• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sertifikalı tohum destekleri acilen ödenmeli”

05 Kasım 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

“Sertifikalı tohum destekleri acilen ödenmeli”

   ► TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz; “Mevcut sertifikalı tohum kullanım destekleri yıllardır yerinde sayıyor”

           HABER MERKEZİ     
     Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, ‘2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yılmaz, ‘Sertifikalı Tohum Kullanım’ destekleme ödemelerinin acilen yapılması ve gelecek yılın ödeme tarihleri de önceden açıklanarak zamanında ödenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

     Yaptığı açıklmada, Türkiye’de tarımın güçlenmesi için öncelikle Tohumculuk Sektörünün desteklenmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamada vurguladığı, ‘Tarımsal Destekleme programları için 22 milyar lira ayrıldığı’ haberi Tohumculuk Sektörünün tüm paydaşlarını umutlandırmıştı. Lâkin, 24 Ekim tarihli Resmî Gazetede yayımlanan, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ile geride bıraktığımız yıldan bir adım öteye gidemediğimizi görmüş olduk” ifadelerine yer verdi.

“Destekler zamanında açıklanmalı”
     Tarımsal desteklemelerin sezon sonunda açıklanarak, ödemelerin 2020 yılına bırakılmış olmasının  tohumculuk sektörünü tedirgin ettiğini aktaran Yılmaz, “2018 yılı ekim döneminde çiftçilerimizin kullanmış oldukları sertifikalı tohumluklar için ödenmesi gereken “Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği” ve TSÜAB Üyelerine ödenmesi gereken ‘Sertifikalı Tohum Üretim Desteklerinin’ akıbeti hâlâ belli değildir.

     Üyelerimizden aldığımız bilgilere göre bu sene kullanılacak olan  ‘Sertifikalı Tohumluk’ miktarı geçen senenin altında kalacaktır. Ayrıca, bu durum gelecek yılın Bitkisel üretim kalite ve miktarını olumsuz etkileyeceği gibi Sayın Bakanımızın “2023 yılı hedefleri için açıkladığı ‘2 milyon ton Sertifikalı tohum kullanımı’ da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle özellikle ‘Sertifikalı Tohum Kullanım’ destekleme ödemeleri acilen yapılmalı ve gelecek yılın ödeme tarihleri de önceden açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir” açıklamalarında bulundu.

“Sertifikalı Tohum kullanan çiftçilerin hevesi kırılmamalı”
     Mevcut sertifikalı tohum kullanım desteklerinin uzun yıllardır yerinde saydığını dile getiren Yılmaz, “Üretimin yapıldığı yılın şartları göz önüne alınarak her yıl yeniden hesaplama yapılmalı ve tohumun satın alındığı yıl içerisinde çiftçilere ödenme yapılmalıdır. 8-9-10 ayları aşan ödeme vadeleri ve hatta bu yılki gibi ödeme zamanının belirsizliği, çiftçilerimizin sertifikalı tohuma olan talebini olumsuz yönde etkilemektedir.

     Ümit ediyoruz ki; Bakanlığımız, sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerini artırarak ortaya çıkan bu olumsuz tabloyu tolere eder. Böylece de sertifikalı tohum üretiminde, 2023 yılı için belirlenen hedefe yürürken adımlarımızın güçlülüğü konusunda bizlere destek sağlar. 2006 yılında 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile birlikte ivme kazanan özel tohumculuk sektörü bugün geldiğimiz nokta da ufak dokunuşlar ile çok daha hızlı bir gelişme ve üretime katkı sağlayacak durumdadır. Sektör bu ufak dokunuşlar için ilgi ve muhatap beklemektedir. Kısaca, Bu Sektör ‘Denizleri aşıp da derede boğulmak’ istemiyor” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Yeniden hizmette!..
» “Salgın yorgunluğu” ile başa çıkmanın 8 yolu
» Yavru Domuzları Menderes Belediyesi kurtardı
» Grip mi Covid mi?
» Çocukların gözlerini en çok akıllı telefonlar zorluyor
» Çocuklarda en sık görülen kanser türleri
» “Yaralara merhem olacağız”
» Rakamlar yavaş da olsa geriliyor
» İhracat %5.7 azalırken, ithalat %20.4 arttı
» Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık %16,93 aylık %4,02 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni