• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter, mobilya sektörünün sorunlarını dinledi

07 Eylül 2020 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

Serter, mobilya sektörünün sorunlarını dinledi

   ► Serter: “Türkiye’nin Milano’su olan İzmir’in mobilya sektörü destek bekliyor!”

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, kendisinin de içinden geldiği mobilya sektörünün temsilcileriyle, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası yönetimi ve üyeleriyle bir araya gelerek sorunları dinledi, çözüm önerilerini paylaştı. Serter, sektörünün pek çok ülkenin ekonomisi için olduğu gibi Türkiye ekonomisi için çok önemli birkaç damardan biri olduğunu ancak Türkiye’nin ihracatında eskiden daha önemli bir sektör olmasına rağmen bugün çok gerilere düştüğünü söyledi.

Yüzde 60 ithalata bağlı
     Serter, “ 2004-2009 yılları arasında AKP hükümetlerinin mobilya ithalatını destekleme noktasındaki yanlış politikası nedeniyle o dönemden bu yana sektörün dengeleri şaşmıştır. Bunun üzerine, sektörün hammaddelerinin, en başta sünger hammaddesinin dışa bağımlı olması nedeniyle mobilyada kullanılan hammaddenin yüzde 60’ını bugün ithal maddeler oluşturmaktadır. Sektör tümüyle dolara ve avroya endekslenmiştir. Zaten Covid salgını ile beraber yüzde 50’ye yakın iş hacmi küçülmüş olan sektörde pek çok işletme de kapatmak zorunda kalmışken girdi maliyetlerin de gün geçtikçe artması çok daha zor bir tablo oluşturmaktadır” dedi.

Nitelikli çalışan yetiştirilmeli
     İzmir Milletvekili Serter, sektörün en önemli sorunlarından birinin de kalifiye eleman ihtiyacı olduğunun da altını çizdi ve “Meslek liselerinin kapatılmasıyla sektör ara eleman sorunu yaşamaktadır. Geleneksel bir meslek olan mobilya sektöründe usta-çırak ilişkisi yeniden canlandırılmalı ve endüstri meslek liselerinin mobilya bölümleri ileri teknolojiye uygun makinelerle donatılarak sektöre kazandırılabilecek yeni nesle eğitim vermelidir” dedi.

     İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası ziyaretinde İzmir Milletvekili Serter, sektörün sorunlarının çözümlerine dair İZMOD başkanı Hasan Özkoparan, yönetim kurulu üyeleriyle ve ziyaret sırasında odada bulunan Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan ile aynı noktada buluştuklarını belirterek “İzmir’imizin Karabağlar ilçesinde odaklanmış olan ve küçük ve orta ölçekli KOBİ kapsamına giren işletmelerimizin, mini fabrika ve atölyelerin yeni dünya düzeninin ihtiyaçlarına ve sektörün gerekliliklerine uygun olarak yeniden yapılanmaları büyük önem taşımaktadır.

     İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verecek, işverenlerin de çalışanların da çalışırken mutlu olabileceği ortamların sağlanması noktasında da küçük mobilya sanayi bölgelerinin hiç değilse İzmir’in kuzey ve güney hattında kurulabileceğini sektör temsilcileriyle değerlendirdik” dedi.
     Serter, Mobilya dediğimiz zaman görsellik, sanat, dizayn, kullanım alışkanlıklarına hitap edebilecek eserlerin ortaya çıkabilmesi için AR-GE desteklerinin verilmesi şarttır, bu desteklerin önemi göz ardı edilemez “dedi.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar yavaş da olsa geriliyor
» İhracat %5.7 azalırken, ithalat %20.4 arttı
» Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık %16,93 aylık %4,02 arttı
» Türk Eczacıları Birliği: Kabul etmiyoruz alışmayacağız
» İZİKAD’dan başarılı kadınlara ödül
» Vaillant İzmir’de büyümeye devam ediyor
» Demirtaşoğlu: Pandemiye rağmen üretime ve ihracata devam ediyoruz
» “Webagron Büyük Çiftçi Buluşması”nda hedef 2.7 milyon çiftçi
» Gaziantep’te 3 tesiste 170 milyon TL’lik yatırım
» Asya Kayıp Coğrafyalar AASSM’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni