• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı

24 Temmuz 2020 Cuma 09:00
12
14
16
18

     Koronavirüs salgını ile kültür sanatın tüm alanlarında olduğu gibi sinema sektörü de çok fazla etkilendi. Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Temmuz itibariyle ‘sinemalar açılabilir’ dendi fakat beklenen olmadı. 2 bin 800 civarında salonun temmuz başında 30-40 kadarı açılabildi. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yönetmen ve Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) Başkan Yardımcısı Aydın Sayman, “Sinema salonlarına olan ilgi bütün dünyada yüzde 80’e varan ölçülerde düştü. Bunun nedeni ise salgın yüzünden doğan kısıtlamalar ve doğal olarak hastalık korkusundan oldu. Salgın tekrarlamaz ve çare bulunursa eskisi gibi olmasa da daha iyiye gidebilir. Fakat bence izleyicinin yüzde 20’si bir-iki sezon sinemaya geri dönmeyecek” dedi.

“Kamera arkası çalışanları en sert darbe alan kesim oldu”
     Pandemi döneminin sektörde çok yanlı değişimlere yol açtığını belirten Sayman, “Bunu ‘çok yanlı zararlar’ olarak tanımlayabiliriz. Birincisi sağlık tedbirleri nedeniyle salonların kapanması ile filmlerini ilkbahar aylarında vizyona çıkarmaya hazırlanan yapımcılar çeşitli mali kayıplara uğradı. Tabi salon sahipleri de. İkincisi ise yeni yapılması planlanan veya yapımına başlanmış filmler durmak zorunda kaldı. Bu da çalışan film ekiplerinin iş kaybına uğraması sonucunu doğurdu. Böylece sektörün iki yanı da yani emek ve sermaye çevresi salgından en güçlü şekilde zarara uğrayan kesim oldu. Dizi sektörünün de büyük ölçüde durduğunu hatırlarsak, zaten büyük çoğunluğu ‘bugün kazanıp, yarın yiyen’ kamera arkası çalışanları en sert darbe alan kesim oldu” ifadelerini kullandı.

“Netflix işsiz kalanlara 4 milyon lira destek verdi”
      Sinema sektöründe kimsenin bir destek almadığını söyleyen Sayman,  “Yanılmıyorsam dizi sektöründe de bir destek yok. Sinemacılar altmış yıldır devletin sevmediği bir kesim zaten. Yine öyle oldu. Kamera arkası teknik çalışanlar ve “yıldız oyuncu” statüsünde olmayan oyuncular için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bizzat vakfımızın da yaptığı başvurular hiçbir cevap almadı. Devletin işçilere yaptığı rutin destek ve yardımları da ne oyuncu ne de kamera arkası çalışanlarına doğru dürüst ulaşmadı. Çünkü sinema sektörü parça başı işlerde ve düzensiz bir stilde çalışan özel bir topluluktur. Nadir sayıda yapımevi onların kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını sağladı veya kendi kaynaklarından destek olma inceliğini gösterdi. En tuhaf ve acı verende yabancı ve uluslararası bir kuruluş olan Netflix’in işsiz kalan sinema-televizyon çalışanlarına 4 milyon lira destek göndermesi oldu” diye konuştu.
Sinema salonlarına olan ilginin bütün dünyada yüzde 80’e varan ölçülerde düştüğünü dile getiren Sayman, “Bunun nedeni ise salgın yüzünden doğan kısıtlamalar ve doğal olarak hastalık korkusundan oldu. Salgın tekrarlamaz ve çare bulunursa eskisi gibi olmasa da daha iyiye gidebilir. Fakat bence izleyicinin yüzde 20’si bir-iki sezon sinemaya geri dönmeyecek” dedi.

“Salon sahipleri Kasım 2020’yi işaret ediyor”
     2 bin 800 civarında salonun temmuz başında 30-40 kadarının açılabildiğini vurgulayan Sayman, “1 Temmuz da sinemaların açılmasına karar veren hükümetti, salon sahipleri ve film işletmecileri değil. Salon sahipleri ne seyirci ne de film bulamadan salonlarını nasıl açacaklar? Mevcut yerli film sahipleri ‘düşük sezon’ olan yaz aylarında filmlerini gösterime çıkarmak istemiyorlar. Yaz aylarında çıkacak iddialı yabancı filmler de ertelenince sinema salonlarını açmanın bir anlamı kalmadı. Ancak düşük yoğunluklu bir gösterim ve 2.vizyon film gösterimleri söz konusu olacak. Elinde gişe yapacak film olan yapımcılar doğal olarak sonbahar –kış aylarını bekleyecekler ama nefeslerini tutarak! Yeni bir salgın dalgası yeni ertelemelere yol açacaktır. Salon sahipleri ise Kasım 2020’yi işaret ediyor. Eylül ve ekim aylarında başlayacak salon açmalar Kasım’da son halini alacaktır” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni