• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti

18 Mayıs 2019 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

   ► İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, son yıllarda sıfır konuta olan talebin düştüğünü ifade etti.

     Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, İzmir’de konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,3, sıfır konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,5 azaldı. Toplam konut satışları içinde sıfır konut satışlarının payı yüzde 39,6 oldu. Sıfır konutların geçmişte ikinci el konuttan çok tercih edildiğini, son yıllarda bu durumun değiştiğini kaydeden İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, sıfır binaların fiyatlarının inşaat maliyetinden kaynaklı yüksek olduğunu, bu nedenle vatandaşın ikinci el konutlara yöneldiğini ifade etti.

“Geçmişte sıfır konuta rağbet çoktu”
     Sıfır binaların fiyatlarının inşaat maliyetinden kaynaklı yükseldiğini dile getiren Güleroğlu, “Vatandaşın ikinci el konutlarda daha çok alışveriş yaptığını görüyoruz. Bundan 2-3 sene önce tam tersini söylüyordum. İkinci el konutlar için sıkıntı var ama birinci el konutlar satılıyordu. Çünkü insanlar konut kredisi çekip yeni konut alıyordu. Birkaç yıl önce insanlar ikinci evini satıp üstüne kredi çekip sıfır ev alıyordu. Rakamlar uygun olduğu için insanlar birinci el konut satın alıyordu, ikinci ele rağbet yoktu. Şimdi ise ikinci el ucuzladı çünkü insanlar sıkışık elindeki evi çıkartıyorlar. Bu sıkışıklıkta öncelikle ellerinden yazlıkları çıkartıyorlar. Çeşme, urla gibi yerlerde satılık yazlıkların çoğaldığını görüyoruz. Bu yönden yatırımcı dövizde ya da vadede para kazandığını düşünebilir ama konut aldığında ilerde sattığı zaman kar edecek. Krizler gelip geçicidir. Piyasalar muhakkak düzelecek, krizlerden sonra satışlar artıyor” açıklamalarında bulundu.

“Krizler fırsata çevirilmeli”
     Konut satışlarındaki azalmaya dövizde dalgalanma ve seçimlerdeki belirsizliğin etkisi olduğunu belirten Güleroğlu, “Konut kredi faiz oranlarıyla mevduat faizleri yükseldi. Hal böyle olunca insanlar konut kredisi çekerek yüksek faizlerle geri ödemek istemiyorlar. 250 bin TL’lik bir konut kredisi çektiğinizde 550 bin TL civarında bir geri ödeme oluyor. Bu nedenle konut alma konusunda geri duruyorlar. Ancak şu anda gayrimenkul çok ucuz. Konut kredisi insanların gözünü korkutabilir ancak konut kredisi yüksekken ucuza konut almak şöyle avantaj sağlar; piyasalar düzelip konut kredileri aşağıya düşmeye başladığında refinansman dediğiniz başka bir banka ile konut kredinizi yenileyebiliyorsunuz.

     250 bin TL’lik bir gayrimenkulü alan kişi konut kredi faiz oranlarının aşağı düştüğünde refinansman yaparak geri ödemeyi 350 bin TL’ye düşürebilir. Yani bu bir fırsat. Bunu insanların iyi değerlendirmesi gerekir” dedi.
     Güleroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kriz alım satıma çok yansıdığı için fiyatlar yukarıya çıkmadı. Piyasalar rahatlamaya başladığında, dövizde istikrar sağlandığında, konut kredi faiz oranları 1’in altına düşmeye başladığında herkes konut alımına yönlenecek. Herkesin konut alımına yönlenmesi fiyatların da yukarıya çıkması demek. Fırsat zamanını yatırımcı iyi değerlendirmeli. Hükümetin bir an önce dövizde eve konut kredi faizlerinde istikrar sağlaması gerekiyor ki piyasaların normale dönmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Konut alarak vatandaşlık alma yabancıları cezbediyor”
     İzmir’de yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre artmasını değerlendiren Güleroğlu, “İran, Irak, Afganistan, Rusya gibi ülkelerden ülkemize yatırım yapanlar var. Türk vatandaşı olmak o bölgedeki insanlar için büyük bir avantaj. O yüzden 1 milyon dolardı yabancıların konut edinerek vatandaşlık alması, bu 250 bin dolara indirildi. Euro ve Doların yüksek olması da yabancı yatırımcıyı daha çok cezbediyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni