenen sıfır karbon taahhüdünü Türkiye’de ona çok yakın bir şekilde 2053 yılı için belirtmiş bulunuyor. Yıl sonuna kadar bu çalışmaları gerçekleştirmek çabası içinde. Biz de Türkiye’nin genel yaklaşımı içinde çelik sektörünün taleplerini değerlendiriyoruz. 2022 yılından 2026 yılına kadar olan çalışmalar içinde daha elle tutulur noktalara geleceğimizi düşünüyorum. Çevreyle ilgili hassasiyetleri en üst noktada tutmaya çalışıyoruz. Ancak burada ciddi kaynak tahsislerine ihtiyaç var” diye konuştu.

“YEŞİL MUTABAKAT ŞARTLARINI KARŞILAYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”
     Entegre ve ark ocaklı tesislerde Yeşil Mutabakat çerçevesinde karbon salınım hassasiyeti zirveye çıktığını söyleyen Yayan, “Biz dünyadaki entegre ve kömürden üretim yapan tesisler ağırlıklı yapıdan farklı olarak ark ocaklı tesislerle üretim yapıyoruz. Bizim demir hurdasından üretim yapıyor olmamız ve o hurdanın demire dönüşmek için geçen süreçte esasen karbon salınımını yapması bize avantaj sağlıyor. Tekrar çelik prosesine girdiğinde entegre tesislerde yaşanan karbon salınımını yapmıyor. Türkiye’deki 40 milyon ton çeliğin üretilirken saldığı karbona baktığımızda Avrupa’daki sektöre göre çok daha yeşil bir çelik üretimi yapıyoruz.  Öngörülen tedbirleri alabildiğimiz ölçülerde Avrupa Birliği’nde sorun yaşamadan Yeşil Mutabakat şartlarını karşılayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ATIKLARIN BAŞKA ENDÜSTRİLERİN GİRDİSİ OLMASINI SAĞLAMALIYIZ”
     Oturumda konuşma yapan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, yeşil dönüşümün 2015 Paris İklim Anlaşması’yla ivmelendiğini ve her geçen gün daha dinamik hale geldiğini belirtti. Seramik sektörünün yatırımların yoğun olduğu ve sürekli yatırım yapılması gereken bir sektör olduğunu dile getiren Gümrah, “Sektörde bu alanda bence oldukça başarılı. Yaklaşık 550-600 milyonluk bir kapasitesi var. Yeşil dönüşümde seramik sektörü çelik çimento ve camda olduğu gibi yüksek ısılı ve sürekli çalışılan fırınlar nedeniyle karbon salınımı yapan sektörler. Sektör olarak yüksek miktarda da bir su tüketimimiz var. Kendi atığımızı azaltmak ve diğer sektörlerle iş birliği yaparak arge çalışmaları yaparak atıkları başka endüstrilerin girdisi olmasını sağlayacak birçok projeyi yapmak durumundayız. Temel konu var olan teknolojileri kullanarak enerjiden nasıl tasarruf edeceğimiz ve karbonumuzu nasıl azaltacağımız. Bir yerde tedarikçi müşterilerimiz de bize seramiği üretirken ne kadar karbon salınımı yaptığımızı soracaklar.  Rekabeti sürdürebilmek için de bunun yapılması gerekiyor” diye ifade etti.


+ Benzer Haberler
» Vak’a/test oranı iki gündür geriliyor
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni