• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’

14 Mart 2019 Perşembe 12:00
12
14
16
18

   ► İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, Kadın girişimcilerin başarılı olmasında vazgeçmemenin, kim ne derse desin kafalarına bir hedef koydularsa mutlaka onu yapmaya çalışmalarının önemini belirtti.

     Kadın girişimcilerin başarılı olmasında vazgeçmemenin, kim ne derse desin kafalarına bir hedef koydularsa mutlaka onu yapmaya çalışmalarının önemini belirten İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter ile kadınların iş alanında yaşadıkları sıkıntıları, nasıl başarılı olmaları gerektiğini ve 2. dönem İZİKAD başkanlığı projelerini konuştuk.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD)’ a başladığınızda yaşadığınız sorunlar nelerdi?
     Derneğe başladığımda herhangi bir sorun ve sıkıntı yoktu. İZİKAD üyeleri için güzel bir temel atılmıştı. Bize kalan bunun üzerine ne çıkabileceğimizdi, bizde bunun için çalıştık.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı kaç yıldır sürdürüyorsunuz?
     Benim dernek başkanlığında 2’nci dönemim ve son yılım. Bizim seçilme sistemimiz 2+2 şeklinde oluyor. Öncelikle 2 yıllığına seçiliyoruz eğer genel kurulda tekrar öngörülürse bir 2 yıl daha yapabiliyoruz.

Dernek olarak çalışmalarınız neler? Ve bu konuda ne tür sorunlar yaşadınız?
     Biz kadınların girişimci olması için çalışan bir derneğiz, tüzüğümüzde önceliğimiz bu. Dolayısıyla her türlü kadınla çalışıyoruz ve 3 sistemimiz var. Birincisi ‘hiç işi olmayanlar’ bu kişilere meslek kazandırmak, ikincisi ‘yeni mesleğe atılmak isteyenler’ bu kişilere yönelik daha çok eğitim düzeyinde yardımcı oluyoruz. Son olarak ‘meslekte bir yere gelmiş kişiler’ ve STK’larda neler yapabilirim düşüncesinde olanlar var, hepsiyle çalışmalarımız var. Tabi ki mesleği olmayan kadınlarda sorunlar var, eğitimsizlikleri, toplumun ataerkil bakış açısı gibi. Ama biz onlara diyoruz ki İZİKAD bunun için var. Gelin sizlere çözüm üretelim, yanınızda olalım. Kadınlar girişimci olmaya karar verdiklerinde 3 sorunla karşılaşıyorlar, birincisi bilgiye nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar, ikincisi finansa ulaşamıyorlar, üçüncüsü de network (iletişim ağı)’na ulaşmakta zorlanıyorlar. Tüm bunlara o kadınların ulaşması için tabi ki yaptığımız çalışmalar var. O çalışmalardan bu kadınları yararlandırarak çözüm bulmaya gayret ediyoruz. KOSGEB eğitimlerimiz var, kadına önce akademik alanda, finansal alanda eğitim verdikten sonra KOSGEB Girişimcilik Fonu’ndan yararlanmalarını sağlıyoruz. Daha sonra 3 günlük KOSGEB Girişimcilik Fonu eğitimine alıyoruz. Burada kadın ne iş yapmak istiyorsa projesini yazıyor. Yazdıktan sonra eğer bu projesi onaylanırsa 50 bin lira karşılıksız bir fon alabiliyor. Artık fonun ve sermayende var, hadi bakalım sahaya çıkın diyoruz. Bunu da başardıktan sonra bu sefer networke ihtiyacı oluyor, network alanında bizim derneğimizdeki iş kadınlarının network ağını kullandırıyoruz. Tedarik zincirini bu şekilde oluşturuyoruz ve aramızda tutuyoruz. Bu şekilde kalkındırmaya gayret ediyoruz.

“1 milyon kadın çocuk yüzünden çalışamıyor”
İş kadınlarının, iş hayatında yaşadığı zorluklar nelerdir?
     İş kadınlarının en büyük sıkıntısı çocuk problemi. Çünkü kariyerinin başlangıcında, kişi evlenmek durumunda kalıyor. O yaşta kariyer mi yapıyım? Çocuk mu yapıyım? Sorusunu düşünüyor. İkisini birden yapmak isteyen kadınların önüne bir sürü bariyerler çıkıyor. En önemli sorun bence çocuğunu bırakacak yerinin olmaması. Bizde bu konuda kreş açılmasını talep ediyoruz. Ama bunun için sadece sosyal devletten yardım beklemiyoruz, iş dünyasına da zaman zaman çağrılar yapıyoruz. Kreş açılması için uğraşıyoruz ama maalesef yeterli sayıda kreş yok. Aklı çocuğunda kalan kadınlarda çalışmaktan vazgeçiyor ve 1 milyon kadın bugün çocuk yüzünden çalışamıyor. Ayrıca toplumda kadınların yaşlı bakımında da bir sorumlulukları varmış gibi algılanıyor. Bir ataerkil yapımız var ve bu yapıyı yıkmamız gerekiyor. Mesela İzlanda’da anneye verilen izin 9 aymış. Üç ayını anne, üç ayını baba kullanıyormuş, geri kalan üç ayıda kim isterse o kişi kullanıyormuş. Çocuk bu arada 9 aylık oluyor zaten. Dilerim bizde de bu tarz uygulamalar olur. Şuan iş yerlerinde 150 ve üstünde kadın çalışan olursa kreş açma zorunluluğu var, oysa hiçbir iş yeri 149’u geçirmemeye çalışıyor ki kreş açılmasın diye. Bütün bunların takibi ve yerine getirilmesi lazım diye düşünüyorum.

İZİKAD olarak yaptığınız projeleri nasıl ortaya çıkartıyorsunuz?
     Biz 2 yıl öncesine kadar 13 tane komite ile çalışan bir dernektik. 2 yıl önce bir karar aldık ve bu komiteleri 5 tane çalışma grubuna indirgedik. Bazı yaptığımız işlerden vazgeçtik ve yerine başka şeyler ekleyerek kendimizi yeniledik. ISO 9001 Kalite Belgesi aldık, talimatlarımızı yazdık. Şimdi bütün talimatlar dolayısıyla İZİKAD yönetişim içinde aslında. Yönetiliyor düşüncesinden çok yönetişim içerisinde, yönetim kurulu ve çalışma grupları olarak varlığını sürdürüyor. Bu çalışma grupları yuvarlak masa çalışma grupları, gerçekten de yuvarlak masada toplanıp beyin fırtınası yapıyorlar. Bütün üyelerimize daha önceden tartışılacak konuyu bildiriyoruz, o konu hakkında fikri, bilgisi, bir şeyler yapma isteği olan üyelerimiz enine boyuna, apoletlerin olmadığı, ben dahil yuvarlak masanın etrafında oturup beyin fırtınası yapıyoruz. Projeler genelde buradan çıkıyor. Bu çalışma grubumuzun liderleri de 6 ayda bir değişiyor ki empati yapıp herkes diğerinin yerine kendini koyabilsin diye. Biz bu çalışma gruplarını revize etmek istemiştik, benimde hep aklımdaydı. TÜSİAD’ın bir sistemi bu, onu inceledim, arkadaşlarımda uygun gördüler ve artık İZİKAD bu şekilde yönetiliyor. Son yıllarda Avrupa Birliği (AB) projeleri de almaya başladık ve geçtiğimiz günlerde de bir AB projesini kazanmış olduk. Proje ortağımızda Akdeniz İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (AFAEMME), merkezi Barcelona’da. 24 ülke var, 48 derneğin üye olduğu AFAEMME’de, Türkiye’den de 3 dernek var. Bir tanesi de bizim dernek, orayı da proje ortağımız olarak aldık. 1 ay İzmir’de, 1 ay Barcelona’ da olacak. Genç kızlar ve genç kadınların, deneyimli kadınlarla bir araya gelerek deneyimlerini paylaştıkları, bilgilerini paylaştıkları bir girişimcilik, liderlik projesi. Proje 12 ay sürecek. Bunun öncesinde de 3 yıldır fonlardan yararlanıp projeler yapıyoruz. Ayrıca bünyemizde birde proje çalışma grubumuz var. Bu şekilde ilerliyoruz.

“İZİKAD olarak İzmirli bir kadın olmanın artı değerini yaşıyoruz”
Derneğinizin Türkiye’deki konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
     Biz son 1 yıldır Anadolu’daki dernekleri de gezmeye başladık. Çok yakın bir zamanda Adana İş Kadınları Derneği’ni ziyarete gittik. Önümüzdeki günlerde Afyon İş Kadınları Derneği’ne gideceğiz. Zaman zaman onları da İzmir’de ağırlıyoruz, bu şekilde onları da tanımaya, öğrenmeye ve bir arada ne yapabiliriz konusunu da konuşmaya başladık. Tabi ki İZİKAD olarak biz İzmir’in İş Kadını Derneği’yiz ve çok farklı olduğumuzu görüyoruz. Kullandığımız dil ve yaşadıklarımıza baktığımızda, burada sivil toplum kuruluşu olarak herhangi bir problemle karşılaşmıyoruz. Ama Anadolu’da durumun farklı olduğunu, onları tanıdıktan sonra daha iyi anladık. Fakat rol model olmak, birlikte karşılıklı etkileşim içinde olmak önemli, sonuçta bizimde onlardan öğreneceklerimiz var. Oralarda da çok deneyimli, çalışkan, söz sahibi olan iş kadınlarımız var. Biz İZİKAD olarak İzmirli bir kadın olmanın artı değerini yaşıyoruz, daha rahatız, bütün kapılar bize açılıyor. Bütün bunları oralara da taşımaya gayret ediyoruz.

Yurtdışındaki derneklerle eşit imkanlara sahip misiniz?
     Yurtdışındaki derneklerle aslında eşit imkanlara sahibiz, fakat oradaki derneklere devlet destekleri daha fazla. Oradaki derneklerin diğer ülkelere ve Türkiye’ye gelmelerini devlet finanse ediyor ve yaptıkları projenin de masraflarını karşılıyor. Bizde böyle bir durum söz konusu değil ama bizde fonlar var, bu açığı fonlarla kapatmaya gayret ediyoruz.

“Başarılı olmak isteyen kadınlar ilk olarak kendilerini tanısınlar”
Başarılı bir kadın olmanın zorlukları nelerdir?
     Başarılı bir kadın olmanın herhangi bir zorluğunu görmedim. Ama bu artık benim yaşam tarzım oldu, ben başka bir iş yaparken dinleniyorum. Hiçbir zaman oturup tembellik yapayım, yan gelip yatayım demedim. Kitap okurken bir gözümle bilgisayardaki bir şeyi takip edebiliyorum ya da bir toplantı sırasında hem maillerimi hem telefonumu kontrol ederek cevap verebiliyorum. Aynı anda evdeki düzeni sağlamaya da gayret ediyorum. Ama bu konuda eşim çok yardımcı oluyor, gerçi şuan pek bir araya gelemiyoruz. Ben başarılı bir kadın olmanın herhangi bir zorluğunu ve sıkıntısını yaşamıyorum. Bunları severek yaptığım ve karşılığını da manevi olarak çok güzel aldığım için, ayrıca arkadaşlarımla da stressiz bir ortamda çalıştığım için bana zorluk olarak gelmiyor. Ama tabi ki zaman çok önemli, bize soruyorlar bütün bunları yaparken zamanınızı nasıl yetiriyorsunuz diye, çünkü her birimizin pek çok şapkası var. Biz diyoruz ki tabi ki zaman önemli ama zamanımızı iyi değerlendiriyoruz ve planlıyoruz. Eğer planlamazsak zaten ucu bucağı kaçıyor. İyi değerlendirdiğimizde ve o kısa sürelere net işler sığdırabildiğimiz takdirde sonuçta güzel oluyor.

Başarılı olmak için kadınlara 5 tavsiye verecek olsanız bunlar neler olur?
     Kadınlar ilk olarak kendilerini tanısınlar, bu çok önemli. Hangi işe başlıyorlar ise ben bu işi yapabilir miyim, Yetkinliklerim nelerdir, Nereye kadar götürebilirim, kimleri yanıma alabilirim bunlar önemli. Arkasından kim ne derse desin, cesaretleri olsun ve o cesaretlerini hiçbir şekilde kırmamaya gayret etsinler. Üçüncüsü kendilerini evirilen dünyaya alıştırsınlar ve yetkinlik kazansınlar. Öğrenmenin sonu yok, sürekli öğrensinler. Dördüncüsü vazgeçmesinler, vazgeçmemek inatla hata yapmak anlamında söylemiyorum, kim ne derse desin kafalarına bir hedef koydularsa mutlaka onu yapsınlar. Sonuncusu ise mutlaka gidecekleri yeri bilsinler, eğer bunu biliyorlarsa hangi yoldan gideceklerinin çokta önemi yok. Sadece nereye gitmek istiyorlarsa orayı kafalarında şekillendirsinler.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter kimdir?
     Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Şan Bölümü mezunu olan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, eğitimini aldığı mesleği hiç yapmadı. Serter, 1995 yılından bu yana iş dünyasının içerisinde olduğunu belirterek, uzun yıllardır Rotary Federasyonu, İZİKAD, Inner Wheel gibi pek çok sivil toplum kuruluşunda üyelik ve yöneticilikleri olduğunu ifade etti. Ayrıca TEMA gönüllüsü olan Serter, Şubat 2016’da İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya başladı. 2018 yılında tekrar Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Serter, ülkeye ve içinde yaşadığı topluma karşı sorumlulukları, sivil toplum kuruluşlarında görev alarak yerine getirmeye çalıştığını vurguladı. Serter’in kadınlara, çocuklara ve gençlere dokunmak, onlarla birlikte aynı yolda yürüyebilmek ve sorunlarına çözüm üretebilmek, çalışma alanları arasında yer alıyor.


 


+ Benzer Haberler
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor
» “Anneannemin el emeğini nesilden nesile aktarmak istiyorum”
» Yemlik mısır talebi karşılanamıyor
» Konteyner taşımacılığında ihracat ağır bastı
» Üreticiyi sıfır gümrük vuracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
  Ticaret 13.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni