• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”

22 Ekim 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”

   ► Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Tolga Gencer, pandemi nedeniyle seyahat acentelerinin yoğun entübe halinde olduğunu ve sektörün hibe ve uzun vadeli düşük faizli kredi desteği beklediğini belirtti.

           SELDA AK / ÖZEL     
     Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Tolga Gencer, koronavirüs salgını sürecinde seyahat acenteleri sektörünün çok büyük kayıplar yaşadığını belirterek, acentelerin şuan ki durumunun entübe halinde olduğunu söyledi.  
     Pandemi sürecinde yara alan acentelerin yaşadığı son duruma ilişkin değerlendirme yapan Gencer, “Mart ayından bu yana bütün seyahat acentelerimiz kapalı.  Bu yaz Temmuz, Ağustos ayı gibi çok cüzi sayıda otel rezervasyonu yapıldı. Kültür turu nezdinde iç turizme yönelik bir kaç tur yapıldı. Ama Türkiye’deki 10 bin acentenin yaklaşık 40, 50’si bu işi yaptı. Bütün acenteler şuan tamamen iş yapamaz durumda” dedi.  

“Kapılar kapalı olsaydı sıfıra sıfır çıkacaktık”
     Seyahat acenteleri sektörünün uğradığı zarara yönelik konuşan Gencer, “Türkiye’nin 2019 yılı turizm geliri yaklaşık 45 milyar dolardı. Bu sene beklenen gelir maksimum 10 milyar dolar. Tabi bu rakamlar Temmuz, Ağustos ayında Rusya, Ukrayna ve İngiltere’nin ülkemize turist göndermesiyle oluştu. Bu kapılarda kapalı olsaydı sıfıra sıfır çıkacaktık.  O yüzden turizm sektörünün yaşadığı kayıp çok büyük bir kayıp. Bu durumu ancak hibe desteği, uzun vadeli düşük faizli kredi gibi desteklerle toparlayabiliriz. Acentelerin şuan ki durumu yoğun entübe halinde” dedi.

“Daha fatura kesmedik”
     Sektörün desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gencer, “Daha fatura kesmedik. Bizim satacağımız bir ürün yok. Yani yurtdışı kapalı. Yurtdışı turları yapamıyoruz, yasak. Yurtdışı uçak biletlerini de satıyoruz ama yurtdışına uçak gitmediği için yasak olduğu için bunu da yapamıyoruz. Yani satabileceğimiz, oluşturabileceğimiz bir ürün yok. Mesela paket hazırlayıp tur satmak istiyorum ama yasak. Uçaklar da çok düşük sayıda. İç turizm açısından baktığımızda İzmir’den İstanbul’a her gün 25-30 uçak vardı, şimdi 6-7’ye düştü. İç turizmde de sayı oldukça düşük. O yüzden seyahat acentelerinin durumu çok sıkıntılı” ifadelerini kullandı.

“Seyahat acentelerinin gördüğü zararı kimse görmedi”
     Kapanan firma sayısı ile ilgili henüz bir veri oluşturmadıklarını aktaran Gencer, “Bu süreçte ciddi oranda sıkıntı yaşayan olan ve kapanacak olan seyahat acenteleri var” diye konuştu. Pandemi nedeniyle 2021 yılına dair öngörüde bulunamadıklarını belirten Gencer, “Koronavirüs salgının bitmesini temenni ediyoruz. Bütün sistemiz koronavirüse karşı alınan önlemlerle dahilinde işliyor. Geleceğe dair öngörüde bulunamıyoruz. Tekrar yasaklar gelebilir, vaka sayısı artınca tekrar eve kapanabiliriz, uçuş iptalleri gibi durumlar yaşanabilir. Sonuçta dünyada hiç kimsenin tecrübe etmediği bir hastalığı, krizi yaşıyoruz. Yaz dönemi salgın biter diye düşündük ama durum değişti, virüs hızla yayılıyor. Dolayısıyla belirsizlik ortamında bizler de sektör olarak çok büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Yani tüm sektörler içinde herkes bir şekilde çok etkilendi, zarar gördü ama turizm seyahat acenteleri gördüğü zararı kimse görmedi” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor
» Kuru tarım yapılan zeytinlik alanların %85’ini kaybedebiliriz
» Gelinlikçi umudunu 2021’e bağladı
» Müzik sektörü yok olma endişesinde
» Mağaracılık tecrübeleri enkazda ışık oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
  Ticaret 18.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni