• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı

13 Şubat 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Sevgililer gününde hediyelik eşyalar rafta kaldı

           EZGİ ÜTKÜR / KÜBRA TOPAL     
     Yaşanan ekonomik sıkıntılar, artan maliyetler ile birlikte hediyelik eşya fiyatları da oldukça zamlandı. Geçtiğimiz yıla göre, Sevgililer Günü’nde satışların neredeyse yarıya düştüğünü söyleyen esnaf, “Her keseye uygun hediyelik eşya var ancak bu sene satışlar beklentilerimizi karşılamadı” dedi.
     Artan maliyetlerini karşılamak için yılbaşı, doğum günü gibi özel günleri umutla bekleyen esnaf, bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nde aradığını bulamadı. Hediyelik eşya sektörünün olumsuz koşullardan önemli ölçüde etkilendiğini söyleyen sektör temsilcileri, 2019’un başından bu yana satışlarda ciddi bir düşüş olduğunu ve bu nedenle 14 Şubat’a özel hiçbir hazırlık yapmadıklarını söyledi.

“Sevgililer günü için özel bir hazırlık yok”
     Bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü hediye satışlarını etkilemedi diyen Cadı Kazanı dükkanı işletmecisi Tanker Özer, “Zaten işler çok iyi gitmiyor o yüzden hediye satışlarında da bir değişiklik olmadı” dedi. Ekonomik krizden kaynaklı Alsancak’ta doluluk oranının düştüğünü dile getiren Özer, “Önceki yıllarda hafta sonları çok kalabalık olurken şuan sadece cumartesi günü bir kalabalık söz konusu. Geçen yıla göre satış adeti bazında ciddi bir düşüş var şeklinde konuştu.
     Yılbaşından sonra sadece kar küreleri satışında bir artış olduğunu söyleyen Özer, yılbaşından sonra kar küreleri haricinde bir satış söz konusu olmadığından sevgililer günü için özel bir hazırlık veya indirim yapmadıklarını belirtti. Ayrıca sevgililer günü için hediyelik satışı konusunda beklentilerinin karşılanmadığını da dile getirdi.

“Her keseye uygun hediyeler var”
     Mandala Konsept işletmecisi Alper Toprak, “Yılbaşından sonra hediyelik eşya satışı konusunda bir düşüş söz konusu. Geçen yıla oranla bu yıl satışlarda yarı yarıya bir düşüş gördük” dedi. Hediyelik eşya sektörünün sadece özel günlere bağlanmaması gerektiğini belirten Toprak, “Hediyelik eşya sektörü olumsuz hava koşullarından dolayı bile etkilenmektedir. Yani illa ekonomik sebeplerden dolayı etkilendi gibi bir durum söz konusu değil. Bir de özel gün hediyelerinde illa tek bir ürün alınması gerek diye bir durum yok. Çünkü doğum günlerinde veya birini hatırlamak adına bile kar küresi alan kişiler var yani sadece sevgililer gününe özel bir durum değil” şeklinde konuştu.
     Sevgililer gününde az sayı da olsa, çift bardakları gibi ikili hediye alan kişilerin olduğunu belirten Toprak, fiyatlara bakıldığında ise 5 lira ve bin 500 liraya kadar hediyelik eşyaların yer aldığını ve her bütçeye uygun hediye satışlarının olduğunu söyledi.

“Türkler son gün alışveriş yapıyor”
     İskender Souvenir’dan Engin İkizler ise Sevgililer günü için doğru düzgün satışlarının olmadığını ve satışların geçen seneye göre çok düşük olduğunu belirterek, “İnsanların alım gücü düştüğü için satışlarda iyi değil, enflasyondan dolayı fiyatlarda geçen seneye oranla yüksek. Fiyatları düşük tutmaya çalışsak da hediye alımında pek bir işe yaramıyor” dedi.
     Türklerin daha çok son gün alışveriş yaptığını dile getiren İkizler,  14 Şubat günü hediye alan olsa bile bu yıl satışların beklentilerinin altında kaldığını belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor
» “Anneannemin el emeğini nesilden nesile aktarmak istiyorum”
» Yemlik mısır talebi karşılanamıyor
» Konteyner taşımacılığında ihracat ağır bastı
» Üreticiyi sıfır gümrük vuracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni