• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Servisçi evine ekmek götüremiyor

26 Kasım 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Servisçi evine ekmek götüremiyor

   ► Covid-19 salgını kapsamında uzaktan eğitime geçildiği için servisçiler 10 aydır işsiz

           KÜBRA TOPAL / ÖZEL      
     Covid-19 salgını nedeniyle en çok etkilenen kesimlerin başında servisçi esnafı geliyor. Pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı Mart ayından bu yana kontak kapatan ve 21 Eylül’de kısmen başlayan yüz yüze eğitime yıl sonuna kadar ara verilmesi okul servisi taşımacılığı yapan esnafı kara kara düşündürüyor. Servisçi esnafının evine ekmek götüremeyecek hale geldiğini belirten İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Süreçten en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Sadece İzmir’de değil, ülke genelinde servisçi esnafının eve ekmek götürecek pozisyonu yok. Yıl sonuna kadar servis taşımacılığı olmadığı için kara kara düşünüyoruz” dedi.

“İşsizlik maaşından faydalanmıyoruz”
     Servisçi esnafının zor şartlara rağmen tüm yasal ödemelerini ve sorumluluklarını yerine getirdiğini dile getiren Bostancı, “Bağ-Kur primlerimiz, SSK primlerinden daha fazla olmasına rağmen işsizlik maaşından faydalanamıyoruz. Bütün vergilerimizi yıllık veriyoruz, vergi, sigorta, MTV, Bağ-Kur ve diğer tüm ödemelerimiz ile esnafın tamamına yakının kredi borçları işliyor ama buna rağmen bu sene kontak bile çeviremedik. Bazı meslek gruplarına destekler verilmiş olabilir ama altını çizerek söylemek istiyorum servisçi ve kantinci esnafı 10 aydan beri kesinlikle eve ekmek götüremiyor. Okulların Eylül 2021’de açılacağını düşünürsek 1.5 seneden fazla çalışmamış olan en fazla mağduriyet yaşayan servisçi esnafı oluyor” diye konuştu.

“Destek beklerken karşımıza olmadık masraflar çıkartılıyor”
     Üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için çalıştıklarını söyleyen Bostancı, “Tek hedefimiz üyelerimize daha huzurlu, ferah çalışma ortamı, tüketicilere de konforlu, güvenli ve kaliteli, servis taşımacılığı yapılması için gerekenleri yerine getirmek. Bu sene tüm vergiler ve sigortalarımızın ötelenmesi lazım. Araç değiştiren her üyem borçlu. Zaten hangi meslek kolunda olursa olsun, borcu olmayan esnafın olmadığını düşünmüyorum. Yapılandırma yerinde ancak ödeme sürecinin servisçi esnafına en az bir yıl daha uzatılması gerekiyor. Servisçilerin beklentisi, can suyu niteliğinde 20 bin liraya kadar hibe desteği ve minimum 100 bin lira limitli, bir yıl ödemesiz uzun vadeli faizsiz kredilerin verilmesi. Şimdi birlik beraberlik zamanı. Sesimize kulak versinler, destek olsunlar biz fedakarlık yapıyoruz ve yapmaya da hazırız” ifadelerini kullandı.
     Bu zor koşullarda bir de kamera ve mesleki yeterlilik belgesi istendiğini ifade eden Bostancı, “Üyelerimiz zaten MYB yazan SCR belgesine sahip. Biz destek beklerken karşımıza olmadık masraflar çıkartılıyor. Bunlara araç yaşı, rehber personelde yaş ve eğitim durumu, kamera, üç noktalı emniyet kemeri, koltuk sensörü ile birkaç hususun kısaca ‘Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nin baştan aşağı tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“S plaka ihtiyacı yok”
     Yaşanan zor süreçte S plakası ihalesi çalışmalarının da durumu daha kötüleştirdiğini kaydeden Bostancı, “Çalışamadığımız için yaşadığımız sıkıntıları aktarmak için Ankara’da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın’ın başkanlığında bakanlıklara gittik. Bir sonuç elde edemediğimiz gibi şimdi bir de İzmir’de S plakaya ihtiyaç olduğu ile ilgili çalışmalar yapıldı.4 bin adet öğrenci taşımacılığı yapan araçlar boş dururken ve iş bulamazken hangi gerekçeye dayandığını anlayamadığımız S plakası ihalesi önümüze çıktı. Gerçekten ihtiyaç varsa, 4 bin aracımız yatıyor, o ihtiyacı biz karşılayalım, bizi yönlendirin. Bu durumu her platformda anlattık, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ulaşmaya çalıştık. Değerli başkanımızın hak hukuk çerçevesinde bu konuyu tekrar değerlendireceğini umuyorduk fakat olmadı. 400 adet S plaka ihalesi yapıldı. İhalede 301 kişi almaya hak kazandı fakat alan kişi şu an itibari ile 290 civarında. Bu da ihtiyaç iddiasının gerçek olmadığını gösterdi. İptal konusunda haklı olduğumuza inanıyoruz, hukuki müracaatımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

“Korsan taşımacılık için mobil ekip kurulmalı”
     Korsan taşımacılığın yalnız İzmir’de değil Türkiye genelinde en büyük sorun olduğuna değinen Bostancı, “Bunlar emek hırsızıdır. Korsan taşımacılık tüm ülkenin sorunu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı bildirimde belirtildiği gibi ilgili meslek odalarının bulunduğu komisyon acilen kurulmalı” dedi.


+ Benzer Haberler
» Romanya ile ticarette durma tehlikesi
» Türkiye koyun keçi varlığını büyütüyor
» Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor
» Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni