• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”

11 Temmuz 2020 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

   ► İkinci el otomotiv piyasasındaki satış hareketliliğinin eylül ayına kadar devam edeceğini belirten OTOKENT Genel Müdürü Yılmaz Karakaya, sıfır araç üretiminin başlamasıyla fiyat artışının engelleneceğini söyledi.

     Koronavirüs salgını sürecinde ikinci el otomotiv piyasasında satışlarda arz-talep dengesinden dolayı fiyatların arttığını belirten İzmir Oto Galericileri Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (OTOKENT) Genel Müdürü Yılmaz Karakaya, nisan ve mayıs döneminde fiyatların tavan yaptığını söyledi. 30-40 bin lira aralığında satılan araçların şuan yaklaşık 50-60 bin liraya satıldığını anlatan Karakaya, “Yani fiyatlarda yüzde 100’e varan artışlar oldu. Nedeni ise koronavirüs salgını nedeniyle sıfır araçta üretim azaldı. Sıfır araç satan bayilere gittiğinizde görebilirsiniz önümüzdeki 2021 Şubat-Mart ayına kadar sıfır araç yok. O yüzden ikinci el araçlarda rağbet oldu. Arz-talep nedeniyle de ikinci el araçlarda da fiyatlar arttı. Şuan fiyatlar yüksek ama üretim arttığında fiyatların düşeceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

“Talep artınca fiyatlar yükseldi”
     Normalleşme sürecinde taşıt kredi faizlerinin düşmesinin ikinci el otomotiv piyasasında yarattığı etkiye değinen Karakaya, “Bilindiği gibi gayrimenkul sektöründe de aynısı oldu. Kredilerde indirim oldu, ikinci el taşıtta da indirim oldu. Fakat kredilerde düşük faiz kullanımı da fiyatları etkiledi. Şuan zaten araç bulunur ama yüksek fiyata bulunur. Esas satılan rakamla araba alınamıyor. Kredilerle birlikte talepler oldukça arttı ve doğal olarak fiyatlar arttı” dedi.
     İkinci el otomotive talebin hala fazlasıyla devam ettiğini anlatan Karakaya, “2019 yılında 9 milyona yakın araç satıldı. Biz yılın ilk altı ayını bitirdik ve hemen hemen bu rakama yaklaştık” şeklinde konuştu.

“50-100 bin lira aralığındaki araçlar tercih ediliyor”
     Vatandaşların özellikle 50-100 bin lira aralığındaki ikinci el araçları tercih ettiğini aktaran Karakaya, “Özellikle şu anda otomatik araçlar çok aranılan bir segment oldu ve çok fazla satılıyor. Zaten global açıdan baktığınızda dünya otomatik araçlara geçiyor, manuel vitesli araçlar da yavaş yavaş azalmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“Yetki belgesi ile her şey kontrol altına alınacak”
     Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Eylül’de satış yetki belgesi zorunluluğu getirilmesine ilişkin değerlendirme yapan Karakaya, “Geçen yıl bahsettiğim gibi 9 milyon ikinci el araç satıldı. Araçların 1.5 milyonunu galericilik işi yapan esnaf sattı. 1.5 milyon aracı ise normal araç sahipleri vatandaşlar sattı. Geriye kalan 6 milyon araç satışı ise berber, kasap, manav, servisçi gibi işkollarındakiler vekaletle satış yaptı. Yetki belgesi çıktığı zaman bu durum daha da kontrol altına alınacak ve vergi kaybının da önüne geçilecek. Başka meslek gruplarındaki kişiler bu işi yapmaya  başladılar. Çünkü rağbet var, fiyatlar yükseliyor ve kar var. Tabi artık yetki belgesi çıktığı için herkes kendi işini yapabilecek. Devletimiz de bu şekilde her şeyi kontrol altına almış olacak. 5-6 milyon araç satılıyor ama ortada vergi kaybı var. Esnaf bu işi yaparken vergisini, SSK giderlerini, kirasını, muhtasarını vs. hepsini ödüyor. Ama ötekiler böyle bir ödeme yapmıyorlar hatta yüzde 100 kar elde ediyorlar” diye konuştu.

“Sıfır araç üretimi işleri rayına koyacak”
     Satışlardaki yoğun hareketliliğin eylül, ekim ayına kadar devam edeceğini öngören Karakaya, “Fabrikalar üretime başladı fakat yavaş yavaş bir üretim söz konusu. Yani diyebilirim ki haftada bir araba üretiyorlarsa şimdi 15 günde bir üretim oluyor. Sıfır arabalar piyasaya çıktığında araba fiyatlarını da etkileyecek. Böylelikle vatandaşlar sıfır araç alımına yönelecek. Bu durum hem fiyat artışını engelleyecek hem de işleri rayına koyacak” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni